Co změnit do zápasu v Karviné?

ilustrační foto

Poslední zápas s Plzní znamenal pro sparťanské fanoušky opět tvrdý náraz do reality. Naděje na lepší výkony a výsledky, kterou jsme si nesli z předchozích zápasů před vynucenou pauzou, je znovu pryč. Za dva dny však naštěstí hrajeme další zápas, který již pevně věřím, konečně zvládneme vítězně. Ano. Na jarní výhru v lize po pěti odehraných zápasech stále ještě čekáme. Úmyslně v kontextu dalšího zápasu také nepoužívám často omílané slovo „odčinit“. Případný úspěch s Karvinou nevymaže zážitek a výsledek zápasu předchozího.

Jaké změny očekáváme, resp. bychom na základě obrazu hry posledního zápasu mohli očekávat?

1) Hráči na svých postech

Václav Kotal byl i přes nepříznivé výsledky chválený za jasné a srozumitelné skládání základní sestavy. Hráči nastupovali téměř výhradně na svých primárních postech, což jim situaci ulehčovalo a umožňovalo jim podávat lepší výkony. V posledním zápase, kdy Guélor Kanga nastoupil na pravém křídle nebo Dávid Hancko na levém beku, dostal tento princip vážné trhliny.

Vzhledem k současné situaci se s výhledem do příštího zápasu nabízí k tomuto modelu vrátit a situaci hráčům opět ulehčit. V momentě, kdy se hráč nemusí tolik soustředit na specifika, která od něj nezvyklá pozice vyžaduje, dokáže s větší pravděpodobností podat lepší výkon, co se týká individuálního nebo týmové pojetí. Týmové pojetí a kompaktnost byl taky jeden z aspektů, který naše hra v posledním zápase postrádala.

2) Stabilizace obrany

S předchozím bodem úzce souvisí i složení obrané čtveřice. V obou nejlepších jarních zápasech (Sparta – Ostrava 5:0 a Slavia – Sparta 1:1) nastoupila ve složení Andreas Vindheim – Lukáš Štetina – Dávid Hancko – Martin Frýdek. Všichni tito hráči byli k dispozici na zápas s Plzní a lze tedy očekávat, že by měli být k dispozici i pro zápas v Karviné.

Jestli v tuto chvíli něco potřebujeme, tak stabilizovat obranou čtveřici, ideálně ještě i v kombinaci s defenzivním záložníkem, kde se v delším horizontu počítá pravděpodobně s Ladislavem Krejčím. Souhra a z ní vznikající automatismy jsou pro nás klíčové. Držme se toho, co fungovalo. Vzhledem ke zranění Davida Lischky stejně nemáme k dispozici pro post stopera jinou variantu, kterou bychom měli zvažovat.

3) Kanga nebo Dočkal, ne oba

Poslední zápas rovněž ukázal, že nasazení Guélora Kangy a Bořka Dočkala v základu je velmi problematické. Oba tyto hráče spojuje nadstandardní kreativita směrem dopředu, ale současně i často laxní přístup při bránění, což jsme rozebírali i v posledním taktickém okénku, kde před první brankou mohl Bořek Dočkal náběh posléze skórujícího Lukáše Kalvacha zachytit. Rovněž naše pravá strana, kde operoval Guélor Kanga, jen těžko stíhala reagovat na aktivitu plzeňského křídla a levého beka.

Ukázalo se, že pokud jsou na hřišti oba tito hráči, začnou vznikat tak velká okna směrem do defenzivy, která spoluhráči nestačí zavírat. Navíc platí, že minimálně jeden z nich musí nastoupit na pozici, která pro něj není optimální a nemůže ani svůj potenciál rozvinout naplno. Jejich přidaná hodnota tedy nekompenzuje negativa, která s sebou jejich nasazení přináší. O této problematice hovořil i Jiří Saňák v rozhovoru pro iSport a poslední zápas mu dal jednoznačně za pravdu.

4) Michal Trávník a další náhradníci

Jednou z velkých otazníků pro každého trenéra je, nakolik má hráče po nepřesvědčivém výkonu podržet a nakolik má na situaci reagovat tím, že dá prostor náhradníkům. Za poslední dobu jsme zažili všechny varianty, kdy i po jednom nepovedeném zápase jsme neváhali vyměnit stopera, abychom příště udělali opět to samé, nebo jsme drželi v sestavě hráče, kterému se očividně nedařilo střílet branky, zatímco na lavičce byla připravená alternativa.

V tuto chvíli na větší příležitost již delší dobu čeká Michal Trávník, který umí zahrát všechny pozice ve středu hřiště a v minulosti dokazoval, že umí sbírat i gólové přihrávky nebo střílet branky. Nezasloužil by si v tuto chvíli šanci, když se poslední zápas nepovedl mj. i Michalu Sáčkovi, který navíc zářezy za góly a asistence dlouhodobě příliš nesbírá?

 

Není asi správné trenérovi vyčítat, že zariskoval a plzeňského rivala zkusil některými tahy, byť jejich záměrům stále nerozumíme, překvapit. Důležité je však nefungující věci neopakovat, ale naopak stavět na tom, co se ukázalo jako řešení funkční.

4.6 20 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda Š.
Jarda Š.
3 let před

Možná by stálo za to na Karvinou nasadit stejnou sestavu, jeh Kangu a Dočkala přehodit. Proti ní by fungovat mohla, proti Plzni ale ne.

Haryk
Haryk
3 let před

Drchal na hrot a Hložek pod nej

Vaclav
Vaclav
3 let před

Nechci byt stoura, ale nejdriv mluvite o tom ze by hraci meli hrat na svych postech a pak Travnika poslete do stredu pole. On tam stejne jako Sacek body za asistence sbirat nebude a kdyz k tomu pripoctete hru s Krejcim a Dockalem tak ty okna tam budou stejne. A Hancko nezahral beka spatne.

Patrik
Patrik
3 let před

S Trávníkem souhlasím, za mě by měl taky dostat šanci, hlavně teď, když se nedaří.