S Banskou Bystricí o návrat mezi elitu

Sparta – asi jako každý klub – má ve své historii důležité a velké zápasy. A potom menší, nicméně také důležité. První případ, to jsou například již vzpomenuté zápasy s Barcelonou nebo Realem Madrid. Dnes si připomeneme zápas z druhé kategorie.

Sparta v druhé lize

Sezóna 1974-75 bude ve sparťanské historii navždy zapsána tučným písmem a s vykřičníkem. Je to sezóna, kdy Sparta spadla do druhé ligy. Následující rok v druhé nejvyšší lize není nijak jednoduchý a Sparta musí bojovat o postup zpět mezi elitu až do posledního kola. Dalšími adepty na postup jsou Frýdek-Místek a Dukla Banská Bystrica.Do konce zbývají dvě kola. Tabulku vede Frýdek-Místek o bod před Banskou Bystricou a Sparta ztrácí další bod.Celek z Bystrice přijíždí na Letnou, takže Sparta tento zápas potřebuje nutně vyhrát. Nutno dodat, že za vítězství se připisují jen dva body.

Vyprodaná Letná

Důležitost zápasu vycítí i fanoušci a Letnou vyprodají. V ochozech se mačká kolem 36 tisíc diváků, což je na druhou ligu na dnešní poměry naprosto nemyslitelné. Další tisíce, na které nezbyly lístky, stojí jen před stadionem. Sparta nastupuje na svého soupeře velmi zostra a ve fantastické atmosféře vede po prvním poločase 2:0. Obě branky střílí záložník Veselý. Také druhý poločas začíná Sparta v ohromném tempu a v 69. minutě Melichar z penalty zvyšuje už na 3:0. Silná generace Dukly BB se však nevzdává.Hned v 71. minutě snižuje Pšurný a v 75. ještě Farkaš!Skóre ještě pořád hovoří pro Spartu, ale napětí v ochozech by se dalo krájet. Pokud by Sparta remizovala, postup zpět do první ligy by neměla ve vlastních rukou…

Zbytek zápasu je ve znamení tlaku Dukly.Sparta se brání. V brance vyniká Poštulka st., obranné šiky tmelí František Chovanec. A už je tu konečný hvizd!

V posledním zápase na Kladně tak Spartě k postupu stačí remíza, kterou uhraje. Hurá! Coby druhý tým postupuje zpět do první ligy.A začíná další slavná část historie. Ale o ní zase někdy příště.

zdroj fotky: Archív AC Sparta Praha