Další talentovaný Adam z Letné? | Rozbor hry Adama Karabce proti Opavě

Ve středu nastoupila Sparta v základní sestavě se dvěma hráči, kteří ještě nedosáhli plnoletosti. Jedním z nich byla již stálice letenské sestavy Adam Hložek a tím druhým byl další Adam – Karabec, jenž si odbyl debut v základní sestavě a celkově to pro něj byl teprve třetí zápas za áčko. Odchovanec Bohemians se významně podílel na první brance a u druhé dokonce přímo asistoval. Jak na hřišti působil a čím se jeho hra vyznačovala?

1. Náběhy do vápna

Přihrává Karlssonovi a nabíhá si do vápna, kde si všímá mezery mezi bránícími hráči.

Směřuje na přední tyč, ale Karlsson volí jiné řešení a Karabce nenachází.

O 20 minut později je již úspěšnější. Po spolupráci s Hložkem na pravém křídle dostává k míči na hranici vápna.

Míč si levačkou prostrkává kolem obránce.

A pravačkou posílá výborný centr na zadní tyč, kde číhá neobsazený Martin Frýdek a navyšuje sparťanské vedení na 2:0.

2. Defenziva

Zároveň ukázal, že je i přes svůj ofenzivní apetit schopen pracovat pro tým a vypomoci dozadu. Hráč Opavy může vyvézt míč či přihrát na levé křídlo, jelikož je v tomto prostoru velká mezera, jenže je napadán Karabecem.

Pod Karabcovým tlakem volí opavský hráč raději přihrávku dozadu a Sparta je nyní v lepším defenzivním postavení.

V další situaci zase skluzem dobře odebírá míč a zažehnává nebezpečí vpádu soupeře do vápna. Zároveň je možnost, díky tomu, že se míč dostane ke Kangovi, přejít do brejku.

3. Pohyb mezi řadami

Nejvýznamnější jev v zápase a zároveň prvek v jeho hře je pohyb mezi řadami, čímž se odpoutává od soupeřů a snaží si neustále hledat volné místo pro přijetí přihrávky. Na jeho pohyb často soupeř nereagoval, neboť stoper s ním moc nevystupoval a záložník bránil prostor, či jeho pohyb nezaregistroval.

Zároveň si z podhrotové pozice sbíhal i na vlastní polovinu a pomáhal s rozehrávkou a přenášením hry.

Můžeme nádherně vidět Karabce (i další hráče Sparty) mezi řadami, čímž si říká o přihrávku od Dávida Hancka, neboť je opět neobsazen a pomocí jedné přihrávky by mohla Sparta překonat celou jednu řadu opavských.

Hancko však volí přihrávku na Hanouska, když Karabec svým pohybem pomohl odtáhnout krajního hráče a tím vytvořit lepší prostor pro méně riskantní přihrávku do křídla.

4. Orientace na malém prostoru a technika

Je s míčem u lajny a má možnost jej vrátit DMK či přihrát dozadu, navíc je napadán dvěma soupeři.

Místo toho se efektně otáči a dostává se do lepší pozice, ze které hrozí větší nebezpečí pro branku Opavy.

Přijímá přihrávku zády k soupeřově bráně a patičkou přihrává do křídla, díky čemuž může Sparta udržet míč a pokusit se o postupný útok.

5. Průnikové přihrávky

Jako správná desítka se také pokoušel o průnikové přihrávky za obranu. Nachází se mezi řadami a přijimá přihrávku od Michala Sáčka.

Hbitě si míč posouvá směrem k bráně soupeře, všímá si náběhů svých spoluhráčů a pokouší se je vyslat na bránu, bohužel však nepřesně.

Jedním z nejhezčích momentů tohoto zápasu byla jeho přihrávka na Michala Trávníka, kterou nádherně narýsoval mezi několika protivníky, jenž se stali pouhými přihlížejícími. Byla však o něco delší, než bylo potřeba, a Trávník tak nezakončil. Už ale jenom samotný fakt, že je schopen takové přihrávky, je velkým příslibem do budoucna.

 

Závěr

Adam Karabec předvedl v utkání velice zajímavý výkon korunovaný asistencí. Ukázal, že fotbalovost, kreativita a technika patří mezi jeho největší přednosti a nevyniká v tom jenom mezi vrstevníky, ale i mezi zkušenějšími ligovými hráči. Uvidíme, jestli dostane více minut i ve zbývajících zápasech proti těžším soupeřům, které by mohly také více napovědět o jeho výkonnosti, ale již teď je patrné, že v něm má Sparta hodně zajímavého hráče s velkým potenciálem do budoucna, protože stále musíme mít na paměti, že se jedná o teprve šestnáctiletého hráče, jenž má celou kariéru před sebou a každá ligová minuta pro něj bude velmi cenná.

5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments