Ekonomická dominance

ekonomická dominance

Často v médiích slýcháme, že v české lize existuje „silná trojka a zbytek“. Je toto označení přesné? Z čeho by měla pramenit dominance? Podíváme-li se na hodnotu současných kádrů oceněných serverem transfermarkt.com, pak zjistíme, že označení je trefné. Sparta, Slavia a Plzeň hodnotou svých kádrů násobně převyšují zbytek ligy. Propast mezi třetí Plzní a čtvrtou Boleslaví je vskutku veliká.

Vyšší hodnota hráčů samozřejmě automaticky neznamená úspěch na hřišti. Nicméně, ekonomická převaha by se v dlouhodobém horizontu projevit jednoznačně měla. Pokud klub disponuje výrazně lepším (a tedy hodnotnějším) kádrem než soupeři a přesto se opakovaně umísťuje na horších příčkách ligy, lze si oprávněně klást otázky ohledně kvality managementu daného klubu.

Podíváme-li se na grafické zobrazení detailněji, můžeme si všimnout několika zajímavých skutečností. Např. Sparta se dlouhodobě potýká s otázkou skladby stoperké dvojice, a přitom má dle přiloženého grafu v součtu obránce s větší hodnotou než konkurence.  Celkové číslo je však vysoké díky velkému počtu stoperů (kvantitě) nikoliv zásluhou vysoké individuální ceny (kvality). Rovněž si pravděpodobně všimnete velkého rozdílu v ocenění záložní řady dvou hlavních rivalů. Ten je způsoben na českou ligu mimořádnou cenou Tomáše Součka (7 mil. €) a Patrika Hrošovského (6,5 mil. €), který však v blízké budoucnosti přestoupí do Genku.

Na závěr ještě zmiňme, že Sparta sice v součtu disponuje vysokou hodnotu hráčů. Průměrná hodnota je však zásluhou širokého kádru srovnatelná s Plzní (Slavia 1,75 mil. €/hráč; Plzeň 1,29 mil. €/hráč; Sparta 1,27 mil. €/hráč).

graf hodnoty kádru
Graf: Ekonomická dominance v číslech (mil. EUR)

Zdroj ilustračního fota v úvodu: transferwise.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments