Z Liberce bez bodu

Sérii tří utkání bez výhry včetně vyřazení z kvalifikace o Evropskou ligu Sparta přerušila domácí výhrou nad Baníkem Ostrava, k niž minulý týden dokráčela i bez Guélora Kangy. Nyní však Sparta cestuje z Liberce bez bodu.

V týdnu před následujícím utkáním s Libercem komise rozhodčích nejdříve zveřejnila, že rozhodčí Ginzel chybně neudělil Baníku dvě červené karty, přičemž následně jej nominovala do role asistenta videorozhodčího pro zápas v Liberci a videorozhodčí ze zápasu proti Baníku Pavel Julínek byl v Liberci dokonce hlavním rozhodčím, což přineslo posměch fotbalové veřejnosti.

Na severu Čech se Sparta představila podruhé v řadě bez Kangy, jenž společně s Mandjeckem doplnil dlouhý seznam zdravotně indisponovaných fotbalistů. Ve stoperské dvojici zůstali Uroš Radaković s Dávidem Hanckem, na hrotu se tentokrát objevil Benjamin Tetteh a kapitánskou pásku navlékl Michal Sáček.

Sparta v první půli jalová

Liberec poprvé zahrozil v jedenácté minutě, kdy Potočný s Kuchtou zamířili do brejku dva na jednoho, finální fázi však Potočný pokazil a Florin Nita neměl svůj zákrok nijak komplikovaný. Po půlhodině hry dostal žlutou kartu domácí stoper Kačarabaů. To se ukázalo jako důležité pro další průběh zápasu, neboť už v závěru prvního poločasu ostře fauloval Tetteha, často velmi nepřesný rozhodčí Julínek ale další žlutou kartu pro Ukrajince nevytáhl a ponechal jej na hřišti. Z následného volného kopu Hancko vyzval k zákroku brankáře Nguyena.

V nastaveném čase prvního poločasu domácí otevřeli skóre zápasu. Uroš Radaković zaváhal při odkopu z vlastního pokutového území a Liberec jeho chybu potrestal po rychlé akci na pravém křídle, v jejímž finiši Tomáš Malinský střelou z ostrého úhlu překvapil Florina Nitu.

Úvod druhého poločasu se změnil na představení rozhodčího Julínka. Ten nejdříve pískl pokutový kop pro Spartu, ačkoliv Matěj Hybš fauloval Michala Sáčka ještě výrazně před „šestnáctkou“, po kontrole videa pak Julínek přisoudil Spartě oprávněně jen volný kop. Toho se ujal znovu Dávid Hancko a byť zprvu střílel jen do zdi, tak pak odražený míč napálil do tyče domácí branky a jen s trochou smůly se míč odrazil mimo dosah sparťanů číhajících na dorážku.

Okamžitě po Hanckově ráně do tyče Liberec rozehrál rychlý protiútok, v jehož závěru došlo ke střetu Matěje Hanouska s Tomášem Malinským na hranici sparťanského pokutového území a byť celá fotbalová republika byla přesvědčena o faulu Malinského, tak rozhodčí Julínek po zhlédnutí videozáznamu všechny zaskočil nařízením pokutového kopu. Toho se ujal Roman Potočný a střelou doprostřed branky překonal Florina Nitu – 2:0.

Spasitel Hložek

První gól Sparty na sebe nenechal dlouho čekat a jen pět minut po inkasování z penalty Adam Hložek převzal nepříliš ideální přihrávku od Martina Haška, kdy musel přibrzdit a pak na dvaceti metrech střílel takřka z kroku, přesto dokázal vyprodukovat velmi tvrdou střelu, na niž brankář Nguyen nedosáhl a sedmnáctiletý klenot opět dokázal, co v něm je.

Vstřelená branka Spartu povzbudila, rudí zatlačili svého soupeře před vlastní branku, v největší příležitosti ale Benjamin Tetteh z pravé strany neprostřelil domácího brankáře Nguyena. Ten si nakonec připsal nevídaných deset zákroků.

Sparta dohrávala zápas s velmi ofenzivním rozestavením, které ale nabízelo okna v obraně a jednoho takového Liberec využil k rychlému brejku Musy, jenž pak z pravého křídla naservíroval přihrávku Tomáši Malinskému před prázdnou branku a domácí fotbalista snadno zvýšil na 3:1.

Vzhledem k častým prodlevám ve druhém poločasu rozhodčí Julínek nastavil osm minut, v nich už Sparta ale měla jedinou příležitost, ovšem obrovskou. Martin Hašek ale hlavou zblízka nasměroval míč jen do tyče a na výhře Liberce 3:1 už se tak nic nezměnilo.

Po sedmi kolech je bilance Sparty velmi nepříznivá, když k třem výhrám přibyla jedna remíza a tři porážky, celkem je tak Sparta pod padesáti procenty možných bodů a na první místo už ztrácí devět bodů.

.. a těžké zápasy teprve přijdou

Příznivé nejsou ani vyhlídky do dalších týdnů, neboť po domácím utkání s Olomoucí a následné reprezentační přestávce Sparta čeká výjezd do Zlína, domácí utkání se Slavií a cesta do Plzně. Utkání s Olomoucí tak bude mimořádně důležité pro lepší psychiku během repre pauzy a tak pojďme všichni v neděli na devátenáctou hodinu podpořit Spartu na Letnou!

Branky: 45+2. a 80. Malinský, 58. Potočný (pen.) – 63. Hložek
ŽK: Kačaraba, Mikula, Malinský, Alibekov – Radaković, Hancko, Krejčí, Hašek

Rozhodčí: Julínek – J. Paták, Podaný

FC Slovan Liberec: Nguyen – Fukala, Mikula, Kačaraba, Hybš – Breite, Alibekov – Malinský (86. Dordić), Pešek (78. Koscelník), Potočný – Kuchta (75. Musa).

AC Sparta Praha: Nita – Sáček (C), Radaković, Hancko, Hanousek – Hložek, Hašek, Krejčí, Trávník (77. Karlsson), Plavšić (59. Kozák) – Tetteh.