Vstřelené a inkasované góly v lize

Při prvním pohledu na podzimní a jarní tabulku můžeme na první pohled dojít k závěru, že tým se podařilo výrazně nastartovat a posunout. Průměrný počet gólů vzrostl z podzimních 1,58 na pěkných 2,14 gólů/zápas. Bodová úspěšnost pak dokonce z 1,68 na 2,57 bodů/zápas. Počet inkasovaných gólů se snížil z 0,84 na 0,37 gólu/zápas. Je však situace opravdu tak růžová, jak se na první pohled může zdát? Pojďme se podívat na vstřelené a inkasované branky podrobněji. 

Začněme statistikou vstřelených gólů. Následující graf ukazuje, podíl gólů ze hry, standardních situací a z penalt (barevně odlišeno).  Zatímco na podzim jsme většinu gólů vstřelili ze hry, tak na jaře nejenže došlo k poklesu této složky, ale dokonce se z ní stává složka menšinová. Vstřelené góly ze standardních situací a z penalt tvoří většinu.

Autor: Vladimír Dobrovolný
Autor: Vladimír Dobrovolný

U gólů z penalt se ještě zastavme. Je zvýšený počet penalt důsledek naší hry nebo se jedná spíš o statistickou odchylku, která se v budoucnu opět pravděpodobně zmenší? Pojďme si jednotlivé penalty na jaře rozebrat podrobněji:

  •  Penalta proti Bohemians vznikla po nesmyslném faulu bránícího hráče, kdy míč již byl téměř mimo hrací plochu a nevzniklo by žádné ohrožení brány soupeře.
  •  Penalta proti Plzni vznikla po dobrém průniku Michala Sáčka, který by mohl vyústit v brankovou příležitost. Situace tedy jako důsledek naší aktivní hry.
  •  První penalta proti Olomouci po nastřelené ruce. Míč směřoval na bránu. Ze situace mohla padnout branka. Jde tedy o důsledek naší aktivní hry.
  • Druhá penalta proti Olomouci  vznikla po nešikovnosti bránícího hráče, kdy místo míče došlo k nakopnutí Benjamina Tetteha. Určitě nešlo o pokus zmařit výraznou brankovou příležitost.
  • Penalta proti Mladé Boleslavi vznikla jako nešikovnost bránícího hráče na kraji pokutového území. Nikoliv ve snaze zamezit naší vyložené šanci.

Pouze  2 z 5 penalt tedy vznikly důsledkem naší aktivní hry. 3 penalty se dají označit spíše jako zbytečné a nevynucené z pohledu soupeře. Po odečtení výše uvedeného by tedy podíl penalt klesl na 0,29 gólu na zápas (v celkovém čísle by došlo k poklesu na 1,71 gólu/zápas), což je tedy plně srovnatelné s podzimem. Jediným markantním posunem v útočné fázi tedy zůstávají standardní situace.

Pojďme se nyní ještě podobnou optikou podívat na obrannou fázi. Sparta totiž rovněž inkasuje mnohem méně gólů v průměru na jeden zápas.

Autor: Vladimír Dobrovolný
Autor: Vladimír Dobrovolný

Detail je hodně podobný předchozímu grafu a nepotřebuje tedy hlubší komentář. Hlavní rozdíl je v mnohem lepším bránění standardních situací. Hlavní zásluhu na zisku většího počtu bodů bych hledal zejména v tomto ukazateli, jelikož zlepšení útočných standardek spíše kompenzuje pokles gólů vstřelených ze hry. U penalt se jedná spíše o statistickou odchylku, jak jsme vysvětlovali výše.

Při porovnání  těchto dílčích dat se tedy dostáváme k zcela jiným závěrům, než tomu bylo v prvním odstavci, kde jsme řešili jen celkový pohled, který evokoval to, že došlo k zásadnímu zlepšení ve všech parametrech. Při detailnějším pohledu docházíme k závěru, že výraznému zlepšení došlo pouze u standardních situací.

1
Leave a Reply

avatar
300
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ondra
Host
Ondra

Moc pěkná analýza, díky za ní. Jen ta penalta na Tetteha proti Olomouci byl dle mého jasný gól. Nebýt faulu, tak z hranice malého vápna by se trefil i Benji ve své současné formě. Takže aktivní penalty 3:2 😉