Falešná naděje – názor čtenáře

Vypadá to, že jenom tu dala povedenou zimní přípravou Sparta všem svým věrným příznivcům, kterých v neděli na Letnou dorazilo přes 11 500.

7 přátelských zápasů, 7 výher, zlepšený herní projev, odchod nepotřebných hráčů a zapojení nadějných mladíků. K tomu obsazení postu sportovního ředitele legendou a bezmezným oblíbencem fanoušků Tomášem Rosickým a snad i nastolení nových rozhodovacích procesů v managementu pod taktovkou generálního ředitele Františka Čupra.

To vše trochu zahojilo rány na duši z tragického podzimu a vlilo do žil sparťanů novou krev a zápal. Jarní domácí premiéra proti Bohemians tak s sebou nesla velká očekávání, ale také otazníky.

Povedená příprava jaro nedělá

Dokážou sparťané přenést sebevědomí nabrané v přípravě i do ostrého zápasu? Dokáže mnohými už nenáviděný trenér Ščasný, že ještě má Spartě s nově rozšířeným realizačním týmem co nabídnout? No, nedokázali.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základní sestava potěšila devatenáctiletým Dominikem Plechatým na postu stopera! Zároveň přinesla další pozitivní překvapení, a to šestnáctiletého Adama Hložka na pravém křídle. Ten se tak po tom, kdy na podzim přepsal rekord nejmladšího hráče nastoupivšího za Spartu, stal i nejmladším sparťanem, který kdy naskočil do základní sestavy! Z lavičky ho sledoval navrátilec po dlouhých zraněních a hráč, kterému tyhle rekordy Adam uzmul, Václav Kadlec. Ani na ní naopak nebyla švédská zimní posila David Moberg Karlsson, který podle pozápasových informací laboroval se zraněním, ani Srdjan Plavšič, kterému se ale zimní příprava po matných podzimních výkonech povedla.

Co je s Plavšičem?

Tady drobná odbočka. Nejde mi do hlavy, proč Sparta není schopná spolu se základní sestavou vydat i informaci, proč ten který hráč do zápasu nominovaný není. Fanoušci jedoucí na Letnou tak v tramvajích a dalších dopravních prostředcích tápali, proč má Sparta na lavičce 3 útočníky a žádné křídlo. O důvodech absence Plavšiče nevíme nic doteď. U rivala na druhé straně řeky tyhle informace fanoušci běžně před zápasem k dispozici mají.

Zpátky k zápasu. První poločas ještě snesl nějaká měřítka. Sparta držela míč, dostala se i do dvou obrovských šancí, kdy Tetteh v úniku neprostřelil brankáře a Hložek kvůli, jak sám přiznal, horší koordinaci při výskoku, trefil hlavičkou jenom břevno. Nenačal tak ještě svojí střeleckou bilanci. Ano, využít jednu z nich, mohlo být veseleji a druhý poločas by třeba vypadal jinak.

To ale není omluva pro to, co v něm sparťané na hřišti předvedli. Statická hra znemožňující roztrhání zatažené, ale precizní obrany klokanů. A třeba alibismus hráčů – čest výjimkám – kdy ve schopnosti vzít zodpovědnost na sebe a snažit se něco vymyslet čněl mladý Plechatý a Guélor Kanga, kterému se ale příliš nedařilo.

Zdroj – Záznam zápasu v O2TV

 

 

 

Častý obrázek hry s blížícím se koncem zápasu a mezera mezi defenzivou a ofenzivou Sparty. Útoční hráči se nesnaží pohybem nabídnout do rychlé kombinace a pohybují se v jedné linii. Zarážející je pro mě postavení středních záložníků M. Sáčka (č. 16) s M. Haškem (č. 21), kteří by se podle mě právě měli stahovat pro přihrávku a narážečkami dostávat míč k útočníkům. Vysoko vysunutý pravý obránce Zahustel také v téhle situaci nenabízí moc variant kombinace.

Hráči jsou prostě daleko od sebe a pro hráče Bohemians je jednoduché je obsadit a hlídat. Nebylo tak divu, že už v prvním zápase se někdy po hodině hry nesl Letnou pokřik „Ščasný ven!“.

Tři body díky penaltě na konci zápasu

Spartě nakonec spadla výhra do klína po penaltě nařízené za nesmyslný zákrok Dostála v situaci, kdy Zahustelův centr směřoval na tribunu za brankou Fryštáka. Celou komičnost situace dokreslil způsob proměnění penalty Frýdkem, kdy míč do branky dostal až z dorážky. Martin Frýdek, jeden z  nových kapitánů současné Sparty, pak zápas zhodnotil způsobem, že hlavní jsou 3 body a na to, že sparťané předvedli špatný výkon se za dva dny zapomene. Mám teda, Martine, příští zápas zůstat doma a po zápase se jen kouknout do aplikace typu Livesport, jestli jsme získali ty kýžené 3 body?

