Georges Mandjeck – (ne)ideální hráč pro naši ligu?

Georges MANDJECK – tento hráč stále do jisté míry rozděluje sparťanské fandy. Stejně jako naši redakci. Proto jsem se rozhodl napsat krátké zamyšlení z mého pohledu a dám prostor i svému oponentovi v redakci. Nedávno tu proběhla informace, že Mandjeck má 96% úspěšnost přihrávek na právě probíhajícím Africkém poháru národů (dále jako APN). To je samozřejmě úctyhodné číslo, ale jak už to tak se statistikou bývá, je třeba ho umět správně interpretovat. Statistika už totiž neříká, na jakou vzdálenost přihrávky byly, jestli byly pod tlakem, atd.

Já jsem viděl zápas s Ghanou, kde měl Mandjeck dokonce kapitánskou pásku. Přihrávky opravdu nekazil, ale nutno říct, že byly neustále na krátkou vzdálenost ve velmi pomalém tempu. Vůbec nechci Mandjecka urazit, ale pro mě je klasickým DZ ze staré školy, tzv. posouvačem. K tomu je s míčem pomalý, což mu v Izraeli a nyní na APN nevadí, protože hra je daleko pomalejší také, hráči mají na všechno relativně čas. Tím chci říct, že toto číslo nesnižuju, ale v naší lize by se k němu ani nepřiblížil.

Ve Fortuna lize průměrné statistiky

Ostatně v naší lize za 10 zápasů má průměr 82%. To ho v této statistice řadí „až“ na 12. místo v rámci týmu a sezóny 17/18. Pro srovnání Rio Mavuba 89%. Pro mě je daleko více vypovídající statistika u DZ v procentech vyhraných soubojů a počtu odebraných míčů. Tam opět Mandjeck nekraluje (54% úspěšnost vyhraných soubojů). Opět pro srovnání, Michal Kadlec 62%, Martin Frýdek 61%, Lukáš Mareček 63%. Ani ve vzduchu to není žádná hitparáda a Mandjeck je opět až v druhé půlce statistik. V 57% vyhraje vzdušný souboj a třeba o deset cm menší Mavuba jich vyhrál o 8% více! Podobně to vypadá v kategorii odebraných míčů, kdy svítí u Mandjecka dvojka a u Mavuby dvojnásobek. Ještě víc zarážející je potom kategorie získaných míčů, kde mezi DZ Sparty ze stejného ročníku dominuje Lukáš Mareček (93) a Mandjeck (41) má srovnatelný počet jako třeba Biabiany (38).

Co tím vším chci říct? Že Mandjeck je zajímavý hráč, dokonce řeknu nadstandardní defenzivní záložník. Kapitánem jednoho z největších kandidátů na vítězství v APN se nestanete jen tak, ale také jedním dechem musím dodat, že Mandjeckovi styl hry v naší lize prostě nesedí. Druhá věc je, že od „šestky“ bych už dnes očekával nadstavbu v podobě konstruktivní rozehrávky. Jednoho „bořiče“ už v týmu máme.

Jan Šťastný

Mandjeck v reprezentaci
Georges Mandjeck v reprezentačním dresu 📸 sport.tn.nova.cz

V reprezentaci září, na Spartu nemá?

Ne vždy se v redakci na všem shodneme, ale na tom není nic špatného. A pohled na Georgese Mandjecka mě obecně dlouhodobě staví do opozice, tzv. ‚proti všem‘. Se vším výše uvedeným se dá jednoznačně souhlasit. Nicméně mi vždycky přišlo, že z Mandjecka se dělá až nesmyslně šmahem špatný fotbalista nehodný Sparty. To ostatně někteří byli schopní dělat třeba i z Ria Mavuby a to byl pořád výborný hráč. Že dostal ve svém věku smlouvu na tři roky a že během jednoho přestupového období přišli na jednu pozici Mandjeck s Mavubou a bylo to samozřejmě nesmyslné, nebyla chyba těch hráčů.

Mandjeck navíc evidentně nepřišel v adekvátní fyzické ani herní kondici. Nechtěl bych tak úplně hodnotit jeho výkony ve Stramaccioniho Spartě, ač ani čísla ve srovnání s jeho tehdejšími spoluhráči pro něj opravdu nevychází nejlépe. Mandjeck samozřejmě je vyloženě defenzivní záložník, bořič či posouvač. A v reprezentaci ho podle všeho umí využít. Ani já ale z podobných typů hráčů neskáču radostí do stropu. Zároveň je to ale poměrně zkušený hráč se slušnou technikou, který by v ideální fyzické kondici a v určitých typech zápasů mohl plnit opravdu roli jakéhosi čističe a držet pozici za kreativními Kangou a spol.

Ale není to nakonec opravdu málo, Antone Pavloviči?

Když člověk sleduje Spartu v aktuálním přípravném období pod novým trenérem Jílkem a vidí, co tak asi chce letenský tým praktikovat, zaujme ho vysoké tempo, presink i prolínání hráčů. A do téhle šablony Georges Mandjeck opravdu příliš nezapadá. Je na druhou stranu horší než další typologicky podobný hráč v kádru na danou pozici Martin Frýdek? Zdá se, že poměrně často by se na hřiště ale nemusel dostat ani ten, natož Mandjeck, který s týmem kvůli účasti na APN neabsolvuje vůbec letní přípravu. Což je velký handicap v otázce, zda dostane vůbec šanci zabojovat o místo v kádru. Vzhledem k poraněnému kolenu Martina Frýdka z utkání proti Dynamu Moskva se ale může situace v tomhle ohledu ještě otočit o stooosmdesát stupňů. Těžko se ale i tak bude chtít stabilnímu hráči základní sestavy Maccabi Haifa vysedávat na lavičce nebo na tribuně Generali Areny a čekat na využití v pár zápasech za sezonu.

Když to shrneme, nakonec to není úplná oponentura. Georges Mandjeck přišel do Sparty ve špatnou dobu a nepřipravený, čímž si u leckoho zavřel dveře. Ale to z něj automaticky nedělá špatného hráče. Jen už to není hráč, na kterém by měla hra současné Sparty stát. A pro výše popsanou roli je ho škoda, ač bych ho v rudém dresu klidně ještě rád viděl.

Martin Tomáš

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
4 let před

Se vším popsaným v článku souhlasím, včetně poslední věty. Také bych mu dal ještě v rudém dresu šanci. Všichni víme, jak je naše liga specifická v taktickém pojetí, tvrdosti hry apod., hráči, kteří přijdou z věnčí potřebují určitý prostor na adaptaci, kterou Mandjeck dle mého nedostal.

Radek
Radek
4 let před

no, tak takove hodnoceni mi prijde dosti jednostranne, nebudu to vice rozebirat, ale reknu JEDEN ZASADNI DUVOD – vytahovat tu to, jak se mu (ne)darilo v pul roce, ktery na sparte stravil, a kde se delo hodne veci, mi neprijde fer…odehral min zapasu. To je na hodnoceni nejakych % naprosto malo..