Efektivita

Ilustrační obrázek, Libor Kozák

Pohled na tabulku nevypadá nikterak přívětivě. Velká ztráta nejen na čelo tabulky ale i na další týmy, které by rozhodně neměly být před námi. Je pravdou, že výsledky týmu jsou jako na houpačce, kdy nejsme schopni vyhrát víc než jeden zápas v řadě. Odpovídají však výsledky předvedené hře? Zejména zápas v Teplicích vzbudil velkou vlnu emocí. Pojďme se podívat, nakolik výsledek opravdu odráží realitu na hřišti a nakolik je efektivita opravdu zásadní věc.

Výkon a předvedenou hru lze obtížně kvantifikovat. Není to však úkol nemožný, jelikož v dnešní době máme k dispozici i řadu metrik, které tuto věc umožňují (více viz včerejší článek). V tomto článku se zaměříme na metriku xG, xGA a xPoints.

xG = očekávané vstřelené góly na základě množství vytvořených šancí a jejich kvalitu (tj. nebereme v úvahu to, jak si daný útočník s šancí ve skutečnosti poradil)
xGA= očekávané inkasované góly na základě šancí soupeře
xPoints = očekávané získané body z daného zápasu

Tato metrika se tedy snaží očistit zápasy o „štěstí“, které týmy provází v koncovce a snaží se predikovat výsledky zápasů na základě toho, kolik si kdo dokázal vytvořit šancí a zejména šancí kvalitních.

tabulka xG, xGA, xPoints
Výsledek vždy z našeho pohledu bez ohledu na místo zápasu. Zdroj dat inStat.

Efektivita a její vliv na bodový zisk

Podívejme se tedy znovu na poslední dva zápasy (v Teplicích a s Bohemians). Měřeno výše uvedenou metrikou jednoznačně vychází, že výkon v zápase v Teplicích měl vyústit ve výhru Sparty. Dle vytvořených šancí by „spravedlivý“ výsledek zápasu byl 3:1 v náš prospěch. I díky tolik zmiňované efektivitě tomu tak však nebylo. Naopak zápas s Bohemians, kde je výsledek jednoznačný, přesně nereflektuje rozložení sil na hřišti a mnohem „spravedlivější“ by byl opět výsledek 3:1 (případně 3:2). Dvě zcela rozdílná skóre, byť herně by „spravedlivé“ výsledky obou zápasů měly být víceméně podobné.

Efektivita a s tím související zisk bodů má samozřejmě i přímý dopad na tabulku. Vzhledem k tomu, jak jsme často v koncovce neefektivní a naopak soupeři jsou proti nám velmi efektivní, zcela logicky ztrácíme body, které bychom při standardním proměňování šancí jinak získávat měli. Aktuálně lze tento efekt kvantifikovat jako ztrátu cca 4 bodů, o kterou jsme tímto vlivem přišly. Stejný počet bodů mimochodem ztrácíme i nyní na třetí místo v tabulce.

Přijde vám model příliš abstraktní a vzdálený od reality? Podívejte se, jaké skóre napříč zápasy predikuje. 31 vstřelených a 18 inkasovaných gólů. Realita? 27-19. Celková odchylka není nikterak zásadní a na tomto faktu je model právě založen. Chce eliminovat dílčí odchylky z jednotlivých zápasů, které se však v delším období srovnají. V delším období je totiž faktor štěstí, které působí pozitivním i negativním směrem, víceméně neutrální. Očištění o tento faktor nás právě zajímá i zde.

Body musí být výsledek předvedené hry

Na závěr si znovu připomeňme, proč vůbec má smysl tento model uvažovat a zkoumat. Kauzální vazba, kterou je potřeba vidět a zdůrazňovat, je, že výkony na hřišti se v delším období zákonitě musí promítnout do zisku bodů. Ne naopak. Situaci, kdy se sice bodově dařilo, ale výkony na hřišti výhrám neodpovídaly, jsme si mohli prožít v nedaleké minulosti. Tvrdá realita nás však doběhla a vše vyústilo v odvolání předchozího trenéra.

Body jsou pro nás samozřejmě důležité. Nemůžeme je ignorovat. Zásadním bodem pro sledování by však měla být předvedená hra. Pouze zisky bodů, které jsou podložené kvalitní hrou, jsou pro nás dlouhodobě udržitelné. Sparta je v situaci, kdy právě udržitelnost do dalších období potřebujeme. Impulzů pramenících ze změn na trenérské židli, jsme si už vyzkoušeli více než dost. Všechny efekty, pokud se vůbec dostavily, byly jen krátkodobého charakteru. Ne vždy je po nevyhraných zápasech potřeba hned bouchat do stolu, byť z emočního hlediska to může být pro fanouška náročné. Měli bychom dát šanci i cestě postupného ale dlouhodobého růstu.

Zdroj titulní fotky: www.sparta.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
4 let před

Zajímavé srovnání, ale aby to bylo spravedlivé, muselo by se to udělat i pro ostatní týmy – alespoň ty, se kterými se chceme o konečné umístění prát. Tedy: Sla, Plz, Ostr, Jabl, Ml. B.
Tam se teprve ukáže, jestli ten problém v neefektivitě máme jen my, nebo jestli je to nemoc všech nebo většiny týmů

Martin
Martin
4 let před

Zajímavá tabulka, ale řekl bych, že bodové srovnávání s klasickou tabulkou je vachrlaté
Problém je logicky v tom, že v 3b systému je vítězství ohodnoceno 3x tak víc než remíza. V této tabulce je „totální“ vítězství ohodnoceno 3b a remíza 1,5bodem – tedy polovina.

za Plzeň a Slovácko je 1,5b.