Jaký to kontrast s předzápasovými proklamacemi hráčů.

Pozitiva

Největším plusem zůstávají hlavně výkony mladých hráčů. A to ještě jenom na lavičce zůstal nejlepší střelec z přípravy Václav Drchal.

Dominik Plechatý jednoznačně ukázal, že má na to udržet se v sestavě Sparty dlouhodobě. Samozřejmě se nevyvaroval chyb plynoucích jednak z nezkušenosti a jednak z nebojácnosti tvořit ve chvílích, kdy toho zkušenější spoluhráči nejsou schopní. Prohrál například jeden klíčový souboj u postranní čáry, na druhou stranu byl jako jediný schopný přečíst a díky své rychlosti zachytit kolmici Kamila Vacka ze standardní situace.

Adam Hložek se do sestavy dostal až na poslední chvíli přes zraněného Karlssona, ale dost možná zamotal trenérům hlavu, protože předvedl kvalitní výkon jak na výchozí pozici pravého křídla, tak na podhrotu, kam se přesunul po stažení Kangy. Na podhrotu mu to slušelo dokonce ještě víc. A jenom břevno zabránilo vyšperkování jeho výkonu gólem. Věk 16 let. Budoucnost Sparty!

Michal Sáček. Také pořád ještě mladý hráč, který je už ale v současné Spartě skoro mazákem, dostal v přípravě konečně větší příležitost a chytil ji za pačesy natolik, že do sestavy nepustil zimní posilu právě z Bohemky, Martina Haška ml. A to zaslouženě. Ani v prvním ostrém zápase vyloženě nezklamal, ač se stále projevuje jeho největší slabina a to je slabší finální fáze.

Václav Kadlec. Útočník, ano útočník(!), který se po zranění dostal do hry když střídal G. Kangu. Zařadil se ale na pravé křídlo, což prostě není a nikdy nebyla jeho pozice, ač ho na ní už několikátý trenér staví. Přesto zaujal svým nasazením, pohybem a snahou strhnout vývoj zápasu na stranu domácích. Byla na něm vidět velká chuť po dlouhé pauze, jen tak dál.

Negativa

Guélor Kanga, jehož výkon šel v druhém poločase hodně dolů. I na jeho poměry hodně kazil, což samozřejmě vyplývalo se snahy hrát a tvořit. Ale to není omluva. Přesto šla úroveň hry Sparty po jeho stažení Z. Ščasným ještě dolů a pískání, bučení fanoušků při střídání si nezaslouží. Kapitola sama pro sebe.

Alex Chipciu. Pryč byl ten produktivní hráč z přípravy, který se chytil na svém původním postu levého křídla. Proti Bohemians předvedl hodně špatný výkon a za ním na svoji šanci čeká Srdjan Plavšič.

Ondřej Zahustel! A tohle je opravdu s velkým vykřičníkem. Naprosto tragický výkon doprovázený technickou nedokonalostí hráče, který podle mě na Spartu prostě nemá schopnosti. Ano, je jako Václav Kadlec po dlouhém zranění, ale on vytříbenou techniku nikdy neměl. Rád bych viděl na jeho pozici Tomáše Wiesnera, který může růst a stát se právoplatným členem základní sestavy.

Ščasný ven?

Stojím si za svým názorem vysloveným po konci podzimní části. Zimní přípravu spolu s jarní částí ligy měla Sparta využít jako čas pro nového trenéra. Hned od prvního zápasu se možná začíná ukazovat, že první rozhodnutí nového sportovního ředitele bylo nejspíše opravdu mylné. Doteď například nechápu absenci Plavšiče na lavičce. Proč na ní byl naopak Drchal, který v týdnu netrénoval?

Sparta prý navíc postrádá v kádru hráče, který by to vzal na sebe. Slova současného trenéra týden po skončení zimní přípravy a zároveň po dvou předchozích přestupových obdobích, které řídil jako sportovní ředitel. Připadá vám to normální?! Mně ne.

Neměl jsem a nemám velkou víru v progres a zároveň prostě už absolutně postrádám trpělivost a toleranci. Ne, času už dostal trenér Ščasný ve Spartě dost a promrhaný podzim stačil.

„Vydřená, ale zasloužená výhra. Nemyslím, že jsme zklamali.“, Z. Ščasný.

Můj obdiv patří Davidu Sobiškovi, reportéru televize O2 Sport, který zachoval při rozhovoru kamennou tvář. Já bych se po téhle větě nejspíš skácel smíchy.

Ščasný ven!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments