Trenérský tým Sparty – kdo je kdo

Václav Jílek s asistenty ve Spartě

Stejně jako hráčský kádr si za poslední sezóny prošel všemožnými změnami i realizační tým Sparty.
Trenérský ansámbl Itala Stramaccioniho čítal pět národností a svou šířkou neměl v rámci českého prostředí obdoby, ač v zahraničí není neobvyklá.
S trenéry Ščasným a Hapalem se vrátil do klasické, zeštíhlené, podoby. A podpůrný tým nového trenéra Václava Jílka nebude vybočovat.
Pojďme se zaměřit na samotného hlavního trenéra a jeho asistenty. 

Hlavní trenér 

Kryštof Friede 📸 www.sparta.cz

Václava Jílka není potřeba zevrubně představovat. Jako fanoušci Sparty si ho jistě pamatujeme z jeho působení na Letné, kdy dělal spolu se Zdeňkem Svobodou asistenta Víťovi Lavičkovi. A z té spolupráce vzešel poslední titul, který jsme mohli s naším milovaným týmem oslavit.

Třiačtyřicetiletý kouč poté necelé čtyři sezóny vedl Sigmu Olomouc. S tou si prožil pád do druhé ligy, okamžitý návrat, i povedená období a třeba kvalifikaci o Evropskou ligu proti španělské Seville.

Ještě před prvním působením ve Spartě byl pravou rukou Jaroslava Hřebíka u reprezentační devatenáctky, která v roce 2011 přivezla stříbrné medaile z mistrovství Evropy. Neměl by tedy být takříkajíc pouze koněm, na kterého vsadil Tomáš Rosický, ale tuhle volbu kvituje určitě právě i ředitel strahovské mládežnické akademie.

První asistent 

Asistent trenéra Jiří Saňák
Kryštof Friede 📸 www.sparta.cz

Jiří Saňák, nové jméno na Letné. Fotbalový odborník, který dělal asistenta Václavu Jílkovi už v uplynulé sezóně v Olomouci, a ten si ho přivedl do Sparty jako svou pravou ruku.

Určitě zajímavá postava, Jiří Saňák toho má ve svých jednačtyřiceti letech za sebou poměrně hodně. S aktivní hráčskou kariérou skončil v pouhých sedmnácti letech. Prodělal totiž rakovinu, přičemž podle odhadů lékařů mu zbýval rok života. Svůj boj s nemocí naštěstí vyhrál, i když si odnesl doživotní následky. Kvůli nádoru v rameni a následné léčbě přišel o klíční kost, lopatku a část svalstva a kvůli hormonální léčbě jako do té doby aktivní sportovec i přibral nějaká ta kila. Během absolvování náročných chemoterapií ale začal studovat trenérskou licenci. Na dráhu trenéra se tak vydal krátce po oslavení dvacátého roku života.

Jako trenér mládeže působil v několika klubech. Mladou Boleslav dovedl k vítězství v juniorské lize a byl oceněný jako dorostenecký trenér roku. S Boleslaví také vyhrál dva ročníky mládežnického turnaje CEE CUP konaného pravidelně v Praze. Působil i u reprezentací do osmnácti, devatenácti i dvaceti let. Reprezentaci do devatenácti let vedl i v ženské kategorii.
V kategorii dospělých dělal asistenta trenérům v Jablonci, Mladé Boleslavi a ještě než začal spolupracovat v Olomouci s Václavem Jílkem, absolvoval zajímavé angažmá v íránském klubu Esteghlal FC Teherán. Tam byl k ruce německému kouči Winfriedu Schäferovi. Stojí za zmínku, že tenhle tým zrovna  v téhle době přebírá Andrea Stramaccioni.

Druhý asistent 

Asistent trenéra Michal Horňák
Kryštof Friede 📸 www.sparta.cz

Jediným z asistentů, který na jaře působil u áčka Sparty a zůstává u něj, je Michal Horňák. Ten po odchodu Zdeňka Ščasného dokončil sezónu jako dočasný hlavní trenér a nyní se vrací na pozici asistenta i po příchodu Václava Jílka.

Sparťanská legenda oslaví příští rok padesátiny. Doma má nespočet titulů a také reprezentační stříbro z Eura 1996. Dlouhé působení u letenské mládeže ozdobil mistrovským titulem s juniorkou v sezóně 2015/16.

Michal Horňák představuje v realizačním týmu trenéra Václava Jílka člověka, který moc dobře ví, jaký tlak působení ve Spartě přináší a také, jaké to je nastolit vítěznou éru klubu.

V sobotu čeká Spartu první přípravné utkání v rámci rakouského soustředění. Síly poměří s rumunskou Kluží.
Vyrážíte Spartu do Rakouska na některý zápas podpořit? My tam v sobotu budeme!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
majk
5 let před

ví jaké to je nastolit vítěznou éru klubu ? to je dobrý, ať to znamená cokoli. Asi už s tím začal, protože kombo Radaković-Štetina nebo trio umělců Hašek-Frýdek-Sáček, to by v tom byl čert aby to nevyšlo.