Dynamický pracant Ermal Krasniqi, jak jej využít? [Křídelník]

Ermal Krasniqi

Je tomu už více než týden, co Sparta oznámila svou první letní posilu. Na Letnou se z Rapidu Bukurešť přestěhoval Ermal Krasniqi, urostlý Kosovský fotbalista, kterého Tomáš Rosický pro klubový web popsal jako dynamického hráče. V tomto článku si přiblížíme, jakou má nováček typologii a jak zapadá do našeho herního schématu.

Začneme detaily přestupu. Novopečený sparťan měl dle webu transfermarkt v době příchodu hodnotu přibližně 1,6 milionů euro, přičemž Sparta za něj údajně zaplatila asi 2 miliony. Podobnou částku dle výše uvedeného webu stál v poslední době také Angelo Preciado, mírně dražší přitom byli Markus Solbakken, Veljko Birmančevič, nebo Jan Kuchta.

Také věkově jde o zcela typický příchod posledních několika přestupových období. Kosovský křídelník do Sparty přichází v pětadvaceti letech a v průběhu příští sezóny (konkrétně v září) mu bude 26. Úplně stejně na tom v době příchodu byl Kuchta, Haraslín, Birmančevič i Preciado. Evidentně tak jde o snahu, mít na Letné hráče, kteří už jsou fyzicky a profilově dostatečně vyspělí, ale stále teoreticky mají své maximum před sebou.

Konkrétně Krasniqi začal svou profesionální kariéru v několik Kosovských klubech, než se propracoval do kádru FC Ballkani, ve kterém po dvou třetích místech získal mistrovský titul, načež se přesunul do rumunské CFR Kluž a posléze do Rapidu Bukurešť. Jeho působení v Kluži je celkem zajímavé. Mimo jiné proto, že zde strávil jeden rok, během kterého klub vypadl v prvním vyřazovacím kole Konferenční Ligy s Laziem, následně se mu v létě 2023 nepovedlo kvalifikovat do dalšího ročníku evropské soutěže, a navíc se na podzim zranil a přišel o stabilní místo v základní sestavě.

Ermal Krasniqi
Zdroj: acsparta

Jeho celkové statistiky byly v Kluži spíš průměrné. Na jaře 2023 se trefil čtyřikrát a přidal dvě asistence, což je na nově příchozí křídlo solidní bilance. Na podzim téhož roku však začal více střídat, mimo jiné i díky výše uvedenému zranění a připsal si jen dvě asistence. Kromě toho jej trenéři Kluže zejména na podzim využívali na pozici pravého wingbeka, kde se tolik nedostával do vyšších pozic, a chyběla mu jeho klasický práce mezi řadami. Navzdory tomu však Rapid neváhal v zimním přestupovém období vytáhnout milion eur a učinit jej svou nejdražší posilou poslední dekády. Zdá se, že se to vyplatilo, neboť jen o pár měsíců později Sparta zaplatila dvojnásobek.

Krasniqi za Rapid od zimního příchodu nastoupil do 17 utkání a zapsal v nich 6 + 4. Opět tak zažil v novém klubu slušnou půl sezónu. Kromě povedeného jara však pro hráče hraje i slušné působení v Konferenční lize z loňské sezóny, kde se mimo jiné trefil proti Slavii. Navíc je Kosovan zajímavý svou rychlostí a dá se říci, že profilově doplňuje aktuální varianty ve sparťanském kádru. Pojďme se tedy podívat, jaký je to vlastně fotbalista.

Herní profil

Ermal Krasniqi je 188 centimetrů vysoký pravák, který může hrát na obou křídlech. Navzdory své (na křídlo neobvyklé) výšce se jedná o celkem rychlého a dynamického hráče, který je navíc velmi slušný technicky. Jeho herní profil je celkem komplexní, v průběhu svých mnoha působení totiž hrál v různých týmech a herních schématech. Zatímco za Ballkani proti Slavii nastoupil z levého křídla, letos na jaře nastupoval zejména vpravo. 

To je pro Spartu docela dobrá zpráva, pokud se totiž podaří udržet oba hvězdné křídelníky z této sezóny, troufám si říct, že bychom potřebovali zejména back-up, který dokáže do příští sezóny překlenout výkonnostní díru mezi duem Haraslín – Birmančevič a kýmkoliv dalším. Krasniqi tak odpovídá, neboť může vypomoci na obou krajích. Kromě toho v minulosti měl tendenci hrát po příchodu do nového klubu dobře, tudíž se dá očekávat, že už na podzim dokáže být nápomocný.

