FIFA Mistrovství světa 2026: Temný stín nad MS | Faktor Donalda Trumpa a Íránu, drahé ceny vstupenek

15. 6. 2026

Sport a politika se ve světě čím dál více proplétají a jedním z nejvýraznějších příkladů je Mistrovství světa FIFA.

A damning indictment proving this is that the next edition of the tournament is just two days away, yet all people are talking about are issues off the field caused by a turbulent political climate in the United States.

Donald Trump and Gianni Infantino have become close, though the motives for why remain questionable. 

Země je spolupořadatelem šampionátu spolu s Kanadou a Mexikem, avšak řada kontroverzí ve Spojených státech hrozí turnaj zkalit ještě před jeho samotným začátkem.

The Donald Trump and Iran factor

První a nejzřetelnější skutečností je, že USA jsou aktivně ve válce s jednou ze zemí účastnících se Mistrovství světa, Íránem.

Prezident USA Donald Trump sice nedokázal Írán z turnaje vyloučit – rozhodnutí může učinit jen FIFA – ale udělali všechno pro to, aby se tým a jeho fanoušci do země dostali co nejvíce ztíženě.

A woman holds up a peace sign during a protest in reaction to FIFA’s ban of Iran’s pre-revolutionary flag inside World Cup stadiums 

Alokace vstupenek vyhrazená pro íránské fanoušky byla minulý týden stažena a vládl zde nejistota, zda členové týmu obdrží víza k vstupu do USA, což je problém, protože všechny zápasy íránské skupiny se konají právě tam; Írán své základní tábory přesunul z Arizony do Mexika, aby minimalizoval čas, který musí strávit v USA.

Všichni hráči nakonec víza obdrželi, ale někteří členové realizačního týmu byli odmítnuti; nejsou jediní, kdo byl na poslední chvíli odepřen vstupu do země.

FIFA rovněž zakázala fanouškům nosit iránskou vlajku předrevolučního období, což vyvolalo protesty.

V tomto týdnu byl somálský rozhodčí Omar Artan z USA zadržen při vstupu, ačkoliv byl FIFA úředníkem.

Celní a hraniční služba USA uvedla, že za Artanovým zákazem vstupu stojí „obavy z prověření“, ačkoliv prezident Trump uvalil na Somálii zákaz cestování.

Odepření vstupu FIFA-uznávanému rozhodčímu je bezprecedentní krok a přidává se k politickému napětí v zemi, která od Trumpova návratu do Bílého domu prochází zpřísněnou imigrační politikou.

FIFA president Gianni Infantino, right, presenting US President Donald Trump with the inaugural FIFA Peace Prize during the draw for the 2026 World Cup. 

Trump měl nad turnajem výrazný vliv a jeho vztah s Infantino byl pod drobnohledem, zvláště když Infantino udělil prezidentu Trumpovi cenu FIFA Peace Prize za „výjimečné kroky pro mír“.

To vyvolalo odsouzení; norský fotbalový svaz podal formální stížnost a tvrdí, že Infantino porušil neutralitu vlastní organizace.

Sky-high ticket prices risk empty World Cup stadiums

Tyto kontroverze zanechaly hodně hořkosti u mnoha fanoušků, a proto kolem 180 000 vstupenek zůstává neprodaných.

To může být částečně i kvůli nařízení dynamického cenění, které vedlo k průměrné ceně vstupenky na finále v New Yorku až na 11 790 USD (16 775 AUD).

Prokurátoři New Yorku a New Jersey tvrdí, že FIFA zvýšila ceny vstupenek na většinu zápasů MS mezi říjnem loňského roku a dubnem o zhruba 34 procent.

Mistrovství světa se obvykle odehrává v zaplněných stadionech bez ohledu na to, kdo hraje, ale FIFA stojí před rizikem, že mnoho zápasů bude odehráno před prázdnými tribunami, pokud se bude vyprávět pravdivý или jenom spekulace, a je to katastrofa vlastním dílem.

Infantino is no stranger to cosying up to world leaders. 

What this means for Infantino’s World Cup dream

Je to varující z pohledu Infantino, který tento turnaj využil jako svůj vlastní projekt k získání přízně Spojených států a prezidenta Trumpa, pokud samotné předání vtipné ceny Peace Prize už dříve nedokázalo toto naznačit.

Co Infantino chtěl považovat za svůj vrchol po letech plánování, včetně schválení rozšíření turnaje z 32 na 48 týmů, může být naopak jeho největší ostudou a hanbou v přípravě.

Bylo by to určitě významné, že právě činy a zapojení USA dokázaly skutečně promáčet nejcennější klenot světového fotbalu do bahna.

Je to ohromující vyhlídka vzhledem k tomu, že předchozí dva turnaje hostily Rusko a Katar, kteří měli své pochybnými politickými motivy k pořádání turnaje, a oba se odehrávaly na pozadí porušování lidských práv a otevřených ozbrojených konfliktů.

Infantino byl kritizován za svou roli v obou těchto turnajích a za své zdůvodnění ohledně několika klíčových otázek, ale jako Ikaros, jeho koketování s bouřlivými, nepředvídatelnými a nestabilními Spojenými státy ho může dovést k přílišné blízkosti ke slunci.

Jan Novák
Jan Novák
Jmenuji se Jan Novák a jsem sportovní redaktor Sparťanských Novin. Specializuji se na fotbal a atletiku a baví mě hledat příběhy, které se skrývají za čísly a výsledky. Sport vnímám jako emoci, kulturu a každodenní inspiraci.