Vánoční dárek z Barcelony

Barcelonu už jsme tu jednou rozebírali a pravděpodobně šlo o známější vítězství, než je tento zápas. To mu ale nic neubírá na prestiži, která byla ve své době vysoká.

Přátelské utkání s Barcelonou se neodmítá

Píše se rok 1921 a na starém kontinentu ještě není žádná mezinárodní klubová soutěž. Středoevropský pohár se začne hrát až o pár let později. V té době se tak nějak tuší, že nejlepší celky má Barcelona, Norimberk a naše Sparta. Jenže chybí vzájemná konfrontace. Sparta tak přijímá výzvu k přátelskému zápasu v katalánské metropoli.

Je to velký den pro historii FC Barcelona. Dne 25.12. 1921 se totiž právě zápasem se Spartou slavnostně otevírá Foixarda de Montjuic (původní název Estadi Català – Katalánský stadion se neujal). Stadion se zamýšlenou kapacitou 50 tisíc diváků byl postaven pro kandidaturu Barcelony na olympijské hry 1924. Je koncipován přímo do centra města v nově vybudovaném parku. Již v létě roku 1921 je však oznámeno, že kandidaturu vyhrála Paříž, a stadion tak může být slavnostně otevřen v témže roce, i když ještě není plně dokončen. I proto je spousta fanoušků natlačena na kopec vedle stadionu. Není však důvod čekat na olympiádu.

Stadion otevřen

Na první zápas si našlo cestu přes 30 000 diváků, mezi kterými nechybí starosta města (Martínez Domingo), známý architekt Maestros a řada dalších známých osobností. V knize „Les Corts y el Barça“ je právě tento moment popsán jako okamžik, kdy se fotbal stal záležitostí mas a nikoli jen davu.

Sparta na slavnostní náladu moc nehledí a nastupuje v nejsilnější možné sestavě. Tým kolem legendárního Kádi a Piláta jasně ukazuje, že se s Barcelonou může měřit. Do poločasu totiž vede díky dvěma brankám Prokopa 2:0 a domácí, jistí si svou dominancí, znejistí. Planas a Alcantra sice ve druhém poločase vyrovnají, ale rozdílovou a vítěznou branku nakonec vstřelí Sparta. Pět minut před koncem se totiž nemýlí Meduna a Sparta v prvním ze dvou zápasů slavně vítězí 2:3!

Druhý den přijde na stadion ještě více diváků a Sparta o něco méně slavně prohraje 2:0. O tom ale zase třeba jindy.