Filip Panák a jeho premiéra v soutěžním utkání

Filip Panák odehrál v sobotu svůj první ligový zápas v základní sestavě po více než 2 letech, kdy ho provázely neustálé zdravotní patálie a nebylo jasné, jestli ještě někdy vůbec kopačky v profesionálním fotbale nazuje. Ukázal však srdce bojovníka a odměnou mu byl víkendový návrat v Liberci. Jak si vedl?

Jeho hru jsem rozdělil na dvě části: souboje a rozehrávka. Nyní se pojďme věnovat té první.

Souboje

Poté, co strávil tak dlouhou dobu mimo trávníky kvůli zdravotním problémům, by bylo docela normální vidět, že nechodí do soubojů na 100 procent a bude mu chvíli trvat, než se v hlavě opět nastaví na to, aby do všeho chodil bezhlavě a nemyslel na to, že by si zranění mohl obnovit. To však v Panákově případě úplně neplatilo.

Najde si letící míč a hlavičkový duel bez problémů vyhrává.

Podobný příběh i zde – nenechá se rozhodit soupeřem, předvede dobrý výskok a odchází jako vítěz. Na stadionu U Nisy nepoznal ve vzduchu hořkost porážky, neboť vyhrál všech 5 hlavičkových soubojů!

V tomto případě rychle vystartoval k míči, dostal se k němu dřív než soupeř a hlavou nebezpečí odvrací. V zápase absolvoval 11 obranných soubojů a v 8 z nich uspěl, což představuje skvělou 73% úspěšnost.

Na tomto snímku se pověsil do vzduchu a akrobaticky odvrátil hrozící nebezpečí v podobě přihrávky mířící za obranu.

Opět rychlý start na balón a získaný míč. K 1 odebranému míči přidal pod Ještědem i 5 vystižených přihrávek.

Rozehrávka

Jeho přítomnost na trávníku byla ještě více patrná při rozehrávce, kdy využil dobré kopací techniky i klidu na míči k tomu, aby základal útoky Sparty.

Nachází se v situaci, kdy jej napadá útočník Liberce a střední záložník je pokryt, takže se nabízí přihrát na jistotu brankáři, případně na druhého stopera.

Tímto postavením dává najevo, že by volil přihrávku dozadu, jenže…

Poté dělá rychlý pohyb doprava, dostává se před soupeře a přihrává mezi řady Dočkalovi.

K přihrávce se snaží dostat útočník Liberce a Panák nesmí ztratit, jinak by mohlo dojít k brejku.

Daří se mu dostat k míči dříve a přenést na druhou stranu, oblehání může pokračovat.

Hra se přelévá z levého křídla na pravé a je k tomu využíván právě sparťanský stoper, který přijme pas a posune doprava na Peška.

 

Jednoduchá a rychlá akce, jenže finální přihrávka je nepřesná, takže k ohrožení branky nedojde.

Dostává se k nákopu od libereckého obránce, ale nenapaluje míč nazdařbůh dopředu, nýbrž z první konstruktivně rozehrává na středový kruh.

Opět přihrávka z levého křídla a nachází se před ním otevřený prostor uprostřed hřiště.

Rozhodne se toho využít, vyváží míč na soupeřovu polovinu a snaží se pak oslovit Peška, jenže přihrávka míří spíše na paty.

Další z křižných míčů na levé křídlo. V utkání se pokusil o 4 takové přihrávky a všechny byly úspěšné.

 

 

Nejčastějším adresátem byl logicky levý křídelník Ladislav Krejčí, jenž takto obdržel 2 přihrávky. Na grafické znázornění od InStatu se můžete podívat níže.

Své sebevědomí demonstroval touto akcí, kdy mohl za stavu 0:1 zahrát na jistotu do křídla nebo zpět na brankáře, ale volil místo toho mnohem riskantnější řešení.

Obešel útočníka a poté v klidu rozehrál.

Celkem se v utkání pokusil o 83 přihrávek a pouze 5 nebylo přesných!

Sparta hrála skoro celý druhý poločas proti 10, což stoperům práci výrazně ulehčilo (ne že by ji v prvním poločase měli proti 11 nějak moc), ale ani to nesnižuje fakt, že se Filip Panák popasoval s touto příležítostí, vzhledem k okolnostem, fantasticky a můžeme jenom doufat, že mu zdraví vydrží, protože by byl hodně cenným hráčem pro letenský tým.

 

Zdroj titulní fotky: AC Sparta Praha

5 8 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments