Bez fanoušků, bez emocí, bez dobrého výsledku

Psal se osmý březen 2020, když Sparta nedokázala dotáhnout nadějně rozjeté derby na Slavii k důležitému triumfu. V ten den bylo znát, že se blíží nepříjemnost, avšak asi nikoho by nenapadlo, že na další vystoupení Sparty si počkáme déle než dva a půl měsíce.

Ale pojďme postupně. Co se ještě stalo před tím osmým březnem? Sparta na jaře nezvítězila v lize ani jednou (0-2-2), po prvním nezdaru proti Liberci skončil u kormidla Václav Jílek a jeho nástupce Václav Kotal se dočkal výhry zatím jen v pohárovém čtvrtfinále, které ale přineslo vysokou výhru 5:0 nad Baníkem Ostrava, podpořenou i kvalitním výkonem.

Po osmém březnu a následných pár tréninkových jednotkách se celý fotbal odmlčel ve prospěch zdraví. Až ve druhé polovině dubna se fotbalisté mohli vrátit k tréninku, po nějakou dobu navíc jen v malých skupinkách bez jakéhokoliv kontaktu, postupem času se pravidla uvolňovala a v závěru května jsme se dočkali restartu nejvyšší fotbalové soutěže.

Před návratem na ligové kolbiště proti Viktorii Plzeň Sparta stihla ještě pět přípravných zápasů proti druholigovým celkům ve třech dnech, kromě fanoušků ale na zápasy nemohla ani žádná média a Sparta zvolila naprosté utajení. Kromě střelců branek a pár fotek ze zápasů se fanoušek nedozvěděl žádnou další informaci včetně sestav a zdálo se, že trenér Kotal chystá zajímavý herní styl s možnými změnami v sestavě i formaci, kterými chtěl zaskočit své nejbližší ligové soupeře.

Tím prvním byla Viktoria Plzeň, aktuálně druhý tým ligové tabulky a za běžných okolností by Letná byla našlapaná, na utkání ale mohlo být přítomno maximálně 300 osob včetně hráčů, realizačního týmu, médií i personálu potřebného k zajištění zápasu, do ochozů se tak dostalo jen minimum vybraných lidí. Doprovodem zápasu byly nahrané chorály sparťanských příznivců. Někdo takový způsob podpory může odsuzovat, ale v momentě, kdy drtivé většíně fanoušků není umožněn vstup na utkání, to bylo zajisté zpestření fotbalové podívané. Místo fanoušků se pak na tribunách objevily vlajky sparťanských fanklubů a sdružení.

Trenér Kotal do utkání proti Plzni zvolil stoperskou dvojici Lukáš Štetina – Costa, Dávid Hancko se přesunul na levý kraj obrany, v záloze se pak vedle sebe objevili Guélor Kanga s Bořkem Dočkalem, přičemž Kanga hrál vpravo a doleva se postavil Adam Hložek, na hrotu dostal příležitost Benjamin Tetteh. Sestava našeho soupeře byla více než očekávaná, trenér Guľa dokonce postavil jedenáctku zcela totožnou té, která odehrála poslední přípravné utkání s Českými Budějovicemi (4:1).

Už úvodní minuty naznačily, že dnes to nebude pro sparťanského fanouška pohodový večer. Hra byla velmi neurovnaná a nebýt dvou neproměněných příležitostí někdejšího sparťana v plzeňském dresu Aleše Čermáka, mohlo být velmi zle. To nastalo ve 26. minutě, kdy ve zdánlivě nezajímavé akci Jan Kovařík ve středu hřiště předal míč Lukáši Kalvachovi, před nímž ale sparťané začali hluboko ustupovat, Kalvach si to tak namířil k pokutovému území, ze střední vzdálenosti vystřelil po zemi a Milan Heča byl na jeho pokus krátký – 0:1.

Střelecké příležitosti Sparty v prvním poločase? Našli bychom asi jen zajímavý útočný výpad Vindheima zakončený nepřesnou křižnou střelou a hlavičku Lukáše Štetiny z nadějné pozice vysoko nad branku.

Dávid Hancko v pozápasovém rozhovoru mluvil o zlepšeném výkonu ve druhém poločase, že sparťané zvedli hlavu, příležitosti na vyrovnání ale nejen, že nepřicházely, Sparta ale brzy inkasovala podruhé. Souhru Kayamby s Kovaříkem napříč pokutovým územím zakončil prudkou ránou pod břevno Jean-David Beauguel a Milan Heča byl zcela bez šance – 0:2.

O pět minut později propadl právě David Hancko, když podskočil míč u rohu vlastního pokutového území a Kayamba prudkým projektilem málem přepůlil břevno sparťanské branky. Takřka z protiútoku mohli udeřit sparťané. A byl to právě Dávid Hancko, kdo měl zajímavou palebnou pozici po souhře Bořka Dočkala s Adamem Hložkem, leč Hancko střílel jen do připraveného brankáře Hrušky.

Trenér Kotal se pokusil oživit středovou formaci příchodem Davida Moberga Karlssona místo Michala Sáčka. Švéd se ale naneštěstí stal hitem internetu, když z takřka ojedinělého rychlého protiútoku mohl pádit po pravém křídle k brance, před níž mu nabíhali dva spoluhráči, Karlsson si ale míč ve sprintu ukopl až za plzeňskou branku.

V době, kdy místo Dočkala s Hložkem už byli na hřišti Martin Frýdek a Libor Kozák, se Sparta přeci jen dokázala prosadit. Vindheimův zdánlivě nepříliš nebezpečný centr plzeňská defenziva podcenila, respektive hostující fotbalisty nebojácně předskočil Libor Kozák, posunul míč k Davidu Mobergu Karlssonovi, jenž s trochou štěstí o padajícího Jakuba Brabce překonal brankáře Hrušku.

Přes dvě minuty se ještě čekalo na potvrzení Karlssonovy branky, respektive faktu, že Libor Kozák si nepočínal před brankou nedovoleně. Rozhodčí Berka během zápasu také několikrát komunikoval s kolegy u videa, zda-li se Západočeši neprovinili ve vlastním pokutovém území nedovoleně, naposledy tomu bylo v 96. minutě zápasu, ovšem v žádném z těchto případů se nejednalo o natolik jasnou situaci, aby Sparta získala pokutový kop a při ligovém restartu podlehla Plzni 1:2.

V tabulce Sparta zůstává až na devátém místě, přičemž se moc nedařilo týmům před ni, ztráta na čtvrté místo tak zůstává na dosažitelných čtyřech bodech, na druhou stranu jedeáctí Bohemians už jich ztrácejí jen pět. V neděli se sparťané představí v Karviné a věřme, že po téměř půlroce přivezou ligové vítězství.

Branky: 87. Karlsson – 26. Kalvach, 52. Beauguel

Karty: Costa, Krejčí, Štetina, Kanga, Kozák – Kalvach, Limberský, Řezník

AC Sparta Praha: Heča – Vindheim, Štetina, Costa, Hancko – Krejčí, Sáček (64. Karlsson) – Dočkal (81. Kozák), Kanga, Hložek (81. M. Frýdek) – Tetteh.

FC Viktoria Plzeň: Hruška – Řezník, Hejda, Brabec, Limberský – Bucha, Kalvach, Čermák – Kayamba (77. Kopic), Beauguel (72. Chorý), Kovařík (90+1. Mihálik).