Jisté vítězství nad Teplicemi

Nabitý program ligové soutěže po restartu v rámci sedmadvacátého kola přivedl na Letnou Teplice. Tedy tým, který zde naposledy vyhrál 1:0, byť se jedná o událost již rok a půl starou. V samostatné české lize ale Sparta na svém stadiónu porazila dnešního soupeře šestnáctkrát ve 23 případech.

V neděli během zápasu v Karviné Sparta prolomila jarní trápení, když se až na šestý pokus dočkala první výhry (4:1). Nepříznivě se vyvíjející zápas sparťané otočili i díky poločasovému prohození Adama Hložka s Davidem Mobergem Karlssonem, na což trenér Kotal navázal i proti Teplicím. Na stoperu se místo vykartovaného Štetiny objevil Costa a na hrotu dostal příležitost Libor Kozák, v základu poprvé od listopadu.

Nutno podotknout, že tak výrazným favoritem jako dnes, Sparta už nějakou dobu nebyla. Teplice trápí početná marodka, k tomu se jim vůbec nedaří na hřištích soupeřů. Z posledních šesti zápasů tam získaly jediný bod (kupodivu v Plzni) a při obou jarních cestách mimo svůj stadión se domů vracely s pořádnými příděly (0:3 v Karviné a 0:4 na Bohemians).

Podle očekávání byli sparťané od úvodu zápasu aktivnějším týmem a skóre se mohlo poprvé měnit v osmé minutě, kdy Dočkalův nákop do pokutového území Ladislav Krejčí prodloužil k Liboru Kozákovi, jenž ale tísněn někdejším sparťanem Lukášem Marečkem nezamířil přesně. Nezdarem dopadl také brejk tří na jednoho ve 20. minutě, kdy po jedné z mnoha hrubek hostující defenzivy Karlsson nezvládl první dotyk po Kangově pasu a míč mu odskočil k brankáři Grigarovi.

O minutu později už ale bylo na Letné veselo. Sparta do dnešního zápasu po celé ligové jaro nedokázala skórovat v prvním poločase, tuto černou sérii ukončil až Libor Kozák v 21. minutě dnešního zápasu, kdy pečlivě zapracoval Krejčí, vybojoval míč pro Dočkala, jehož ránu Grigar vyrazil jen přímo před sebe a Libor Kozák v pádu překonal dalšího z bývalých sparťanů v soupeřově dresu.

Teplice v těchto momentech zcela nestíhaly a kupily jednu chybu za druhou, po ztrátě Marečka dostal Kanga kolmici do pokutového území, ve stoprocentní šanci Grigara nepřekonal, volného míče se ale zmocnil Libor Kozák, Tomáš Grigar jej podrazil a nařízenou penaltu suverénně proměnil Kanga střelou do Grigarova protipohybu.

Sparta nadále jasně dominovala ve středu hřiště a postupem času bylo jasné, že už to dnes bude pouze o rozdílu ve skóre. Po Frýdkově vysokém centru Adam Hložek vyhrál hlavičkový souboj, posunul míč ke Karlssonovi, jenž ale zcela osamocen před Grigarem nezvládl zakončení, míč špatně trefil a poslal jej vysoko nad branku.

Ještě do přestávky se ale přeci jen sparťané radovali potřetí. Po akci Kangy se Sáčkem Bořek Dočkal nacentroval do míst, kde byli jen Vondrášek s Grigarem, ti se ale srazili a míč se šťastně odrazil k Liboru Kozákovi, jenž ještě šťastněji propasíroval míč o brankáře Grigara a tyč do sítě. Debakl mohl ještě navýšit Bořek Dočkal, jemuž Adam Hložek šikovně propustil Sáčkovu přihrávku mezi nohama, Dočkalův pokus ale byl tečován mimo branku.

Sparta vedla v poločase jasně 3:0 a vzhledem k obrazu hry si trenér Kotal mohl dovolit do druhého poločasu pošetřit křídla Hložka s Karlssonem, místo nichž poslal do hry Vindheima s Matějem Hanouskem.

Brzy po změně stran mohl Libor Kozák uzavřít hattrick, když se po pohledném průniku Hanouska ocitl sám před odkrytou brankou, míč si ale hrudí špatně zpracoval.

Krátce po hodině hry hosté zcela demostrovali svůj tristní přístup k zápasu při standardní situaci Bořka Dočkala, jejich obrana se zcela rozestoupila a před Tomášem Grigarem zůstal osamocený Ladislav Krejčí, ocitl se už ale příliš blízko teplickému brankáři a překonat jej nedokázal.

Ladislav Krejčí následně zajel skluzem pod nohy Tomáše Kučery, za což inkasoval už osmou žlutou kartu v sezóně a bohužel vynechá další duely na Bohemians a s Opavou. Přitom trenér Kotal se jej zrovna chystal vystřídat, aby jej ušetřil podobně nepříjemnému momentu. Krejčí tedy skutečně odešel ze hry, později i Bořek Dočkal s Liborem Kozákem.

Dočkala nahradil Adam Karabec, jenž dostal dosud největší příděl ligových minut ve své kariéře, zahrál si dvacet minut a v závěru zápasu měl i jednu nadějnou příležitost, branku ale přestřelil. Krátce poté v další šanci neuspěl Benjamin Tetteh, jenž po Kangově pasu pálil mezi nohy Grigara, teplický brankář si ale s jeho pokusem poradil.

Sparta zcela opanovala dění na trávníku, zvítězila 3:0 a konečný výsledek je pro utrápené Severočechy ještě milosrdný.

Už v sobotu se rudí představí v Ďolíčku proti Bohemians, kteří dnes vyhráli v Opavě a mohou se pyšnit čtyřmi výhrami za sebou. Utkání tak jistě bude o poznání těžší než to dnešní, Sparta ale bude favoritem a věříme, že v městském derby získá další tři body.

AC Sparta Praha – FK Teplice 3:0 (3:0)

Branky: 21. a 41. Kozák, 25. Kanga (pen.)

Karty: Krejčí – Kučera, Čmovš

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Hancko, Costa, M. Frýdek – Krejčí (63. Trávník) – Hložek (46. Vindheim), Dočkal (71. Karabec), Kanga, Karlsson (46. Hanousek) – Kozák (78. Tetteh).

FK Teplice: Grigar – Vondrášek, Mareček, Čmovš, Hýbl (83. Paradin) – Žitný (77. Radosta), Nazarov, Kučera, Trubač (65. Moulis) – J. Mareš (64. Černý), Řezníček.