Proti královskému Realu

Vracíme se vzpomínkou do roku 1968. V tehdejším Československu právě probíhá tzv. Pražské jaro a mezi lidmi vládne víra v lepší časy. Také naše Sparta dělá fanouškům radost a opět se probojovává do čtvrtfinále Poháru mistrů (dnešní Liga mistrů).

Rekonstrukce Letné

Sparta si nejprve v prvním kole poradí s norským mistrem Skeid (momentálně druhá norská liga), aby v tom druhém vyzvala Anderlecht Brusel. Mimochodem domácí zápas se Skeidem si nenechá ujít jen zhruba 4 000 fanoušků Sparty. Taková návštěvnost byla dokonce nižší než na domácí ligovou soutěž. Výsledek moc přesvědčivý není (1:1, 2:1). Nutno dodat, že na Letné se jedná o poslední zápas před rekonstrukcí.

Jdeme dál i přes Anderlecht

Druhé kolo nabídne daleko zvučnější jméno, a to Anderlecht Brusel. Sparta už své domácí zápasy musí hrát na Stadionu Dr. Václava Vacka (Eden). První zápas vstřelí fantastický Václav Mašek hattrick, ale stačí to jen na těsnou výhru 3:2. Do Bruselu tedy Sparta jede s respektem. A oprávněným, protože hned další týden ji čeká plný stadion a velmi nebojácný protivník v čele s Van Himstem. Sparta se opět zásluhou Maška ujme vedení, ale po přestávce domácí skóre třemi brankami dokonale otočí a se Spartou to v tu chvíli vypadá bledě. Pak se ale začnou dít věci: pět minut před koncem výtečný Mašek snižuje na 2:3, což by znamenalo prodloužení. To ale není všechno: za další čtyři minuty se senzačně trefuje Ivan Mráz a Sparta postupuje do dalšího kola. V něm už čeká španělský gigant z Madridu. Královský Real má tým nabitý reprezentanty. První zápas ve Španělsku Sparta prohrává 3:0. Všechny tři branky má na svědomí nezastavitelný Amancio. Očividně přeplněný stadion (oficiálně 120 000 fanoušků) Santiaga Bernabéu bouří a Sparta se vrací s malou šancí na postup. Družina Václava Ježka je tak v místních novinách už prakticky odepsána.

Odveta v Praze vyprodaná

Posouváme se o tři týdny dál. Real Madrid přijíždí do Prahy a Eden hlásí vyprodáno. Přes 40 000 natěšených fanoušků a další stovky tisíc u televizních obrazovek ženou rudou mašinu dopředu. Sparta opravdu tlačí a ukazuje, že ještě nic nevzdala. První branku střílí Andrej Kvašňák a do poločasu se trefuje ještě Dyba. Do šaten tedy jdeme za stavu 2:0 a saháme po prodloužení. Už stačí jen jeden jediný gól. Najednou se Do žil fanoušků se vlévá optimismus a naděje. Rychle na pivo a klobásu a zpátky na své místo.

Druhý poločas začíná opět tlakem rudých, kteří už útočí do deseti (Amancia dostal v 45. minutě červenou kartu). Ale ne! Branka padá na druhé straně, trefuje se Gento. Do konce zbývá jen 30 minut a ač Sparta neskládá zbraně, další branku už nepřidá. I tak se na tento dvojzápas vzpomíná jako na moment, kdy k postupu přes giganta nechybělo mnoho. Mimochodem, Real Madrid nakonec skončil v semifinále na kopačkách Manchester United, který poté slavně dokráčel k celkovému triumfu. Tehdejší odvetné utkání v Madridu je považováno za jeden z nejhezčích vzájemných mačů vůbec (3:3). Ale to už je jiný příběh…