Na Schalke 04 s odvahou

Ročník 1973, čtvrtfinále PVP a proti sobě stojí TJ Sparta ČKD Praha a Schalke 04. Tým z Gelsenkirchenu, nabitý reprezentanty,byl jednoznačným favoritem. Doma však vyhrál jen 2:1, což Spartě do odvety dávalo naději…

Nejdřív se ale podíváme, jak se Sparta do čtvrtfinále dostala. V prvním kole druhé nejlepší klubové soutěže starého kontinentu vyřadila Standard Lutych. Belgický tým však svou kůži nedal lacino. Doma vyhrál 1:0 a po prvním poločase na Letné hlásil ukazatel stavu 1:1. V tuto chvíli tedy postupoval Lutych. Potom svoje galapředstavení odstartoval Vladimír Kara, který v 69. minutě dovršil hattrick a Sparta se ujala vedení 3:1. Pojistku ještě přidal z penalty Urban a hosté pak už jen tři minuty před koncem korigovali na 4:2.

V druhém kole do Maďarska

Druhé kolo znamenalo cestu do Budapešti. Místní Ferencváros už jen matně vzpomínal na svou zašlou slávu. V tomto ročníku se sice dostal do druhého kola, ale do něj postoupil přes klub z Malty. Favoritem byla Sparta. Jenže pozor! V prvním zápase v Maďarsku naši prohráli 2:0 a zadělali si na problémy. Na Letné se ale nevyhrává snadno a naše jedenáctka manko z prvního zápasu srovnala během 33 minut. Nakonec Sparta postoupila po vítězství 4:1 a mohla se těšit na vice mistra z Německa.

Sparta míří ještě na starý stadion Glückauf-Kampfbahn, který si kroutí poslední rok. Co nevidět se totiž Schalke 04 přestěhuje na Parkstadion, který byl postaven pro MS v Německu 1974. Stařičký stánek pojme jen 12 000 diváků, takže je samozřejmě vyprodáno. Sparta se díky Bartoňovi brzy ujímá vedení. Dvě rychlé branky německého týmu v rozpětí tří minut však stanoví výsledek prvního poločasu i celého zápasu a Schalke 04 nás poráží 2:1. Nutno dodat, že noviny tento výsledek označují za velmi solidní.

Odveta na Letné

Za tři týdny už na tým z Gelsenkirchenu čeká vyprodaná Letná. Rudé koně žene na zteč 34 tisíc fanoušků! První minuta. Bartoň. Krásná přihrávka, Jurkanin střílí gól! Vedeme 1:0 a v tuto chvíli postupujeme. Letná burácí a neúnavně povzbuzuje k dalším útokům. V 63. minutě se po další přihrávce Bartoně trefuje Kara! Vedeme 2:0 a postup už nevypadá jako pouhý sen. Senzace je blízko! Naši hráči se vydávají ze všech sil. Když v 82. minutě Bartoň vyšvihne nůžky a skóruje na 3:0, gratulující Kara mu šeptá: „Nevstávej tak rychle, já už nemůžu!“A je tu konečný hvizd! Hurá, Sparta postupuje do semifinále! V něm nestačí na AC Milán, ale i tak je to neuvěřitelný úspěch českého fotbalu.

Nutno dodat, že právě tento zápas skončil v hlasování o zápas století na druhém místě. Hned za duelem s Barcelonou.