Že rozhodla efektivita? Nesmysl!

Sparta se po vynucené přestávce vrátila do ligy těžkým soubojem s Viktorií Plzeň, která stále pomýšlí na první místo. Utkání domácím hrubě nevyšlo, ač prohrálo pouze rozdílem jednoho gólu. Podle Václava Kotala rozhodla efektivita, s čímž nesouhlasím, a proto se budu snažit na následujících řádcích uvést několik důvodů, které podle mě měly na výsledek větší vliv.

Utkání bych rozdělil na tři části:

  1. Kanga na křídle, proboha proč?

Viděl jsem již spoustu zajímavých tahů, které vypadaly na první pohled šíleně, ale nakonec skončily úspěšně, ale když jsem viděl Guélora Kangu na pravém křídle, vzbudilo to ve mně hodně pochybností. Je široce známo, že jedna z největších Kangových slabých stránek je defenzíva a zachytávání náběhů. Proč byl postaven na pravé křídlo zrovna v zápase s Plzní, když se vědělo, že bude hrát na ofenzivního Limberského? Pokud se trenér rozhodl postavit Bořka Dočkala, měl v tomto zápase zvolit na pravé křídlo pracovitějšího a dynamičtějšího hráče. Je možné, že jeho rozhodnutí hluboce ovlivnilo zranění Srdjana Plavšiče, ale furt se nabízely i jiné možnosti. Co třeba Michal Sáček na pravého beka a Andreas Vindheim na křídlo, případně jenom Michal Trávník na křídlo? Nejvíce se pak nabízí DMK, ale ten prý ani nového trenéra úplně nepřesvědčil svoji pracovitostí, proto dostal přednost Kanga…který ale pracovitostí také neoplývá. V útočné fázi to bylo relativně v pohodě, protože byl Kanga i z této pozice aktivní a vypracovával šance, nejčastěji Tettehovi, ale obrovský problém byla defenzivní činnost.

Kanga není zvyklý hrát na křídle a v zápase bylo strašně znát, jak hoří pozičně a má problémy s komunikací a přebíráním hráčů s pravým bekem Vindheimem.

 

Napadání Sparty

Sparta působila v utkání nekompaktním dojmem, což se u napadání projevilo dvojnásob, protože stačilo, aby vypadl jeden hráč a problém byl na světě. Určitě tomu ani nepomohly změny v sestavě, protože se rozpadla stoperská dvojice, takže byly chvílemi zmatky při dostupování, stejně tak Hancko nebyl na levém beku bezchybný, což se dá pochopit, protože nejlépe zahrál na stoperu. Na tomto postu by se hodila i jeho konstruktivní rozehrávka. Velký vliv na napadání měl i již zmíněný Kanga, ale stejně to byla spíš systémová věc, než že by to byly chyby pouze jednoho či dvou jedinců.

Napadání Plzně

Naproti tomu Plzeň působila mnohem lepším a kompaktnějším dojmem, včas hráče dostupovala a získávala míče, tudíž nemůžeme svádět vinu u sparťanského napadání na dlouhou přestávku, když u konkurenta to funguje.

 

Šance Sparty

Sparta v této fázi utkání hrozila hlavně po centrech a přihrávkách za obranu na Tetteha, který z toho ale branku vytěžit nedokázal.

 

Odražené míče a pohyb

Nejdůležitější faktor, který podle mě určoval, jak se bude utkání vyvíjet, byl lepší pohyb plzeňských a sbírání odražených míčů, což s pohybem souvisí. Sparta byla v soubojích pozdě, nebo na důležitých prostorech v menším počtu, což způsobovalo, že většinu míčů získávali hosté. Právě tyto důvody souvisely s prvním i druhým gólem.

2. DMK na křídlo, Kanga doprostřed

Po tomto tahu, který nastal v 65. minutě, se hra Sparty o něco zlepšila, ale souviselo to i s tím, že v této chvíli prohrávala již o dvě branky a začala více riskovati. Kanga se vrátil na svoji přirozenou pozici a rychlost DMK dělala Plzni problém. Zároveň měla Sparta konečně napravo ostré křídlo schopné potáhnout míč, což zároveň svědčilo i Vindheimovi, který se začal více dostávat do náběhů. Kangova přítomnost pomohla i v rozehrávce, jenž byla do té doby tristní.

 

3. Nákopy na hrot

Poslední fáze zápasu nastala po příchodu Libora Kozáka, kdy Sparta rezignovala na postupný útok, ale snažila se o branku za pomoci dlouhých nákopů.  Snížit se jí sice povedlo, ale zremizovat zápas již Sparta schopna nebyla.

První branka Plzně

 

Druhá branka Plzně

A o chvíli později došlo k velice podobné akci, tenokrát však Plzeň Spartu nepotrestala.

 

Závěr:

Plzeň byla po většinu zápasu jednoznačně lepším celkem a vyhrát si zasloužila. Spartě nepomohly ani manévry, kterými utajovala jakékoliv informace z přátelských zápasů, Plzeň byla připravena velice dobře. Ač si Sparta některé šance vypracovala, rozhodně si nemyslím, že by efektivita byla hlavním důvodem sparťanské prohry a na Letné budou mít v následujících dnech a týdnech nad čím přemýšlet, protože se může stát, že pokud budou podobné výkony pokračovat, bude Sparta v příští sezóně bez evropských pohárů. Při pohledu na tabulku se nejednomu sparťanskému fanoušku roní slza v očích, neb má Sparta bodově blíže poslední příčce, než té první, když na první Slavii ztrácí neskutečných 26 bodů.

 

4.8 31 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
venous
venous
3 let před

Tomu musím zatleskat, nic to sice neřeší, ale alespoň to někoho zajímá. Tomíku vzdej to!

mzm
mzm
3 let před

Tomík je komik.

Jarda Š.
Jarda Š.
3 let před

Souhlas s autorem. Hlavní chybou bylo, že od začátku Sparta přenechala Plzni iniciativu a nechala se přehrávat ve středu hřiště. To se snažil eliminovat Hložek tím, že se stáhl víc dozadu, jenomže pak chyběl vpředu, kde zůstal Tetteh osamocený a tudíž jalový. Změny v sestavě měly přijít daleko dřív.

michal
michal
3 let před

70 mil. za seveřany totální průser Rosického jako vlastně vše co zatím udělal.