Po utkání s Bohemians Sparta nastoupila v očekávané sestavě, pouze Costa nahradil Štetinu a Karlsson Hložka. Rozestavení zůstalo 4-2-3-1. Dukla na druhé straně hrála ve formaci 3-4-1-2.
Dukla za míčem
Dukla díky napadání se třemi hráči vepředu dělala Spartě při rozehrávce velké problémy. Křídelní hráči domácích napadali hlavně na křídlech a středový hráč si obsazoval středního záložníka Sparty, většinou Frýdka, občas se však do středu zatáhl při rozehrávce i Sáček a Frýdek se přesunul na kraj.
Hlavně v úvodu zápasu si Sparta na napadání soupeře nemohla zvyknout a kazila.
Na tomto obrázku přihrává Sáček Hanouskovi, jeho pas ale míří do autu. Dukla skvěle zorganizovaná ve formaci 3-4-3.
Podobná situace – Hanousek nahrává Chipciovi, ten však míč na hrací ploše udržel. Na druhé straně drží šířku jak Zahustel, tak Karlsson.
Rozehrávka Sparty
Jak již bylo zmíněno, Sparta měla velké problémy s napadáním Dukly a snažila se na ni vyzrát tak, že přesouvala míč na krajní hráče a střed nechala izolovaný. Martin Frýdek byl při rozehrávce velice statický a většinu času strávil obsazen soupeřem a ani se nesnažil soupeře setřást a nabídnout se pro přihrávku.
Když Kanga viděl, že má Sparta problémy s rozehrávkou, jak kvůli napadání Dukly, tak kvůli špatnému pohybu hráčů, stahoval se níže, aby pomohl dostat míč výš. V 60. minutě byl ovšem stejně jako v prvním jarním zápase vystřídán a na Letné panuje nespokojenost s tím, že záložník z Gabonu neplní taktické pokyny a příliš se vrací a nechává tak vepředu osamoceného Tetteha.
Zde opět ukázka špatného Frýdkova pohybu. Modrá šipka ukazuje, kam by měl hráč sprintovat, aby svým pohybem odtáhl hráče a vytvořil tak prostor pro Sáčka, který by mohl vyvést míč.
Martin Frýdek však pouze popošel o pár metrů a hráč od něj odskočil a zamezil Sáčkovi v průniku. Ten navíc míč ztratil, ale ihned jej vybojoval zpět, viz video:
Michal Sáček si odbíhá od protihráčů, nabízí se pro přihrávku a Martin Frýdek stojí u soupeře.
Typický příklad toho, jak vypadala rozehrávka Sparty v utkání, pokud zůstával Kanga vysoko a Dukla dobře obsazovala hráče a nedovolila hrát Spartě do křídel.
Sparta si ale dokázala s napadáním také poradit a vykombinovat se z vlastní poloviny.
Sparta se také snažila Duklu zmást, Nita zavelel k dlouhému odkopu, poklepal kopačkami o tyč a v tu chvíli se stopeři a Frýdek sprintem vrátili zpět a rozehráli na krátko. Byl to nacvičený signál?
Převaha Dukly ve středu hřiště
Když si Kanga sbíhal pro míč, vysunoval se často Martin Frýdek na podhrot. Kvůli tomu se ale roztrhala záložní řada a uprostřed hřiště vznikla obří mezera, kterou vyplňovali pouze hráči Dukly. Sparta byla rozestavená po krajích hřiště a snažila se tak Duklu obcházet.
Michal Sáček vyváží míč, je však v oslabení, nabízí se mu pouze Kanga, Frýdek je v zákrytu za hráčem.
Sparta rozehrává, Frýdek s míčem na kraji hřiště, Sáček uprostřed, Kanga je vysoko (jak se po něm chce) a uprostřed hřiště opět obří mezera vyplněná soupeřem.
Další ukázka toho, jakou oba týmy zvolily taktiku. Dukla hrála úzko a Sparta byla naopak velmi roztažená na křídlech.
Napadání Sparty
Pozitivem je vysoké napadání, které Sparta často v zápase praktikovala a získávala tak míč. Stále je na čem pracovat a Dukla je i mnohokrát překonala a dostala se tak do šance, ale Sparta díky napadání a represingu vstřelila dvě branky.
Střední záložníci Sparty se vysunovali se svými protějšky a znesnadňovali jim rozehrávku.
Docházelo i k situacím, že se vysunuli všichni tři střední záložníci Sparty, což bylo ovšem riskantní, protože pak stačil jeden nákop a následoval protiútok, viz níže.
Sparta Duklu po ztrátě míče napadala, hráče dostupovala a z toho pramenily ztráty domácích.
Docházelo i k tomu, že vystupovali vysoko i stopeři Sparty, což znamenalo opět velké riziko v případě, že by se Dukla z tlaku vymanila.
Po zisku míče se Sparta snažila, pokud to bylo možné, přecházet do rychlých protiútoku. Zde příklad, kdy získal Kanga na půlce míč, poté jej přihrál Karlssonovi, který hledal Tetteha, ten ale branku netrefil.
Rozbor branek
Branka Dukly č. 1
Míč míří na Ondřeje Zahustela, který má dostatek prostoru, aby si míč zpracoval.
Jeho první dotyk je ovšem špatný, míč mu utíká a získává ho Dukla.
Její kapitán Miloševič na nic nečekal a ihned vystřelil a jeho skvělá střela zapadla za Nitu.
Branka Dukly č.2
Tato akce ukázala hned několik zajímavých momentů. Potvrdila to, že se Dukla snažila rozehrávat zezadu a hrála pohledný, kombinační fotbal a také to, že obrana Sparty byla laxní, často u míče pozdě. Vlastní branku vstřelil Dominik Plechatý, který neodehrál vydařený zápas.
Branka Sparty č. 1
První branka Sparty vznikla zásluhou skvělého napadání a dostupování, díky čemuž Sparta získala míč po rozehrávce Dukly a následně se dostal ke Kangovi, která z vápna dobře zakončil.
Vítězná branka
Na rozhodující brance má podíl hned několik hráčů. Důrazný Adam Hložek, který dvakrát vybojoval míč a následně skvělý náběh Matěje Hanouska korunovaný dobrým centrem na neobsazeného Tetteha, který zajistil, že Sparta dokonala obrat a brala tři body.
Závěr: Sparta ukázala, že vysoké napadání dělá soupeřům problémy, zároveň si však musí dávat pozor na mezery v obraně. Zvláštní kapitolou je rozehrávka, které chybí hodně k dokonalosti. Pozitivní je to, že i přesto, že dvakrát prohrávala, dokázala utkání otočit. Dukla předvedla sympatický týmový výkon, ale ukázala, že jí chybí individuality a kvalita.
Je vám tohle stále málo? Bielsista pro vás připravuje ještě speciál! Rozbor hry Karlssona a Kangy. A možná ještě něco navíc 🙂
Miluju tenhle serial
Díky moc, skvělá práce
Super, moc děkuji za vaši práci..👍