Co se stalo s Kozákem a Hložkem?

Sparta nepředvedla v Plzni špatný výkon, přesto po další individuální chybě prohrála. Zápasu by nejvíce slušela remíza, neboť byl vyrovnaný a Plzeň nedominovala, jak se před utkáním očekávalo. Moc brankových příležitostí k vidění nebylo a rozhodla Lischkova minela. Ta načala druhý poločas a rapidně snížila sparťanské šance na dobrý výsledek, na který mohli hráči po prvním poločase pomýšlet. V tomto článku bych se chtěl zaměřit na jeden přetrvávající jev, kterým je nasazování Libora Kozáka na hrot a využívání  Adama Hložka na (podle mě) špatné pozici. Co se tedy stalo s Kozákem a Hložkem?

Libor Kozák, který přestoupil v roce 2008 z tehdy druholigové Opavy do římského Lazia, zažil pravděpodobně největší individuální úspěch kariéry o pět let později, kdy se stal nejlepším střelcem Evropské ligy, když nasázel osm branek. Parádní počin. Jenže od té doby již uteklo dalších šest let, ve kterých se herně i střelecky trápil. V posledních dvou sezónách před příchodem do Sparty odehrál 43 utkání a vstřelil 9 branek, z toho 3 z penalty. Nejvíce ho ale poznamenala zranění, která se s ním táhla po celou jeho zahraniční kariéru a zapříčinila pokles jeho fyzických schopností (na to má vliv i věk) a také pokles sebevědomí.

I proto je na Kozáka na hřišti často tak smutný pohled. Vše nyní vypadá jako špatný podpis od Sparty, která ho vybrala na základě toho, že se jedná o prověřené jméno a povedlo se mu několik zápasů v Liberci. Jenže nebrala v potaz jeho chorobopis, který ho výrazně ovlivnil, jak bylo zmíněno výše a také dlouhodobou střeleckou úspěšnost. Samozřejmě je tu možnost, že se rodák z Brumovice ještě ukáže jako střelec a pomůže Spartě, jenže jeho současná forma k tomu má velice daleko a nejeví se býti pro tým platným.

Libor Kozák v útoku předvádí velice špatné výkony, když se trefil pouze dvakrát v 11 zápasech. Velkým zklamáním je i jeho přínos na hřišti, neboť velká část jeho akcí končí ofsajdem, útočným faulem, nebo ztrátou míče, což je u hrotového útočníka, který nedává branky, velkým problémem a varováním. Těžkopádný pohyb je problémem při napadání, které kvůli tomu často bývá neúčinné a dovoluje soupeřovým stoperům rozehrávat.

Adam Hložek vtrhl do ligy teprve před rokem a stihl si vydobýt pověst obrovského talentu. Hlavně na jaře předvádel fantastické výkony a vynikal především skvělým driblinkem, ve kterém patřil mezi ligovou špičku. K tomu ukázal svoji komplexnost a v soubojích s výrazně staršími protivníky se prosazoval i díky své síle a výborné rovnováze. Byl stavěn primárně na levé křídlo, tedy pozici, na kterou nebyl úplně zvyklý, neboť odmalička nastupoval na hrotu, nebo pod ním. Přesto zaznamenal ve své debutové sezóně mezi dospělými, v 16 (!) letech, 4 branky a 3 asistence ve 23 utkáních. Navíc byl často faulován a v zápasech byl hodně aktivní, když si z levého křídla sbíhal doprostřed a naváděl si míč na pravačku.

Od příchodu trenéra Václava Jílka však začal nastupovat na pravém kraji zálohy, odkud má výrazně složitější se prosadit. Navzdory tomu se v aktuálním ligovém ročníku trefil již třikrát a přidal stejný počet asistencí. Ve hře ale není tolik, což zároveň nepřispívá jeho sebevědomí, a je na něm vidět, že není v ideálním herním rozpoložení. Proč tomu tak je a co se s ním děje?

Stále je to teprve 17letý kluk, to zaprvé, já vidím ale hlavní důvod ve změně jeho pozice na hřišti.

“Však je jedno, jestli hraje vlevo nebo vpravo”

No, tomu tak úplně není. Je to obrovský rozdíl. S příchodem Libora Kozáka a nového trenéra Sparta upravila ve své hře několik věcí. Tou, která Hložkovu pozici nejvíce ovlivnila, bylo opětovné nasazování křídel tak, aby hrála po noze. Tudíž levák doleva, pravák doprava. Nalevo si svoji pozici v přípravě vybojoval Srdjan Plavšić a napravo v podstatě zbyla, kvůli zranění Bořka Dočkala a Tala Ben Chaima, na Hložka. Ten však již v přátelských utkáních naznačoval, že to nebude pozice stvořená přímo pro něho. Vpravo se od něj očekává, že bude posílat centry na útočníka a zároveň ho i podporovat při centrech z levé strany. Jenže centrování nepatří mezi jeho silné stránky, čemuž se nemůžeme divit, když tento atribut se v jeho hře dříve moc často nevyskytoval. Výhoda náběhů na centr z levé strany se ukázala v zápase s Jabloncem, kdy si výborně našel Plavšicův centr. V tomto utkání se hrálo primárně přes srbského křídelníka a Sparta díky tomu byla nebezpečná. Hložek se tak často pohyboval i v pozici útočníka a při brance ukázal právě i výborný výběr místa a zakončení, čímž předčil svého kolegu z útoku. Jenže v dalších utkáních už hrál rodák z Ivančic spíše v roli tradičnějšího křídla, navíc s mnoha defenzivními úkoly, což také bránilo v tom, aby se do zakončení, například z protiútoku, stihl dostat. Jednoduše proto, že byl moc hluboko. Dokázal bych to pochopit v okamžiku, kdyby Sparta měla útočníky ve skvělé formě a Hložek byl jednoduše horší než oni. Jenže tomu tak není. Libor Kozák potřebuje k tomu, aby se trefil, centry do vápna. Ty v úvodu sezóny přicházely a Kozák se do šancí dostával, jenže je nevyužíval. V posledních zápasech bývá ale na hrotu odříznut a projevuje se to i na tom, že je v zakončení mnohem méně. Nasazení Adama Hložka na pravé křídlo a zároveň Libora Kozáka na hrot mi tak nedává smysl, protože Hložek nedokáže poskytnout Kozákovi centry do vápna (a pokud Plavšić necentruje ostošet, tak je Kozák úplně utopený), což znamená de facto to, že už od první minuty se hraje v podstatě bez hrota i pravého křídla.

Jak z toho ven?
1. Hložek na hrot

Na hrotu by podle mě Hložek ožil, stejně tak i útočná fáze Sparty. Díky své technické vyspělosti by se mohl stahovat více do hloubi pole a pomáhat v mezihře. Stejně tak by jeho pohyb dělal problémy obraně soupeře. Problémem, který by ale kvůli tomu nastal, by bylo obsazení postu pravého záložníka. Na tuto pozici se pak nabízejí dvě jména (za současné konstelace): Tal Ben Chaim a Andreas Vindheim. Ani jeden hráč by nebyl zárukou úspěchu (ale který je?). Hlavně u izraelského hráče se nedá očekávat, že by šanci dostal, Nor zase debutoval v áčku teprve nedávno v zápase s Jihlavou, navíc přišel jako krajní bek. Přesto si myslím, že by to za zkoušku stálo.

2. Hložek doleva

Co kdyby Sparta prohodila křídla? Václav Jílek se pravděpodobně snaží hrát s křídly po noze proto, aby centry zásobovala hrotové útočníky, jenže ti nejsou efektivní. Vlevo by mohl Hložek ožít, dostávat se častěji do zakončení. Plavšić v CZ Bělehrad hrál většinou právě zprava nebo ze středu. Doleva se přesunul ve Spartě kvůli tomu, že nebyl efektivní, což je pravda. Stejně tak by ale na pravé straně zálohy mohl hrát i DMK, který se ale momentálně nachází ve špatné formě. Další volbou by mohli být i již dva hráči zmiňovaní v prvním bodu.

3. Změna rozestavení

Když nemáš křídla, tak na ně nehraj. Docela jednoduchá rada. A proč vlastně ne? Sparta by mohla, pokud by měla stále problém s křídly a naopak by netrpěla nedostatkem zdravých středních záložníků, sáhnout ke změně rozestavení například na 4-1-2-1-2 nebo jiné varianty. Tím by vypadl problém „A kdo by měl teda na křídle místo Hložka hrát?!“. Hložek by se mohl přesunout na hrot a zároveň by jej mohl doplnit ještě jeden útočník. Jen je v tom takový malý háček. Opět ta česká konzervativní povaha a neochota zkoušet nové věci. Toto rozestavení u nás není úplně zažité a vyzkoušené.

 

Závěr:

Nejlepším sparťanským střelcem je, po Guéloru Kangovi, Adam Hložek společně s Benjaminem Tettehem. Nejlepším asistentem je opět Hložek. Docela dobrý, když vezmeme v potaz, že je mu 17 a napravo se herně trápí. Na hrotu operuje Libor Kozák, který ve Spartě střídá špatný zápas s ještě horším a není u něj moc velká šance, že by došlo k rapidnímu zlepšení. Když vezmeme  v úvahu jeho věk, potenciál a aktuální výkonnost, není moc důvodů, proč by měl být v základní sestavě. Byl bych rád, kdyby Hložek dostal šanci na hrotu, nebo aspoň opět na levém křídle a znovu ukázal, co dokáže, když hraje na pozici, která mu sedí. Věřím, že jeho schopnosti jsou již nyní na vyšší úrovni, než co ukazuje vpravo, o potenciálu nemluvě. On sám by určitě řekl, že je v tomto věku rád, že hlavně nastupuje a je mu jedno na jaké pozici. Já ale na jeho herním projevu cítím, že není úplně v pohodě. Jde jenom o normální pokles formy, což by bylo u tak mladého hráče naprosto přirozeným jevem, nebo za to může jeho pozice?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
4 let před

To je mlácení prázdné slámy. Jílek je ješitný zaslepenec se špatným okem na hráče a bude si svoje omyly hájit stejně zatvrzele jako další ješita Ščasný, který se chlubil objvením Frýdka, coby nepostradatelného středˇáka. Pro Jílka je Kozák klíčový zkušený hráč, který se musí jen odšpuntovat.

Ondřej
Ondřej
4 let před

Souhlas, Hložek na hrot a na pravé křídlo „zkusit“ Vindheima příp. Ben Chaima. Kozáka bych poslal do béčka, kde by se mohl chytnout a taky by to bylo vůči němu gesto, že opravdu nikdo nemá místo v sestavě jisté – to by možná taky trochu potřeboval.

SKS
SKS
4 let před

Však máté pravé křídlo – Zahustel