Nezapomenutelné Momenty – Obrat v Tilburgu

Říjen 1999, Sparta jede do Nizozemska v rámci základní skupiny Ligy mistrů. Na svém kontě má družina Ivana Haška dva body za dvě remízy. Jedna z domácího duelu s Bordeaux a druhá z Moskvy z utkání se Spartakem. Další dvojutkání tak hodně napoví, jestli se Sparta může protlačit do další fáze. Druhý tým Nizozemské ligy z předchozího ročníku je na Spartu dobře připraven. V sestavě najdeme třeba Sami Hyypiäeho nebo Tomáše Galáska.

Jednalo se už o druhý vzájemný zápas v této sezóně, protože dva týdny zpět Sparta deklasovala doma Tilburg 4:0. K jistotě postupu však Haškův tým potřebuje zvítězit i v Holandsku. To co se ale má odehrát na hřišti, je jen pro opravdu silné nátury.

Domácí vedou již po šesti minutách 2:0

Tilburg totiž na Spartu vletěl klasickým 4-3-3, a už po šesti minutách domácí vedli 2:0, přičemž první branku vstřelil útočník domácího týmu s příznačným jménem Bombarda už po 29 vteřinách hry. Nejednomu fanouškovi tak blesklo hlavou, jestli se nebude opakovat podobný výsledek z prvního zápasu, jen v opačném gardu. Bodová ztráta by byla nepříjemná, protože nás čekala ještě cesta do Francie a domácí zápas s nevyzpytatelným Spartakem.

Sparta se však nevzdala. Baranek nastřelil tyč a Jiří Novotný klasicky hlavou po rohu snížil na 1:2. Jiskra naděje vykřesána. Tento stav vydržel do konce prvního půle. Hned po startu druhého poločasu však taktické pokyny od Ivana Haška vezmou za své, když se parádně z přímého kopu trefí Schenning. Sparta ví, že je zle. V 53. minutě však Galásek jednoznačně fauluje pronikajícího Sionka, je vyloučen, a tehdejší klasický exekutor pokutových kopů Vlado Labant se nemýlí, 2:3 z našeho pohledu.To Spartu nakopne a začíná soupeře tlačit. Devět minut po Labantově brance dobře pálí z dálky Zdeněk Svoboda, brankář Mampaey míč neudrží, a z blízka Miroslav Baranek uklízí do kasy, 3:3.

Sparta vyrovnala!

V tuto chvíli se ze zápasu stává úžasná podívaná (pokud tedy jí nebyla už doteď) a pro trenéry noční můra. Oba týmy jakoby zapomněly na obrany, a gólové šance jsou na obou stranách. Domácí fanoušci už začínají opouštět stadion, běží nastavený čas. Když v tom doslova karatistickým kopem, za který by se nemusel stydět ani Jean Claude Van Damme ze sousední Belgie, domácí Hill trefí do obličeje Josefa Obajdina a je tu druhá penalta v zápase!

Vlado Labant si jde pro náhradní míč za branku, nikdo mu ho nepodá. V nose má zkrvavené tampóny jako výsledek osobního souboje z před pár minut. Z hlediště na něj létají zapalovače, kelímky s pivem a bůhvíco ještě. Míč si staví a opět se nemýlí! Sparta tak vyhrává v infarktovém zápase 4:3. Oba týmy sklízejí za skvělý zápas okořeněný sedmi góly potlesk vestoje. Sparta skupinu vyhrála a postoupila do další fáze Ligy mistrů.

Nezapomeňte ani na další články z této rubriky. Třeba na Drama v Parmě.

Zdroj fotky: gettyimages

Napište nám, jestli si vzpomenete na nějaký další podobný zápas, který by stál za připomenutí. Děkujeme