Zřejmě by se tedy neměl opakovat scénář ze zimy, kdy přišli dva hráči, kteří byli delší dobu začlenění ve svých týmech a jejich adaptace tak byla náročná. Krasniqi se doposud stěhovat uměl, což doufejme brzy ukáže i na Letné. 

Kromě hráčovy relativní univerzality je třeba vypíchnout také docela zajímavá komplex dovedností. Krasniqi je, jak už bylo řečeno, celkem rychlý a jeho náběhy jsou velmi nebezpečné. Kromě toho však dokáže být také platný v kombinaci, protože si dokáže hledat prostor, umí najít lépe postaveného spoluhráče, ale také se nebojí zrychlit hru narážečkou, nebo chytrou přihrávkou za obranu. 

Hráč má slušnou střelu a velmi dobrý centr, o čemž hovoří to, že v Rapidu měl na starost mnoho standardních situací. V rámci jeho jarního angažmá však bylo působivé hlavně to, jak se na hřišti dokázal přizpůsobit potřebám týmu. Velmi jednoduše by se dalo říci, že Krasniqi nepotřebuje být hlavní hvězda a mnohdy se snaží nechat zářit ostatní. Zkusme to trochu rozvinout. 

Ermal Krasniqi
Zdroj: acsparta

Podíváme-li se na statistiky kosovského hráče, zjistíme, že se v průběhu celé sezóny 2023/24 nedostával do moc velkého počtu šancí (jeho statistika xG ukazuje v podstatě o půlku méně očekávaných gólů, než kolik jich doopravdy vstřelil). Jeho celkový počet pěti asistencí poté přibližně odpovídá statistickému očekávání (metrika xA – očekáváné nahrávky), nikdo však v Rumunské lize neměl větší počet druhých asistencí (5). 

Tato statistika pěkně odráží herní styl hráče, který se vyznačuje velmi kvalitní předfinální nahrávkou. Krasniqi mnohdy na hřiště vidí lépe postaveného spoluhráče, kterému nahraje a statisticky tím zvýší šanci svého týmu na skórování. Ačkoliv však umí dát i průnikovou nahrávku, v minulé sezóně byl svým týmům velmi nápomocný hlavně v dostávání míče do blízkosti vápna a přípravě klíčových pozic pro spoluhráče. 

Z takových nahrávek a získaných pozic poté jeho kolegové často těžili, o čemž vypovídá i výše uvedená statistika, mnoho dalších nezištných nahrávek přitom zůstalo neproměněných v asistence. Krasniqi byl v Rapidu také obětavý z hlediska pohybu a náběhů. Často totiž svými náběhy spíše strhával defenzivní linii soupeře a odtahoval hráče ze středu hřiště, čímž vytvářel prostor pro své kolegy. 

A nešlo jen o pohyb v ofenzivní fázi. Nejnovější přírůstek do našeho kádru se neváhal vracet, bojovat o míče na vlastní polovině, bránit, ale také napadat a povedlo se mu i pár zachycených míčů na soupeřově půli. Rumunská liga není jistě ta nejvíce organizovaná na světě, pro Spartu je ovšem zajímavé, že Rapid byl dle metriky PPDA (počet nahrávek, které soupeři tým umožní před defenzivní akcí) třetím nejintenzivnějším týmem tamní ligy v napadání.

Krasniqiho přizpůsobení týmu je asi nejzajímavějším tématem, který fotbalista přináší. V Rapidu se mu podařilo vytvořit efektivní spolupráci se šikovným útočníkem Rrahmanim (o kterého mají údajně zájem obě S, ale jeho cenovka je v současnosti nad jejich možnosti). Zatímco Rrahmani si seskakoval níže, aby týmu pomohl ve výstavbě, Krasniqi ho zastupoval na hrotu a natahoval mu defenzivní linii pomocí náběhů. 

Jindy zase hráč dobře využíval posuny ofenzivních záložníků do krajů k přesunu pod hrot, kde mohl dostat míč a pomáhal rozvíjet akce dál. Už výše přitom byly zmíněny narážečky a zrychlování hry. Pokud čekáte, že do Sparty přijde efektní kouzelník, nejspíš si budete muset nechat zajít chuť. Krasniqi je poctivec. Má pár slabin a mnohdy může kvůli výšce a dlouhému krku působit neohrabaně, ale je to efektivní fotbalista, který se dovede přizpůsobit potřebám týmu a dá se na něj spolehnout. Kromě toho je vcelku komplexní a tým jej dokáže využít v mnoha aspektech. Pojďme si je přiblížit.

Jak jej nejlépe využít?

