Drama v Parmě

Sezóna 1997-98 opět přináší na Letnou nejlepší evropské celky, a jako již tehdy tradičně Sparta hraje Ligu mistrů,krásné časy. Los bohužel nebyl ke Spartě příliš shovívavý a nadělil jí Borussii Dortmund, Italskou Parmu AC a Galatasaray Istanbul. AC Parma je druhý tým loňského ročníku vedený Carlem Ancelottim. V brance exceluje mladík Buffon, před ním Lialian Thuram, Fabio Cannavaro a v útoku Hernán Crespo. Dortmund zažívá „zlatá devadesátá léta,“ a je čerstvým vítězem poháru UEFA. V tomto ročníku Ligy mistrů dojde až do semifinále. No a třetím soupeřem je turecký mistr Galatasaray s nejlepším střelcem následného světového šampionátu Hakanem Şükürem nebo Gheorghe Hagim v sestavě.

Sparta jede do Itálie

My se ale zaměříme na odvetu v Itálii (zápas na Letné skončil 0:0). Sparta má v té chvíli na svém kontě 4 body, Parma už 7. Pokud tedy Letenští chtějí postoupit dál, nesmějí především prohrát a věřit ve výhru v posledním zápase doma s Dortmundem.

Trenér Chovanec si je toho moc dobře vědom, takže Sparťané nastupují bez Lokvence a s pěti záložníky. Osamocený Siegl se však statečně pere a hned v 8. minutě krásně uvolní Horňáka, který přízemní střelou vystraší Buffona, a ten jen vyráží na roh. Chvíli na to Crespo a po něm Fiore, po hrubici ve sparťanské defenzívě,nechají vyniknout výborného Poštulku. Tlak domácích sílí. Přichází 22. minuta, chybující Siegl přenechá míč Fioremu, ten nachází kolmou přihrávkou Chiesu, a ten podél vyběhnuvšího Poštulky posílá míč do sítě, 1:0. Sparta potom plně ovládá hru, ale bohužel jen ve středu hřiště. Nedaří se centry a chybí finální přihrávka. Parma navíc vstřelí těsně před poločasem druhou branku, naštěstí neplatí pro ofsajd. My se konečně dostáváme do slibné šance, ale Mistr netrefuje bránu.

Prohráváme, ale drama ještě nezačalo

Po přestávce už nastupuje Lokvenc a zpráva z lavičky je jasná, musíme alespoň vyrovnat! To znamená také větší průchodnost středem pole, a jen díky Poštulkovi je stav stále jen 1:0. Posledních patnáct minut už je ale ve znamení obrovského tlaku našeho mužstva. Pěkný volej Novotného a Buffon jen s velkou námahou likviduje. Jirka Novotný se však už za chvíli radovat bude, když klasicky hlavou posílá míč za Buffonova záda po perfektním Svobodově centru. Ještě v též minutě uniká Lokvence, který nachází Obajdina, a Sparta během minuty otáčí skóre a vede 2:1! V tu chvíli má Sparta stejný počet bodů jako Parma a je na druhém místě ve skupině. Jenže..

Čtvrtá minuta nastavení a Sparta zažívá šok. Důrazný hlavičkový souboj ve vápně sudí označí jako faul hráče s číslem 2 (Řepka), a nařizuje velmi přísnou penaltu. Hráči se sbíhají k rozhodčímu a protestují. Samozřejmě marně a Crespo penaltu promění. Sparta tak jede domů s výsledkem 2:2, a především z velkým pocitem křivdy. Vždyť byli jen pár vteřin od senzace, o kterou je připravil až rozhodčí v nastaveném čase.