Sparťanská nadílka ve Valliant aréně

Sparta

Při pohledu na výsledkovou tabuli Spengler Cupu nejedno sparťanské srdce musí zaplesat. To, co předvedli hokejisté Sparty na ledě Valliant Areny, by upřímně řečeno čekal málokdo. Na výhru jsem věřila, vím, jakou kvalitou momentální Sparta disponuje, ale stejně tak jsem si velmi uvědomovala, že hokejisté Davosu to Spartě nedají zadarmo. Opak byl pravdou. Davosu se nedařilo snad nic a Sparta ovládla zápas na výbornou.

Když se vrátíme pár let zpět, je nutno podotknout, že Sparťanští hokejisté ve Spenglerově poháru porazili domácí Davos naposled v roce 2001, kdy v základní části turnaje vyhráli 3:2. Ostatně obdobný výsledek jsem tipovala i dnes. Není se čemu divit, ani po výhře nad Kanadou, Sparta nebyla považována za favorita zápasu. Spíše naopak. Davos stejně jako Sparta, dokázal porazit Kanadu, které už v první třetině nastřílel dvě branky.

Síly na ledě se tedy mohly zdát pro dnešní zápas spíše vyrovnané. Mimo led už to tak však nebylo. Aréna v Davosu by se dala nazvat modrožlutým peklem, hnacím motorem, který bude tlačit domácí celek k vítězství. Ani burácející stadion Davosu dneska ale k dobrému výsledku nepomohl.

Mohlo se zdát, že Davos na Spartu nastoupil v prvních minutách třetiny aktivně. Domácí ale zpražil Michal Kempný, který po přihrávce E. Thorella, vymazlenou střelou v druhé minutě zápasu poslal Spartu do vedení. Davos hrál svoji hru, držel puk, snažil se napadat. Sparta výbornou obranou odvracela puky a nenechala Davos pustit do větších šancí.

V půli první třetiny Moravčíkovu střelu od modré tečuje Safin a zvyšuje na 2:0. Sparta skvěle forčekovala, držela puk a najednou byla v laufu, několik sparťanských střel ještě zachránil gólman Davosu. Na konci první části bohužel smolně zasáhl puk Krutilovi brusli a po odražení od Matěje Stránského mířil za záda Kováře. První třetina končí 2:1 pro Spartu.

Druhá třetina by se dala nazvat kanonádou. Sparta se doslova utrhla ze řetězu a Davos na ledě kousek po kousku rozebírala. Nasázela mu další 4 góly jako by se nechumelilo a jindy burácející aréna se propadla do ticha. Zaskočený Davos nemohl na rozjetou Spartu najít žádný recept. Ofenzivní hra, rychlé sparťanské útoky a skvělá obrana s výborným Kovářem za zády bude ode dneška Davoská noční můra.

Po druhé třetině bylo už každému nad slunce jasné, že jeden den volna místo náročného zápasu byl pro Spartu obrovskou výhodou. Ta se projevila i ve třetí části zápasu. Sparta naháněla hráče Davosu po celém hřišti a nepolevovala tempo z prvních dvou třetin. Díky tomu byli útočníci Davosu úplně bezzubí.

Co musím vypíchnout je hra našich obránců. Celý zápas perfektně rozehrávali a podporovali útok. Nechci mluvit za trenéra Hořavu, ale myslím si, že přesně plnili, co jim zadal. První gól, který Sparta dostala, nebyla chyba, ale spíše štěstí Davosu. Matěj Stránský ho ani dát nechtěl. Druhý gól padl Spartě do branky na konci zápasu, pár sekund před sirénou, za stavu 9:1, kdy se opravdu těžko hledá koncentrace. Můžu s klidem říct, že Spartě zkrátka vycházelo

všechno na co šáhla díky výbornému pohybu na ledě a Davosu vůbec nic. Gól, který Sparta dala při vlastním oslabení hovoří za vše.

Kdybych měla parafrázovat Luďka Sobotu alias Františka Koudelku z filmu „Jáchyme hoď ho do stroje“, pravděpodobně si Sparťani řekli: „Davos? Ten vyřídíme taky!“.

Sebevědomí, kterým Sparťani oplývají funguje a je to vidět! V pozápasovém rozhovoru Ostap Safin mimoděk podotkl, že si ve čtvrtek odpočinou a v pátek vletí do semifinále a udělají stejný výsledek. Co k tomu dodat! Snad jen to, že budu doufat, že nám tenhle slib splní 😊 Tak vzhůru do SEMI!