Body jsou důležité, ale…

Jaký je největší problém problém Sparty na hřišti? Defenzivní hráči. Nikoli ve hře dozadu, ale při rozehrávce.
Každý tým, který chce hrát moderní fotbal založený na držení míče, potřebuje hráče k tomu vhodné. To znamená hráče, kteří budou schopni konstruktivní rozehrávky a budou chtít s míčem něco vymyslet. K tomu potřebujete stopery, kteří nebudou jenom předávat míč nejbližšímu hráči, ale budou i schopni míč vyvézt, či vertikální přihrávkou překonat řady soupeře. Sparta by takové stopery mohla v budoucnu mít v Panákovi s Plechatým, první jmenovaný je ale zraněný, a druhý ještě není tolik zkušený a chybuje. Spartě chybí v obraně lídr, který by učil mladé hráče a dával hře řád. Jít do příští sezony se stoperskou dvojici Panák-Plechatý by byl obrovský risk, ale Costa není nejmladší a není to moderní obránce, Štetina nepřesvědčuje a Radaković často chybuje.
Na začátku utkání se snažil Baník uzavírat Spartu a dostupovat její hráče, z čehož pramenily sparťanské chyby a Baník získával míče. Lukáš Štetina rozehrává na Ondřeje Zahustela, kterého napadá Daniel Holzer.

Co Frýdek?

Dalším hráčem, který není vhodný do sparťanského systému, je Martin Frýdek. Tento hráč má co nabídnout v defenzivě, ale v útočné fázi je poloviční. A to je v týmu, který by měl většinu času hrát na míči, problém. Martin Frýdek by měl hrát v zápasech proti těžkým soupeřům, kdy se bude hodit jeho černé práce v záloze. V ostatních zápasech by ale měli šanci dostávat hráči, kteří více pomohou s rozehrávkou.
Frýdek při rozehrávce obsazen Hrubým.
Sparta potřebuje také posílit na pravém kraji obrany, protože Ondřej Zahustel nemá v ofenzivě dostatečný potenciál k tomu, aby mohl pilovat lajnu, nabíhat do vápna a centrovat. Chybí mu k tomu lepší technika i obratnost. Tyto vlastnosti ale zapříčiňují i to, že chybuje v defenzivě, protože nedokáže dobře zpracovat míč, a pak z toho vznikají brankové příležitosti, například první branka Dukly nebo zpětná hlavička v derby.
Světové týmy, které hrají tak, jak by chtěla Sparta, mají konstruktivní hráče. Například Barcelona má ve středu pole Busquetse a stopery, kteří si s míčem rozumí. Man City má režiséra hry ve Fernandinhovi a opět skvělé stopery, kterým navíc pomáhá i Ederson. Sparta takové hráče nemá, a to myslím čistě typologicky, nikoli kvalitativně. V záloze a útoku má Sparta skvělé hráče, kteří si s míčem rozumí a patří mezi nejlepší hráče ligy, ale ti nic nezmůžou, když je špatná rozehrávka. Ani oni nejsou úplně bez viny a můžou určitě dělat víc, neviním z toho pouze defenzivní hráče, ale podle mě jsou oni hlavní příčinou špatné hry Sparty.

Řešení

Nabízím tři dočasná řešení, která by mohla rozehrávku zlepšit, ale k tomu, aby se problém vyřešil, jsou zapotřebí personální změny.
1) Nahrazení Martina Frýdka Martinem Haškem, který je kvalitnější směrem dopředu a při rozehrávce není alibistický. Střed zálohy by tak byl Hašek – Sáček a nad nimi Dočkal nebo Kanga, kdyby se Dočkal přesunul na křídlo.2) Nahrazení Martina Frýdka Michalem Sáčkem/Haškem a pozici Sáčka by hrál Guélor Kanga, jehož přihrávky a kvalita na míči by Spartě pomohly. Střed zálohy by byl tedy ve složení Sáček/Hašek – Kanga a na desítce by byl Dočkal.
Když Kanga viděl, že má Sparta problémy s rozehrávkou, jak kvůli napadání Dukly, tak kvůli špatnému pohybu hráčů, stahoval se níže, aby pomohl dostat míč výš. V 60. minutě byl ovšem stejně jako v prvním jarním zápase vystřídán a na Letné panuje nespokojenost s tím, že záložník z Gabonu neplní taktické pokyny a příliš se vrací a nechává tak vepředu osamoceného Tetteha.

3) Nechat v sestavě Frýdka, ale změnit rozestavení spíše na 4-1-4-1, aby nebyl podhrotový záložník odříznutý od míče a mohl se více zapojovat do rozehrávky. Momentálně však hraje Sparta s Frýdkem, a když se ofenzivní záložník stáhne pro míč, aby pomohl s rozehrávkou, je to podle trenérů chyba toho záložníka. Když se ale nevrátí, rozehrávka nefunguje, on je odříznutý ze hry a bez míče. Jestli si Sparta myslí, že absenci kvalitního rozehrávače vyřeší hrou po křídlech, tak to nefunguje. Tento problém netrvá jenom poslední týdny, ale již na podzim jsme mohli sledovat obdobné problémy, kdy byla mezi obranou a zálohou obrovská mezera a v ní byli pouze hráči soupeře. V té době byli na hřišti i Kanga se Stanciem, což jenom potvrzuje, že problém je hlubší. Ať už na hřišti, tak v systému a nelze za něj vinit pouze jednotlivce.

Nahrazením jednoho hráče se problém nevyřeší

Nahrazením jednoho hráče se problém nevyřeší. Fanoušky může zatím alespoň těšit to, že Sparta vyhrává. Tohle ale nebude trvat věčně, a pak špatná hra vynikne ještě více, pokud se výrazně nezlepší. Je rozdíl hrát proti pasivnímu týmu (Baník) a mít čas na rozehrávku, nebo hrát proti agresivnějšímu celku (Liberec), který vysoko napadá a obsazuje hráče. Proti Spartě stačí zvolit přístup jako Liberec a mít dostatečnou kvalitu v zakončení. Letenský celek pak ztrácí půdu pod nohama a nemá žádný jiný plán. To mi přijde jako příliš snadný recept na vítězství nad nejbohatším českým klubem.
Chápu, když fanoušci říkají: „Mně je jedno, jak hra vypadá, hlavní jsou tři body.“ Fotbal se hraje na body, ale… Špatná hra se dá krátkodobě obhájit dobrými výsledky, ty ale nebudou vždy takové jako doposud na jaře. Dřív nebo později dojde k úpadku a ten tým se bude muset chytit nějakých základů a herního stylu. Proto preferuji variantu, kdy se na něčem začne důkladně pracovat, zpočátku to často drhne, ale poté to přinese dlouhodobé výsledky. Ve Spartě ale na dlouhodobé projekty často není čas, a tak dochází k projektům jako tento, které jsou od počátku odsouzeny k neúspěchu v dlouhodobém horizontu. Rád bych se mýlil.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Kocour 61
Kocour 61
5 let před

S tímto hodnocením se ztotožňuji. Už delší čas upozorňuji na jiných diskusích na totéž. Má reakce na dvojí stažení Kangy a následné plkání trenéra byla, že Ščasný bohužel řeší důsledek něčeho a neodstraní příčinu. Podle mě prostě nemá koule aby sáhl na Frýdka a chybu hledá jinde – u Kangy.