Vrátí se? Dokáže Sparta vyjednat příhodné podmínky návratu Dočkala? Jak zapadne do kabiny, bude schopný si vyhovět s Guélorem Kangou? A místo koho bude hrát?
Celou zimní přestávku velké téma Sparty. Ta hlavní otázka by měla být zodpovězena v nejbližších dnech a reprezentační kapitán by měl opět podepsat smlouvu na Letné. Na ty další alespoň náznakem přineslo možnou odpověď i utkání na Julisce.
Kam s ním?
Sparta v rámci zimní přípravy a po odchodu Stancia stabilizovala obsazení středu zálohy a vysunula Guélora Kangu zpátky na jeho pozici „desítky“. Bořek Dočkal, ač dříve pravé křídlo, ale už roky hrává víceméně přesně na stejné pozici. Dá se tedy očekávat, že do toho Sparta takříkajíc nakonec hrábne, navrátilci svěří dirigentskou roli a na rukáv mu navlékne i kapitánské céčko. Nabízelo by se stažení Kangy zpět na pozici zataženého tvůrce hry. Co potom ale s jedním z dvojice Frýdek – Sáček? Z lavičky navíc naskakuje do hry další středopolař a posila, Martin Hašek.
Kanga na odstřel?
Guélor Kanga, ten který rozděluje. Když na Julisce v 60. minutě přepouštěl místo Martinu Haškovi, polovina tribuny nevěřícně kroutila hlavou. Ta druhá z toho měla radost. Důvody některých jsou ale pro jiný příběh.
Kanga předvedl v prvním poločase velmi dobrý výkon korunovaný gólem na 1:1. Dařily se mu průnikové přihrávky, tlačil se do zakončení. Ve druhém poločase se podle trenéra Ščasného moc často stahoval do hloubky pole, odskakoval ze své pozice a neplnil taktické pokyny. Na Spartě si to podle všeho nemyslí, ale podle mě jeho vystřídání není řešením příčiny problému. Tou je nesoulad mezi stopery a střední zálohou, kde vzniká díra a míče se nedaří dostávat dopředu. Martin Frýdek zastane obrovské penzum práce směrem dozadu. Ale v mých očích až moc často rezignuje na pomoc při rozehrávce. Často se nechává obsadit protihráčem a svým pohybem se nesnaží nabízet stoperům pro přihrávku nebo narážečku. Případně bránícího hráče navázat a udělat prostor stoperovi k vyvezení míče. V současném fotbale, notabene za nepříznivého stavu proti poslednímu týmu tabulky, je zbytečný luxus mít na hřišti hráče, který je precizní do defenzivy, ale nepomůže s rozehrávkou. Z čehož plyne, že já bych místo Kangy střídal Frýdka.
Jenže Ščasný opravdu vystřídal Kangu a může to být určitý signál pro zápas proti Baníku a fakt, že už bude k dispozici Dočkal. Už když jsme se bavili při odchodu z Julisky, říkal jsem, že Ščasný je schopný s příchodem Bořka Kangu posadit. A bohužel to vypadá, že se k tomu pomalu, ale jistě schyluje.
📸www.sparta.cz (Juliska)
Jak bych to teď postavil já?
Jelikož bych chtěl mít v sestavě Kangu i Dočkala a zároveň nechtěl moc sahat do střední zálohy, tak bych Bořka postavil na post falešného křídla. Mohl by si měnit strany s Mobergem Karlssonem a při náběhu krajních obránců se stahovat více na střed. Místem v sestavě by to odnesl Ondřej Zahustel, který v ní ale podle mě stejně být nemá. Pozici pravého obránce by opětovně zabral Alex Chipciu (nebo mladý Wiesner). Martina Haška bych začal více zapojovat proti slabším soupeřům namísto Martina Frýdka.
Ofenzivní složení lavičky v podobě Hložka, Kadlece a Drchala je podle mě značná síla pro střídání. Zraněný je navíc ještě Plavšič.
