Famózní obrat proti Dukle!

Těžko byste hledali vyrovnanější ročník naší nejvyšší fotbalové ligy než ten z let 1965/66. O mistrovský titul se až do posledního kola přetahovaly pražské kluby Dukla, Sparta a Slavia. My si ale připomeneme jeden z nejzajímavějších obratů naší historie.

Je jen pár dní po velkém derby na Strahově, které sledovalo neuvěřitelných 50 tisíc diváků. Tato návštěva je nejvyšší v historii české a československé ligy a pravděpodobně už nikdy nebude překonána. Strahovský stadion však mezi pražskými celky viděl i další zajímavý souboj. Tentokrát ho fanouškům obstaral zápas Dukla – Sparta.

Souboj dvou posledních mistrů

I pro tento zápas je díky vysoké poptávce fanoušků zvolen Strahov. Sparta pod vedením trenéra Ježka nastupuje včetně Andreje Kvašňáka a Tomáše Pospíchala. V sestavě Dukly nechybí mladý Ivo Viktor,  Josef Masopust nebo Ján Geleta. Mimochodem, Ivo Viktor si svou premiéru v reprezentačním dresu odbyl až v roce 1966 na přípravných zápasech v Brazílii, kdy nahradil Pavla Koubu ze Sparty. Ale teď zpátky k zápasu.

Dukla se rychle ujala vedení 1:0, a přestože Pospíchal rychle vyrovnal, armádní klub přidal do poločasu další dvě branky. K tomu všemu se Spartě už ve 2. minutě hry zranil obránce Hudcovský. Sparta tak hrála o jednoho hráče oslabena, protože tehdy ještě nebylo povolené střídání. Vypadalo to na debakl.

Na fotce Andrej Kvašňák (archiv AC Sparta Praha)

Rudý válec

Do druhé půle však v rudých dresech nastoupilo úplně jiné mužstvo. Neskutečný Pospíchal svým tempem, bojovností a zarputilostí strhl ostatní. Na Viktora se najednou valí jeden útok za druhým a Dukla jen brání. Na nic víc se nezmůže. Když Kvašňák z penalty snižuje na 2:3, zaplněné hlediště bouří a žene rudé za vyrovnáním. Chvíli nato je tu opět penalta a k její exekuci se opět staví Kvašňák. Bohužel však neproměňuje! Sparta ještě přidává na aktivitě a je jen otázkou času, kdy Viktora překoná.

Děje se tak po dělovce Mráze z dvaceti metrů. Náskok z prvního poločasu je smazán. Dukla kupí chyby a nedokáže se dostat k útoku. Nabuzené Spartě však remíza nestačí. Opět úžasný Mráz jde do úniku a krásně předkládá Mrázovi, který druhou brankou v zápase posílá Spartu do vedení. Výsledek 4:3 je konečný a Sparta se raduje, Strahov bouří!