Stavíme vítězný tým

Před začátkem zimní přípravy jsme se dozvěděli první dvě kritéria, na základě kterých budeme vybírat nové hráče:

1) Identifikace a chuť hrát za Spartu
2) „Balanc“ a týmový duch

„Mojí ambicí je přivádět hráče, kteří se budou se Spartou identifikovat. Pro mě bylo privilegium za Spartu hrát a je pro mě privilegium působit v klubu dál. A chci spolupracovat s hráči, kteří to budou vnímat stejně,“ vysvětluje Rosický. „Další kritéria máme stanovená interně, věřím, že budou časem jasně rozpoznatelná i zvenčí. Musíme také mít v týmu balanc mezi českými a zahraničními hráči. Je nutné, aby se z téhle kombinace zrodil skutečný tým a neměli jsme v kabině skupinu individualistů. Rozhodně také chceme vytvářet příležitosti v A-týmu pro odchovance.“

www.sparta.cz
www.sparta.cz

Jaká další kritéria krom zmíněné můžeme v rámci zimního přestupového období rozpoznat a jak do nich (ne)zapadá příchod Bořka Dočkala?

3) Věk a perspektiva

Pryč je s největší pravděpodobností doba, kdy do Sparty přicházeli hráči před koncem kariéry. Hanousek (25 let), Karlsson (24 let), Hašek (23 let) i Dominik Plechatý (19 let) mají určitě velkou část své fotbalové kariéry před sebou a existuje tedy reálný předpoklad k dalšímu fotbalovému růstu. S tím by měla souviset i touha na sobě dále pracovat a rozvíjet se.

Kritérium splňoval i David Lischka (21 let), z jehož přestupu nakonec sešlo.

4) Bojovnost a odolnost

V minulosti jsme se přesvědčili, že ne každý hráč je vhodný pro Spartu, potažmo pro českou ligu. Nejen individuální technika je dostatečná pro to, aby se hráč uplatnil. Při pohledu na nováčky je patrné, že se jedná o hráče, kde by soubojová odolnost neměla být slabinou. I techničtější Karlsson zatím vypadá, že souboje bude zvládat.

www.sparta.cz
www.sparta.cz
5) Koncepce

V tuto chvíli pro fanoušky těžko uchopitelná, nicméně v dlouhodobém hledisku kardinální věc, bez které si lze jen těžko představit udržitelný sportovní úspěch. Obecně platí, že by měli být cíleně vytipováni a přiváděni hráči, kteří do sportovní koncepce zapadnou co nejlépe. Nemusí se tedy nutně jednat o individuálně nejlepší jedince, kteří jsou na trhu dostupní, ale o ty nejvhodnější. Z nedávné doby dobře víme, že silné a mnohdy i velmi kvalitní individuality dobrý tým ne vždy vytvoří. Doufejme, že v budoucnu se budeme schopni o tomto kritériu rozepsat ve větším detailu. Kolem koncepce totiž stále panuje řada nejasností a nezodpovězených otázek.

A Co Bořek Dočkal? I když jeho příchod určitě nezapadá do kritéria věku a perspektivy a bude v tomto směru výjimkou, smysl můžeme nalézt zejména z pohledu velké touhy hrát za Spartu a pomoci Spartě být opět úspěšná. Charakter české ligy pro něj překvapením nebude a o fotbalových kvalitách se dlouze bavit rovněž nemusíme. Kapitán fotbalové reprezentace pro nás v současné době může být jen přínosem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments