Neztrácejme čas!

Sparta stojí před druhou polovinou sezóny a my fanoušci netrpělivě vyčkáváme sobotní domácí duel s Libercem. Během posledních let jsem si přestávky poměrně užíval. Jasně že ostré zápasy chybí, ale přináší to i mnohá pozitiva. Pro mě jsou to příchody posil, slibné výsledky proti zvučným soupeřům a zlepšená atmosféra v kabině, kterou nám servíruje marketingové oddělení. To všechno mi většinou během přestávky pomáhá trochu zapomenout na bodové ztráty, minely v obraně i zahozené šance.

Letos si ale sparťanští fanoušci tak pozitivní masáž neužili. Produkce videí ze soustředění jsou sice zase o úroveň výš, Dočkalův návrat vykouzlil úsměv na tváři asi každému z nás, ale je tady také tolik věcí, kvůli nimž mnozí z nás vyhlíží jarní část s notnou dávkou skepse. Aktuální kádr nikdo neposílil, slibně vypadající Fortelný se vrací na hostování do druhé ligy a výsledky z přípravných zápasů nás na srdci také nezahřejí.

Titul v nedohlednu, cílem je druhé místo, o které bude Sparta bojovat pravděpodobně zejména s Plzní. Nechci si připouštět, že se další půlrok budeme tahat o poháry s týmy jako Jablonec, Mladá Boleslav, nebo dokonce Slovácko, ale na druhou stranu by mě za současné situace nepřekvapil boj až do posledního kola.

Jílek musí ukázat svou kvalitu

Jílek pro mě nebyl volbou číslo jedna, ale moc kvalitních trenérů, co v našem rybníčku ještě plavou a Spartu ještě netrénovali, už nezbývá. Chci mu dát maximální prostor, protože jsem přesvědčený, že další nový trenér týmu dlouhodobě nepomůže. Zároveň mi ale jeho hájení pan Jílek v průběh z podzimu dost komplikoval, zejména svým (často) pochybným střídáním a diametrálně odlišným vnímáním některých výkonů. Půl roku na poznávání už ale měl a je na čase, aby ukázal, co v něm opravdu je. Že to je kvalitní trenér pro Spartu, v což chci strašně moc věřit.

Letos titul (opět!) nezískáme a tým má před sebou spoustu práce. Oproti loňsku mi ale nepřijde tak nereálné, získat ho příští rok, nebo o něj alespoň pořádně zabojovat, tak neztrácejme čas. Všichni se shodneme, že Sparta konečně potřebuje vytyčit kostru týmu, na které bude stavět svůj úspěch. V kádru je plno hráčů, kteří s námi za půl roku nebudou a my tak dost možná budeme muset opět hledat nové. Mou tužbou je, aby se na nich nestavělo a jejich čas na hřišti byl co možná nejvíc redukován.

Připravit se na dobu i bez Kangy

Přiznám se, Kangu jsem si oblíbil, jeho výstřednost mi nevadí a jsem tak dlouhodobě jedním z jeho zastánců. Byl bych moc rád, kdyby u nás prodloužil, ale vzhledem k vyjádřením sportovního ředitele a zprávám z médií, to spíš vypadá, že se s ním v červnu rozloučíme. V minulosti jsme viděli, jak velký impakt Kanga na hru může mít, ale zároveň také to, že se dá hrát i bez něj – navíc se vrátil Bořek Dočkal, který jeho kreativitu na hřišti dokáže plnohodnotně nahradit a na podhrotové pozici může nastoupit i Adam Hložek či Michal Trávník. Můj názor je, že pokud Kaku opravdu nebude s týmem pokračovat v další sezóně, měla by se ho Sparta v co nejvíce zápasech snažit nahradit. Byl by však zbytečný luxus mít takového hráče celé jaro na lavičce, když v kombinaci s kreativními hráči jako Dočkal či Trávník, může být Sparta nebezpečná, jako už dlouho ne. Nutně každopádně dle mého musíme hledat nové křídlo, pokud Karlsson nevykope svou bývalou formu nebo Plavšić nepřidá čísla. Minimálně jedno jsem čekal už v zimě, ale zřejmě do základu zatím počítáme s Adamem Hložkem a Bořkem Dočkalem.

Případ Mandjeck

Podobně by si Sparta měla vyhodnotit ale i jiné pozice, například tu defenzivního záložníka, kde budou o pozici bojovat Georges Mandjeck a Ladislav Krejčí. Za určité konstelace ve hře nemusí být ani jeden, ale vzhledem k tomu, že by spolu měli nastupovat Dočkal, Hložek i Kanga, tolik zápasů nečekám. Kamerunskému záložníkovi je 31 let, končí mu smlouva a lepší už asi nebude, každopádně svoje kvality má. Mládežnický reprezentant ale kvality ukázal taktéž a i v nepříznivých přípravných zápasech je dokázal potvrdit. Jeho důraz může v některých zápasech přinést přesně to, co nám v útoku často chybí, na druhou stranu jsme občas mohli vidět osobní chyby v obranné fázi, což u hráče, který má plnit hlavně defenzivní povinnosti rozhodně nechcete. Mandjeck je pro mě možná lepší krátkodobou variantou, ale do další sezóny bych rád viděl Krejčího v základní sestavě. Pokud s Mandjeckem počítáme i do budoucna a v létě přijde Souček, Krejčí bude jen na tribuně?

Pevně doufám, že Sparta ví, se kterými hráči počítá do budoucna a dá jim prostor v jarní části. Stejně tak doufám, že má jasně stanovené hráče, kteří si hrají o prodloužení smlouvy a taky ty, se kterými rozhodně nepočítají a na hřišti je uvidíme co nejméně.

 

Titulní foto: AC Sparta Praha

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
David
David
2 let před

Moc pěkně napsano.Jen byc chtěl říct že pro nás musí byt jeden jasnej cíl a to vyhrát domáci pohar a tam bych vubec nasazoval tu nejsilnější sestavu.

Jarda Š.
Jarda Š.
2 let před

G. Mandjeck dle mého nemá ve Spartě dostatečnou využitelnost, toho se dle mého měl Rosický víc snažit prodat. Vidím v něm ideálního hráče pro Ligue2, kde by mohl být v některém klubu výraznou osobností a dirigentem.