Nervy v kýblu, ale 3 body doma

Sparta ve třetím kole nového ročníku otočila nepříznivě se vyvíjející zápas v Karviné z 0:2 na 5:2 a poprvé po více než čtyřech letech zakončila ligové kolo na vrcholu tabulky.

Před čtvrtým dějstvím nejvyšší soutěže na Spartě udeřil koronavirus, když pravidelné testy jej našly u Ladislava „LK37“ Krejčího a Libora Kozáka, vzhledem k ostatním negativním výsledkům ale pražská hygiena povolila Spartě nastoupit do utkání se Zlínem. Připomínám, že Krejčí i Kozák sehráli zásadní roli při obratu v Karviné.

Libor Kozák dosud naskakoval jen z lavičky náhradníků, mladšího z Ladislavů Krejčích v základní sestavě nahradil Filip Souček, pro nějž se jednalo o premiérový start v základní sestavě Sparty. Obnovenou premiéru před letenským publikem si pak připsal Ladislav Krejčí starší, jenž dostal příležitost na postu pravého halva.

Sparťané od úvodu zápasu působili aktivněji a v závěru úvodní desetiminutovky se do Julišova pasu z voleje opřel Bořek Dočkal, jehož ránu zlínský brankář Dostál vyrazil. Zlín poprvé zahrozil v patnácté minutě, kdy Jiráčkův přetažený centr vracel před branku Fantiš, Tomáš Poznar ale v tísni nedokázal zakončit. Vzápětí měla šanci Sparta, když Juliš našel hlavu Adama Hložka, ten svůj pokus otřel o bráncího soka a míč pak proletěl nad břevnem zlínské branky.

V 19. minutě Zlín udeřil. Youba Dramé si doběhl pro míč k rohovému praporku, navedl si jej kolem Ondřeje Čelůstky do pokutového území a levačkou jej nasměroval mimo dosah brankáře Milana Heči. Čelůstka při obranné snaze podklouzl a Dramému už nedokázal v zakončení zabránit.

V dalším průběhu prvního poločasu měla Sparta jedinou zajímavější příležitost, když Krejčího pas doputoval k Lukáši Julišovi, ten ale trefil jen útočného parťáka Hložka.

O přestávce na Letné rozhodně nebylo veselo, trenér Kotal ale nadále důvěřoval své základní jedenáctce a se změnami v sestavě vyčkával do dalšího průběhu zápasu.

Úvodní minuty druhého poločasu byly událostmi velmi nabité. Nejdříve si Poznar dokázal zpracovat výbornou přihrávku Dramého mezi sparťanské stopery, samostatný únik ale vůbec nezvládl a střelecký pokus příliš unáhlil.

Ve 49. minutě Ladislav Krejčí potáhl míč na levé křídlo, kde po obranném zákroku viděl druhou žlutou kartu Lamin Jawo a rozhodčí Rejžek jej nekompromisně poslal do sprchy. Z následné standardní situace Bořka Dočkala navíc příšlo vyrovnání, když se míč od souboje Hložka s Procházkou odrazil do sítě velmi nepřesvědčivě zasahujícího Dostála, branka byla nakonec připsána Adamu Hložkovi.

Sparta, vědoma si početní převahy a větší psychické pohody po vyrovnání, se rychle pokusila o drtivý nápor, s ranami Hanouska i Dočkala si ale Dostál poradil.

Moravanům se pak povedlo sparťanský tlak otupit a na další šance se dlouho čekalo. Mezitím došlo k přesunům ve sparťanské formaci z 3-5-2 na 4-4-2, když Plechatého na trávníku nahradil první cizinec v rudém David Moberg Karlsson, Součka s Hanouskem později nahradili Trávník a debutant Martin Minčev.

Nedlouho po příchodu Minčeva s Trávníkem konečně přišla ta očekávaná šance. Krejčího přetažený centr Trávník vrátil do předbrankového prostoru a Lukáš Juliš zblízka nasměroval míč jen do břevna zlínské branky.

V 85. minutě rozhodčí Rejžek zprvu odpískal faul Ladislava Krejčího na brankáře Dostála, díky zásahu videorozhodčího si pak ale mohl sám na monitoru prohlédnout, jak Procházka Krejčího podkopl, což Rejžka dodatečně přimnělo k nařízení pokutového kopu.

Bořek Dočkal tak v 88. minutě dostal obrovskou možnost otočit zápas ve prospěch Sparty, a byť svoji šanci nevyužil, když Dostál jeho ránu vyrazil do strany, tak u odraženého míče byl nejdříve Michal Trávník a jeho pas před branku si do vlastní branky srazil Petr Jiráček.

Zlín po dlouhé době musel zapnout do ofenzivy a nebyl daleko od vyrovnání podobně šokujícímu tomu, jaké jsme na Letné zažili ve vzájemném zápase na jaře. Odražený centr nasměroval před branku Fantiš a osamocený Poznar nedokázal svoji hlavičku vtěsnat na branku. Z protiútoku pak Adam Hložek parádní prudkou přihrávkou našel volného Lukáše Juliše, jenž s přehledem překonal Dostála a zaznamenal čtvrtou trefu ve čtvrtém ligovém kole.

Nepříznivě se vyvíjející duel se Spartě povedlo otočit, Zlín s velkou porcí štěstí zdolala 3:1 a zůstává beze ztráty bodu v čele tabulky. Nad příštím zápasem ale visí otazník, neboť souboj Příbrami se Slováckem musel být odložen kvůli většímu počtu koronavirem nakažaných hráčů a je otázkou, zda-li Středočechům bude umožněno do zápasu nastoupit, situaci ale určitě budeme na Sparťanských novinách monitorovat.

AC Sparta Praha – FC Fastav Zlín 3:1 (0:1)

Branky: 50. Hložek, 88. Jiráček vl., 90+3. Juliš – 19. Dramé

ŽK: Lischka, Souček – Jawo, Poznar, Procházka

ČK: 49. Jawo (Zlín)

AC Sparta Praha: Heča – Plechatý (60. Karlsson), Čelůstka, Lischka – Ladislav Krejčí st., Souček (75. Trávník), Sáček, Dočkal (90+4. Fortelný), Hanousek (75. Minčev) – Hložek, Juliš.

FC Fastav Zlín: Dostál – Simerský, Buchta, Procházka – Fantiš, Conde, Jiráček, Čanturišvili – Dramé (89. Janetzký), Poznar, Jawo.