Fotbalové kartičky se vrací, co se změnilo?

Věřím, že mnoho z vás, stejně jako já, sbíralo kartičky hlavně v devadesátkách. Především ty hokejové. Pojmy jako Pro Set, Ultra Fleer nebo Premier znalo hlavně v období Nagana každé školou povinné dítě. Spousta sběratelů od tohoto hobby postupně upustila, nyní je však ideální čas se k němu zase vrátit.

Vývoj sběratelských karet prošel velkým vývojem. Pokud vzpomeneme na zmíněná 90. léta, šlo vlastně „jen“ o základní karty (base) a inserty. Nic lepšího se v balíčkách najít prakticky nedalo. Přes to některé kartičky svojí cenu zněkolikanásobily. Možná máte doma utajený poklad a ani o tom nevíte. Karta však musí být ve 100% stavu, tedy pokud jste nosili kartičky klasicky po kapsách, máte asi smůlu.

V posledních zhruba pěti letech zažívají sběratelské karty v ČR svoji renesanci. Na trhu jsou hned tři výrobci těch hokejových. Firma OFS navázala na DS a APS a každý rok vydává extraligové kartičky. Za zmínku však stojí hlavně speciální edice jako Magic Moments věnovaná brankářům, nebo nejnovější Síni Slávy Českého Hokeje. OFS bylo vůbec první firmou, která úspěšně „rozstříhala“ brankářskou masku a vložila do karet! Jednou z nejcennějších a nejzajímavějších relikvií ze zmíněných Magic Moments je ale rozstříhaná lapačka legendárního Jiřího Holečka. Karta s částí jeho lapačky dnes bude stát několik tisíc korun. Pokud ji tedy seženete. Dále tu je firma Premium Cards, která vydává karty 2. nejvyšší hokejové ligy v ČR a firma Moje Kartičky, která se zaměřuje na karty reprezentace. Fotbalové karty v ČR nikdo nevydával dvacet let, až nyní slovenská firma Sport Zoo, která už má zkušenosti s fotbalovými kartami slovenské fotbalové ligy.

Část lapačky Jiřího Holečka Zdroj: http://www.forum-hokej-karty.cz/viewtopic.php?f=146&t=7256

Čímž vlastně navazuju na proměnu karet. Aktuálně se kupují spíš boxy než samotné balíčky (garance vytažení nějaké pěkné a hodnotné karty) a také v nich najdete krom klasických base karet různé inserty, ale také podepsané karty a kusy dresů! Velmi populární jsou unboxing videa na youtube, nebo group breaky, kde si několik zájemců rozebere pár klubů a vytažené karty jeho klubu jsou pak jeho.

2020-21 SportZoo Fortuna Liga

Připravují se tři verze boxů – Retail (1199 kč), Hobby (1499 kč) a Exclusive (1999 kč). První dvě verze budou mít také samostatné balíčky. Liší se stylem plnění, přičemž v Retail najdete nejvíce řadových karet a v Exclusive zase hlavně hodnotné karty. Hobby je někde mezi. Konkrétní plnění najdete například v tomto eshopu. Balíčky by se měly prodávat ve fanshopech jednotlivých klubů, boxy potom hlavně na eshopech. Těch je opravdu hodně, stačí zadat do google. Checklist, tedy seznam jmen, které v boxech najdete je zde. Představení insertů zase zde.

Zdroj: Sportzoo

Ceny karet určuje trh. Podle prvních reakcí na sociálních sítí a po dlouhém čekání si dovedu představit, že hlad po kartách bude velký. Hodně sběratelů bude určitě investovat moře peněz do „mladých pušek“ jako je třeba Adam Hložek s vírou, že až se prosadí v zahraničí, cena jeho karet poroste. Sběratelů fotbalových karet je přeci jen ve světě méně než těch hokejových, přes to speciálně tyto typy karet se těší velké oblibě. Velkou parádou jsou také karty s hranými dresy hráčů a hlavně pak tzv. Unique Marks. Jedná se o kus hraného dresu vloženého do kartičky, je však s velmi nízkým limitem, protože na kartách je buď jmenovka hráče, nebo logo klubu. Když pak seženete všechny tyto karty a dáte je k sobě, můžete efektivně sestavit jméno hráče nebo dát dohromady znak klubu. Nechybí ani podpisovky a to hned ve třech limitech. Zdržení vydání bylo způsobeno právě podpisovkami, kdy se výrobce rozhodl vydání oddálit, aby zajistil tzv. hard signed karty. Tedy karty, které mají podpis hráče přímo na sobě a sběratel tak má garanci, že měl hráč kartu v ruce. Druhou volbou by byly nálepky, které se odešlou na klub, hráči je podepíší a následně se lepí na karty. Osobně se hodně těším také na sérii Klub Legend, která je ve dvou verzích. Ta s nižším limitem /99 (tedy počet vyrobených karet) bude podepsaná. Nesmíme zapomenout ani na paralelní verze základních karet, které budou v limitech 99 a 19.

Sběratelů je dost, stejně tak ale i různých podvodníků

Snad už tedy víte vše, co jste potřebovali vědět. Ještě doporučím výborné fórum pro fanoušky sběratelských karet, kde jsem i já aktivní. Když zrovna není Covid, každý měsíc se pořádají burzy, jednou za rok velká burza s autogramiádou a velmi často také dobročinné akce. Možná jste zaznamenali aukci na pomoc malému Adámkovi, kde se jeho rodiče snažili vybrat dostatek prostředků na velmi nákladný lék. Nakonec měl tento příběh šťastný konec, protože VZP lék uhradila (a i dalším dětem), nicméně kamarád Petr Neč založil skupinu Sběratelé pomáhají, přes kterou se dražily různé relikvie, dresy, hokejky a další věci, které sběratelé věnovali. Mimojiné se zapojil Adam Hložek aukcí na svém profilu a mám velkou radost, že jsem mohl věnovat podepsanou hokejku Milana Jurčiny z HCS, nebo například kopačky Ireny Martínkové. I sparťané totiž pomáhají!

Ještě poslední dodatek. S popularizací sběratelství se objevilo spoustu fajn lidí, ale také spoustu těch, kteří vydělávají na nevědomosti ostatních. Nebudu samozřejmě jmenovat, ale dejte si na takové pozor. Pokud jste si třeba právě vzpomněli, že máte na půdě karty a zajímá vás jejich hodnota, jdětě se podívat na fórum, projeďte aukce na Aukru nebo Ebay, ať získáte přehled o reálné ceně.

Sparťanský checklist:

Base karty:

V rámci Foreign Forces:

FF17 Andreas Vindheim
FF21 Dávid Hancko
FF23 Lukáš Štetina
FF26 David M. Karlsson

Bright Future:
BF1 Adam Hložek

Signed Stars:
SS3-1  Bořek Dočkal
SS3-2  Adam Hložek
SS2-3 Dávid Hancko
SS3-03 Milan Heča
SS1-04 Ondřej Čelůstka

Game Jersey:

GJ03 – Bořek Dočkal
GJ04 – Adam Hložek
GJ05 – Lukáš Juliš

Unique Marks:

UM03 Bořek Dočkal
UM04 Adam Hložek
UM05 Lukáš Juliš

Klub Legend:
KL4 David Lafata

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments