Hazard se třemi body

Ve druhém kole nadstavby hrála Sparta opět po týdnu doma a na Letnou zavítal Liberec. Tradiční soupeř, se kterým jde vždy o tvrdý vyhecovaný zápas, ale v letošní sezóně ho letenští dokázali v obou dosavadních zápasech porazit. S ničím menším se nechtěli hráči ani fanoušci spokojit ani při sobotním sychravém večeru před bohužel skromnou návštěvou 7 267 diváků. A Sparta završila sezónní liberecký hattrick hubenou výhrou 1:0.

Suspendovaný Kanga

Trenér Michal Horňák nasadil podle očekávání do zápasu stejnou základní sestavu jako před týdnem proti Baníku. Ke změnám došlo pouze na lavičce náhradníků, na kterou se vrátil uzdravený Benjamin Tetteh a také Lukáš Štetina. Právě jeho konkurent na stoperské pozici Costa byl během týdne kvůli svému dalšímu tvrdému zákroku v minulém zápase jednak opět hojně propíraný ve světě internetu a jednak i trenérským štábem nabádaný, aby se podobných faulů vyvaroval, protože o ně nikdo ve fotbale nestojí.

Nejvýraznější změnou na střídačce byla absence Guélora Kangy. Ten byl pro tento zápas suspendovaný a potrestaný za blíže nespecifikované porušení interního klubového kodexu. Sparta se podle mě s celou situací vypořádala jak měla. Vydala tiskové prohlášení, které by k ozřejmění situace běžnému fanouškovi mělo stačit. A co se samotným Kangou? Hráči by měli mít hlavně touhu dostat se na hřiště a do základní sestavy pro zápas. Proto by u něj mohl a měl trest v podobě vyřazení z kádru pro jedno utkání výchovně zapůsobit více než například finanční pokuta.

Zápas dvou poločasů

Do utkání výrazně lépe vstoupila Sparta. Skóre otevřela dorážkou Costy po standardní situaci Frýdka už v pátě minutě. Obecně se mi první půlhodina od sparťanů poměrně líbila. Tým pokračoval v trendu, který nastavil po svém posunu na funkci hlavního trenéra Michal Horňák. Byla vidět snaha o zjednodušení hry, přímočařejší způsob útoků. Často jsme jak v podcastu, tak v zápasových ohlasech a taktických rozborech volali po větším využívání otevřených obran soupeřů. Právě v sobotu mi přišlo, že v první půlhodině zápasu měli hráči Sparty v hlavách myšlenku, která jim po zisku míče velela hledat co nejkratší a nejpřímější cestu k brance soupeře. A to jak cestu míče, tak hlavně i hráčů, kteří ve sprintu v dostatečném počtu vyráželi do protiútoků.

S blížícím se koncem prvního poločasu se ale snažil nadechnout ke zlepšenému výkonu i Liberec a Sparta začala ztrácet tempo. Obrovskou šanci před samotným odchodem do šaten ale sparťané přežili a na přestávku tak oba týmy odcházeli za stavu 1:0.

Krátce po vstupu do druhého poločasu mohli hráči Sparty rozhodnout a přidat druhý gól. Svou šanci ale nevyužili a obraz hry se dále přikláněl na stranu Liberce. Letenští působili ve druhém dějství ospale, bez zápalu a s daleko menším nasazením. Jako by doufali, že to k vítězství už nějak dotáhnou. A do konce zápasu už otěže hry převzít nedokázali.

Martin Frýdek, který v prvním poločase v mých očích a ve světle jeho dosavadních jarních výkonů zazářil, spadl v tom druhém do týmové šedi. Martinovi Haškovi, kterému nelze upřít snaha, ba naopak, a který naběhal takřka třináct a půl kilometrů, se vůbec nedařilo. Několikrát střílel ze slušné pozice, ale nepřesně, jeho přihrávky nenacházely spoluhráče. Zápas blbec. Ve druhém zápase v řadě předvedl solidní výkon kritizovaný Uroš Radakovič. Říká si tak o přece jenom setrvání v kádru i pro letní připravu? Michal Sáček předvedl svůj klasický výkon, při kterém je radost sledovat jeho vyvážení míče, kterému ale strašně moc chybí finální fáze a správné načasování přihrávek ofenzivním spoluhráčům. V 85. minutě byl Chipciem střídaný Ondřej Zahustel. Hromosvod zloby a často už i ironického a leckdy nepatřičného podporování vlastních fanoušků si ale v sobotu vysloužil při svém odchodu ze hřiště potlesk tribun. Odehrál v rámci jara svůj nejlepší zápas a když jako nároční fanoušci tak ‘rádi‘ kritizujeme, pojďme uznat i opak. Přesto samozřejmě všichni věříme, že v rámci letního přestupového období na Letné přivítáme kvalitní posilu na post pravého obránce. Hráče, který bude opravdu pravým bekem. Přeučování už bylo dost.

Jisté třetí místo

Sparta nakonec všechny akce a závary libereckých přestála a zápas dovedla do vítězného konce. Zajistila si tím tak nejhůře třetí pozici a splnila jarní cíl. Ač obecně se s tímhle samozřejmě nelze dlouhodobě spokojit. Šance na druhé místo a předstižení Plzně je už pouze matematická. V případě souhry okolností v zahraničních ligách a výsledků ve finále Mol Cupu a Evropské ligy mají letenští šanci na proklouznutí přímo do základní skupiny Evropské ligy.

Olomouc navíc skončila sezóna a mohla by se tak dát do pohybu jednání o novém trenérovi, který by měl Spartu dostat postupně na lepší příčky. Všichni víme, že jméno Václava Jílka je jak ve spekulacích médií, tak pravděpodobně i v seznamech v letenských kancelářích poměrně vysoko.

Do konce letošního ročníku se tak může stát ještě mnoho, ale všechno už je to spíše o výhledu do té další, snad už přelomové sezóny. Za týden čeká Spartu poslední domácí utkání, kdy na Letné přivítá Jablonec. Pojďme se, sparťani, rozloučit s týmem a načerpat víru v lepší zítřky. Někteří už možná budeme mít objednané permanentky na další ročník, jejichž prodej začíná v pondělí 13. května.