Krasniqi hrál v Rapidu na křídle, a to buďto ve formaci 4-1-4-1, nebo 4-2-3-1. Pro jeho hru je přitom typické to, že se dokáže pohybovat i v krajních prostorech a brousit lajnu, tak v meziprostorech, či na středu hřiště pod hrotem. V každé fázi je využitelný jinak. Na lajně nabízí rychlost a dobrou kopací techniku pro centry, díky tomu, že není líný na krok se poté dovede i vracet a obsáhne velkou část krajních prostorů. V meziprostorech a pod hrotem využívá svůj dobrý pohyb mezi řadami, narážečky a přebírání míče do otočky, na všech místech poté dokáže přinášet nebezpečné náběhy.

Kosovský fotbalista má pozoruhodný driblink. Málokdy se dostává vyloženě do situací jeden proti jednomu, má však rychlou kličku do středu hřiště, díky které si zejména z pravé strany dokáže otevřít postavení a vyhnout se izolaci v lajně. Své akce celkem často řeší nahrávkou spoluhráčům nad vápnem, nebo v něm. Nebojí se přitom ve finální třetině nahrávat do nohy, což jinak u našich fotbalistů nebývá tolik obvyklé. Většinu asistencí si však v Rumunsku připsal při přesných přízemních centrech v náběhu.

Z hlediska zakončení je Krasniqi nejnebezpečnější při přízemních balónech do vápna. Dokáže zakončovat nahrávky pod sebe, ale i samostatné úniky, do kterých se dostává svou rychlostí. Jeho zbraní je přízemní střela, kterou dovede brankáře zaskočit i na přední tyči. Po zemi umí dát gól i mimo vápno. Naopak slabší je hlava, kdy týmu navzdory výšce příliš nepomáhá při standardních situacích a spíše je zahrává.

Obecně vzato Krasniqi prozatím svou výšku nevyužívá příliš efektivně. Rapid na něj občas posílal delší míče vzduchem, mnoho obránců jej však dokázalo přehlavičkovat a nedovedl ani udržet příliš míčů zády k brance soupeře. To se od něj asi vyloženě nebude očekávat, ale je škoda, že takovou dovednost při svém postavě nenabízí. 

V rumunské lize se fotbalista v některých zápasech pohyboval po úplně celé lajně. To otevírá Spartě zajímavé varianty, kdy by hráč mohl hrát hybridní role křídel, která přecházejí ve wingbeky nebo snad dokonce křídelního obránce. O to více vypovídající je to, že dokonce za Kluž wingbeka hrál. Problémem je však to, že poměrně často riskuje na vlastní polovině. Zejména ihned po zisku míče se místy Krasniqi snaží být kreativní a dostat tým rychle do brejku, což se však párkrát vymstilo a soupeři to dalo příležitosti útočit do otevřené obrany.

Ermal Krasniqi
Zdroj: acsparta

Je tedy otázka, zda takové experimenty uvidíme. Spíše je pravděpodobné, že bude Kosovan nastupovat na klasické pozici desítky, či křídla, jako to dělá Birma a Šulo. Přinese na ni ale větší otevřenost vůči využívání pravé lajny, solidní dynamiku a dobrou mezihru. Jak je u křídel obvyklé, i Krasniqi občas ztrácí míč při pokusech udělat velké herní posuny. Mnohdy mu ale vycházejí, je solidní v navádění balónu, dobře vnímá hru, dokáže nahrát a na útočné polovině přináší dobrý centr a výborné zakončení kolem vápna.

Je to praktický hráč, který pomáhá týmu, není sobecký a dobře kombinuje. Ve Spartě by mu mohla sednout i pevnější systematická role, protože v Rumunské lize mají mnohdy hráči celkem velkou volnost. Trenér Lars Friis bude jistě chtít svou novou hračku využívat tak, aby maximalizoval její silné stránky. Přitom, jak je Krasniqi týmový se poté dá předpokládat, že tím dokáže pomoci i ostatním spoluhráčům. 

Fanoušek Sparty by vůči Krasniqimu měl být shovívavý. Přechod do fyzicky náročné ligy by mu neměl dělat nikterak zásadní problém, na začátku se však může cítit poněkud svázaný. Má dobré instinkty a týmu bude nejspíš prospěšný, může ale hodně ztrácet a na první pohled se může zdát, že není ničím speciální. Letná mu musí věřit a věřit tomu, že má týmu co dát. Doufejme, že nás brzy přesvědčí, ať už to bude díky rychlosti, obětavosti pro tým, nepředvídatelné kličce, přesnému centru, nebo výborné střele.

5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments