Barcelona na kolenou

Památná sezóna 91-92 a nultý ročník Ligy mistrů. Na obojí vzpomínají sparťanští fanoušci tuze rádi. Dostali totiž katalánský tým FC Barcelona na kolena.

V této sezóně se testoval nový model evropské fotbalové smetánky a byl dnes nezvykle rozvržen jen do dvou skupin po čtyřech týmech. Právě v této skupině Sparta porazila doma FC Barcelonu 1:0. Ještě předtím si ale poradila ve dvou předkolech s týmy jako Glasgow Rangers a Olympique Marseille. Především druhý jmenovaný tým patřil v té době k naprosté evropské špičce! I toto vítězství inspirovalo skupinu Alkehol k napsání a zhudebnění songu Železná Sparta“ („Na Spartu si brousí zuby, každej protivník. Ale většinou dopadne, jak slavnej Marseille Olympique“  pozn. redakce).

Novic Vonášek na scéně

Zápas se hrál na Apríla a Barcelona přijela s tím nejlepším, co tehdy měla. Sparta potřebovala vítězství k udržení naděje na postup do finále, protože ze čtyřčlenné skupiny postupoval do finále jen vítěz. Hrála se dvě kola,  doma a venku, a Dušan Uhrin (tehdejší trenér) moc dobře věděl, že Sparta Barcelonu může potrápit. Vždyť první zápas na Camp Nou skončil těsně 2:3. Zápas se odehrál na Letné ještě před rekonstrukcí, takže kapacita byla naplněna do posledního místa, a bezmála 28 tisíc diváků sledovalo zápolení mladých srdcařů, kteří se nebáli postavit gigantovi. Zde nutno dodat, že Dušan Uhrin vsadil vše na jednu kartu, a tou byl útok. Sparta totiž nastoupila hned se třemi útočníky!

Uhrin se pokusil překvapit kormidelníka Barcelony Johanna Cruyffa postavením Romana Vonáška, který měl v té době  v lize odehrány jen 2 minuty. Byla to takové z nouze ctnost, protože Jiří Neměc se zranil. A byl to právě Vonášek, kdo mohl rozhodnout, jenže trefil jen tyč po dorážce z malého vápna.

Fantastický Kouba

Spartě stačil na vítězství jen jeden gól, především díky fantastickému výkonu Kouby. Nebýt jeho, mohlo to být už po poločase klidně 2:0, protože se na něj vrhal jeden útok za druhým. Kouba se však zaskvěl a vychytal i dva samostatné úniky. Potom začala tlačit také Sparta. Vonášek nejdříve trefil tyč, o chvíli později Vrabec z přímého kopu břevno. Z následného závaru poslal Pavel Černý nízký centr do vápna, kde už číhal Horst Siegl, a neomylně zavěsil, 1:0. S odstupem času lze říct, že to byl klasický „Sigiho“ gól. Chvíli na to mohl Siegl přidat i druhou branku, když dostal perfektní míč do běhu od Bédy Vrabce, položil si Zubizarretu, ale bohužel trefil jen břevno.

Sparta už zápas dohrála s tímto výsledkem, a velmi se přiblížila postupu do finále. V posledním kole však prohrála v Kyjevě s místním Dynamem a obsadila tak druhou příčku. I tak se ale stala jediným týmem, který tento rok Barcelonu v Evropě dokázal porazit, neboť ta v nastavení na stadionu Wembley porazila ve finále italskou Sampdorii 1:0 a vyhrála tento ročník Ligy mistrů.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Pepino65
Pepino65
1 rok před

Bylo to super, atmosféra fakt neopakovatelná. Jsem rád, že jsem mohl být u toho.