Utrápená výhra. Nervy pro fanoušky, ale i pozitiva
Sparta na Julisce začala přímo tragicky. Po Zahustelově chybě se životní střelou z dálky prosadil Miloševič. Pro nezaujetého fanouška nádherný fotbalový moment. Sparta naštěstí díky Kangovi zvládla brzy vyrovnat a předešla tak případné nervozitě a křeči.
A zvládla vyrovnat i podruhé, když si nejdříve nešťastně srazil druhý gól Dukly do vlastní branky Dominik Plechatý. Ondřej Zahustel ale svou hlavičkou napravil chybu u prvního gólu.
Třetí a vítězný gól Tetteha byl výsledkem krásné akce, které předcházelo výborné napadání Hložka s následným rychlým přenesením přes střed hřiště a centrem do vápna. Benjamin Tetteh tak zachránil svůj ne úplně povedený zápas z hlediska proměňování šancí. A Adam Hložek svým skvělým výkonem dokázal, že ten z minulého týdne nebyl náhodný.
Sparta předvedla lepší výkon než s Bohemkou. Pořád z toho ale bolely oči. Spousta zkažených přihrávek, a to i těch z ranku úplně jednoduchých. Stále problém s nedostatečným pohybem na vlastní polovině. Například po zisku míče u vlastního vápna Sparta možnosti přejít do rychlého protiútoku absolutně nevyužívá. Zda je to chyba hráčů nebo trenéra, je mi záhadou. Každopádně je to velká bolest týmu.
Naopak na útočné polovině byla vidět větší snaha o presink a náběhy za obranu. Zároveň k tomu přispěla Dukla svým pojetím hry a otevřenější partií oproti zápasu proti Bohemians.
Výrazným pozitivem se ale jeví narůstající psychická odolnost a vůle hráčů urvat zápas, ve kterém se nedaří podle představ. V jednom souhlasím se Zdeňkem Ščasným. Se šňůrou vydřených výher a větším sebevědomím hráčů můžou přijít i lepší výkony. Ale neobejde se to bez kvalitní trenérské práce. A nevím, jestli to my, fanoušci na tribuně, ještě dlouho sneseme.
Zápasů a potenciálně získaných bodů do konce sezony, navíc s nadstavbou, zbývá více než dost. A ač jsem přesvědčený, že do bojů o první dvě místa Sparta jen stěží zasáhne, tak ji v minulosti vždy zdobila nezdolnost a tu je potřeba do hlav hráčů postupně vytrvale dostávat.
Trefa do posil. A do jedné obzvlášť
Největší porci minut zatím z nově příchozích odehrál Matěj Hanousek a vypadá to, že levý kraj obrany obsadil zaslouženě. Dříč, který nic nevypustí a jezdí nahoru dolů proti Dukle přidal povedeným centrem i asistenci na gól.
Martin Hašek naskočil podruhé z lavičky a nemám strach, že by zapadl do kolonky nepovedených posil. V paměti mi utkvěla situace, kdy perfektně v běhu zalepil nakopnutý míč a okamžitě vyslal do úniku Tetteha.
📸www.sparta.cz (Juliska)
Moberg Karlsson jako vycházející hvězda? A díry v srdcích fanoušků, které zůstaly po odchodu Nica Stancia zahojeny? Možná. Částečně. Švédský křídelník David Moberg Karlsson každopádně v prvním zápase předvedl svůj obrovský potenciál a naznačil, že by se velkým oblíbencem fanoušků mohl vážně hodně rychle stát. Ukázal, že svými náběhy a vytříbenou technikou může být hodně platný. Dokáže přinést i potřebný moment překvapení v podobě přechodu jeden na jednoho. A když po sehrání s týmem vypiluje finální fázi, máme se na co těšit.
Tak třeba už příště na Letné proti Baníku!