Jak na vedoucí tým francouzské ligy?

Lille zažívá skvělý start do sezóny francouzské Ligue 1, když má na kontě po 7 odehraných zápasech 17 bodů za 5 vítězství a 2 remízy. V těchto utkáních nastříleli borci z města, kde strávil velkou část kariéry Rio Mavuba, 13 branek a obdrželi pouhé 2!

Trenérem je 54letý Christophe Galtier, dlouholetý lodivod AS Saint Etienne, jenž nahradil v prosinci 2017 Marcela Bielsu. Mezi nejdůležitější osoby patří Luis Campos – portugalský sportovní ředitel, který stojí za vzestupem Monaka mezi lety 2013-2017, objevil hráče jako Anthony Martial, Bernardo Silva a nyní svoji úspěšnou strategii aplikuje i v Lille, když letos v létě prodal útočníka Victora Osimhena po ročním působení v klubu se ziskem téměř 50 milionů euro! V posledních dnech se však spekuluje o jeho konci, jelikož je údajně nespokojený se spoluprací s jedním z ředitelů. Na jaře se o něj zajímal například Tottenham, neboť si jej přál José Mourinho, a obecně patří mezi nejuznávanější sportovní ředitele posledních let. Nyní již ke kádru a hernímu stylu.

Lille hraje v letošní sezóně primárně v rozestavení 4-4-2, které se ale může jednoduše transformovat ve 4-4-1-1 (když se David stáhne z hrotu trochu níže), či 4-2-3-1 (David na podhrotu, křídla výše). Při hře bez míče se nejčastěji jedná o klasické 4-4-2, jelikož se díky tomu dá zónově dobře pokrýt prostor, ale proti tříčlenné záloze či sbíhajícím útočníkům, by mohli mít uprostřed hřiště problémy. Galtier klade velký důraz na hru po křídlech, kde má Ikoného s Bambou, kteří jsou extrémně rychlí a vhodní i na brejky. Zároveň hrají obě křídla proti noze, navádí si míč doprostřed, čímž můžou jednak sami ohrozit bránu střelou, případně otevřít prostor pro přihrávku na nabíhajícího krajního beka.

 

Důležití hráči

  1. Sven Botman

20 let, levák, 195 cm, odchovanec Ajaxu, ale za áčko 0 zápasů, přišel v létě za 8 milionů poté, co se mu povedlo hostování v Heerenveenu. V amsterdamském celku s ním nepočítali hlavně kvůli nedostatkům při rozehrávce a horší atletičnosti, kvůli čemuž nepasuje do jejich koncepce.

+ hra hlavou, obranné souboje

– rychlost, obratnost

11 vyhraných defenzivních soubojů/zápas (nejvíce v celé L1), zároveň vysoká 74% úspěšnost, 72% úspěšnost hlavičkových soubojů. Soubojů absolvuje cca 2x více než Fonte

2. Jonathan Bamba

24 let, pravák, odchovanec Saint Etienne, kde se však neprosadil a odešel zdarma do Lille.

V letošní sezoně odehrál každou minutu (630) a má 3+4.

Podobný typ jako Ikoné – rychlý, stahuje se doprostřed a dostává se do střel.

Nejvíce vytvořených šancí z týmu (9), nejčastěji faulován (15x), nejvíce driblingů (24)

3. Jonathan David

20 let, 180 cm, reprezentant Kanady, do Lille přišel letos v létě za 27 milionů euro jako náhrada za Osimhena.

Za Gent minulou sezónu 40 zápasů, 23 branek a 10 asistencí.

Za Lille se ale trápí v koncovce – do šancí se dostává, ale ještě se netrefil.

Rychlý, skvělá hra mezi řadami, kam si často sbíhá z hrotu.

4. Renato Sanches

23 let, pravák, odchovanec Benfiky, v 19 hrál na EURO 2016, Bayern za něj zaplatil 35 milionů euro, neprosadil se, před rokem do Lille za 20.

Výborný dribling, vyvážení míče, důležitý pro rozehrávku a progres míče směrem dopředu.

Nejvíce klíčových přihrávek z týmu (5), 12 driblingů.

Poslední kolo francouzské ligy proti RC Lens

Na datech od Sofascore z posledního zápasu proti Lens můžeme jasně vidět soustředění útoků po křídlech a zároveň rozestavení (průměrné pozice hráčů) 4-2-4, kdy se křídla tlačí doprostřed. Lille vyhrálo 4:0, ale od 57. minuty hrálo proti 10 a od 75. dokonce proti 9. V utkání zároveň využili zajímavý signál, kdy stál při přímých kopech Burak Yilmaz ve vápně a daleko za obrannou linií, nikdo se jej nerozhodl bránit (a tím posunout ofsajd lajnu hluboko do vlastního vápna), a tudíž byl v ofsajdu. Centr šel na protější stranu, odkud jej spoluhráč protečoval na Yilmaze, jehož ofsajdové postavení se již vyrušilo, protože se do vápna nahrnuli ostatní hráči, ale Yilmaz zůstal sám a vstřelil tak i první gól utkání.

Lille hraje tři dny po zápase se Spartou v Nice, které je na 4. místě Ligue 1, takže by teoreticky mohli pošetřit nějaké klíčové hráče na tento souboj o čelo tabulky a na Letné nastoupit v improvizované sestavě.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments