Do Turecka s domácí remízou

V posledních dvou letech se Sparta pokaždé rozloučila s pohárovou Evropou hned v prvním dvojzápase kvalifikace o Evropskou ligu. V obou případech ztroskotala na srbských klubech, letos by ráda odehrála těch evropských zápasů podstatně více. Začala však domácí remízou.

Vraťme se ale nejdříve do závěru května, kde při finále Evropské ligy byla Sparta jeden zápas od postupu do základní části tohoto ročníku, ovšem potřebný triumf Arsenalu nad Chelsea se nekonal a Sparta musela do třetího ze čtyř předkol. Los k ní nebyl vůbec milosrdný, když Spartě svedl do dvojice ambiciózní turecký Trabzonspor.

To už bylo od loňského podzimu dávno jisté, že první pohárové utkání na svém stadiónu v této sezóně Sparta odehraje bez diváků, což bylo něco zcela nového nejen pro Spartu, ale také pro celý český fotbal. Na stadiónu nakonec mohlo být jen 200 tureckých příznivců a po dvaceti VIP osobách obou klubů.

Letos poprvé bez Hložka

Trenér Jílek se kromě mnoha zraněných hráčů musel obejít i bez nemocného Adama Hložka, na hrotu pak místo Libora Kozáka dostal šanci Benjamin Tetteh. Čerstvá posila Dávid Hancko se usadil mezi náhradníky.

Ve specifické kulise, kde všechny pokyny musely být slyšet až na přilehlé tramvajové zastávce, měla Sparta první obrovskou šanci už v sedmé minutě. To po souhře s Tettehem Martin Hašek připravil tutovku pro Michala Trávníka, ten ale levačkou trefil břevno takřka prázdné turecké branky.

Krátce po čtvrthodině hry se sparťané poprvé zaradovali. Při rohu si centrující Guélor Kanga se zakončujícím Costou zopakovali spolupráci, která vedla k prvnímu gólu proti Příbrami, a také v tomto zápase zimbabwský kapitán hlavou otevřel skóre zápasu.

Sparta pak pokračovala v místy až drtivé převaze, jen za první poločas si připsala 16 střel, z toho 7 na branku. Po laciné ztrátě na útočné polovině ale málem přišla pohroma. To když Costa sice zdánlivě uhasil možnost rychlého brejku, ovšem ukopl se při dlouhé přihrávce Florinu Nitovi, ten pak vysprintoval daleko z branky a ve skluzu chtěl odehrát míč do autu před dotírajícím protihráčem, ovšem nešťastně si nastřelil vlastní ruku a inkasoval žlutou kartu.

O minutu později Nwakaeme vnikl do pokutového území kolem Sáčka, zakončoval ale nepřesně. Na opačné straně parádní rána Kangy z dálky protáhla brankáře Cakira, ten úspěšně zasáhl proti jedovatému projektilu.

Po poločase to mohlo být 3:0

Druhou branku Sparta mohla přidat v závěru jediné nastavené minuty prvního poločasu, kdy Martin Hašek úžasnou patičkou vyslal Benjamina Tetteha tváří v tvář Cakirovi, ovšem Hosseini stačil Tettehovi míč v klíčové chvíli ukopnout od kopačky a do šaten se šlo za stavu 1:0.

Guélor Kanga byl v ofenzivě Sparty takřka u všeho podstatného. Vybojoval na sobě tři žluté karty pro soupeřovy hráče a hlavně rozdával výborné pasy. Při jednom z nich rychlou rozehrávkou volného kopu přelstil hostující defenzivu, našel volného Lukáše Štetinu, s jehož prudkou střelou si brankář Cakir i za spolupráce obránců poradil.

Trabzonspor byl dlouho bezzubý, až po hodině hry Nwakaeme technickou střelou nevyzrál na Florina Nitu a před Sorlothem, čekajícím na dorážku, výborně zahrál Costa.

O pět minut později sparťané jásali podruhé. Kanga převzal míč ve středu hřiště, na útočné polovině si jej vyměnil se Srdjanem Plavšićem a pak trefil svoji ránu z pětadvaceti metrů báječně k tyči, brankář Cakir plachtil vzduchem marně – 2:0.

Sparta pak ale trochu vypadla z rytmu, nechala hrát hosty a ti ji potrestali. Nejdříve ještě Nwakaemeho lobovanou přihrávku Sorloth z voleje napálil nad branku, v 84. minutě už se ale hosté dočkali. Po pohledné souhře s centrujícím Sosou Caleb Ansah Ekuban využil volnosti, kterou mu dal střídající Libor Kozák a elegantním volejem z otočky pokořil Florina Nitu.

Perných deset minut

Inkasovaná branka byla velmi nepříjemná, ale neznamenala ještě pohromu. Tu hosté zařídili v 89. minutě, kdy hosté dvěma kolmicemi vykombinovali sparťanskou defenzivu a Alexander Sorloth kolem Costy dokázal prostřelit Florina Nitu.

I bez podpory letos skvělých fanoušků měla Sparta dnešní zápas skvěle rozehraný. Pětasedmdesát minut byla jednoznačně lepším týmem na trávníku, hrála aktivně, měla šance a hlavně vedla 2:0, závěr se ale vůbec nepovedl a výrazně vzdálil vytoužený postup.

Už v neděli Sparta zajíždí k pátému ligovému utkání této sezóny do Mladé Boleslavi a příští čtvrtek se v bouřlivých kulisách moderní čtyřicetitisícové arény v Trabzonu uskuteční odveta, ve které Sparta bude patrně potřebovat vyhrát, aby si zajistila účast ve čtvrtém předkole.

Branky: 16. Costa, 68. Kanga – 84. Ekuban, 89. Sorloth

ŽK:   Nita, Tetteh, Trávník – Mikel, Ömür, Türkmen, Sosa

AC Sparta Praha: Nita – Sáček, Štetina, Costa, Hanousek – Krejčí – Hašek, Trávník (87. Moberg-Karlsson), Kanga, Plavšić (90. Hancko) – Tetteh (80. Kozák)

Trabzonspor AŞ: Ugurcan Cakir – Joao Pereira, Tükrmen, Hosseini, Novák – Sosa, Mikel (46. Sorloth) – Ömur (76. Avdijaj), Parmak, Nwakaeme – Ekuban (90+3. Erdogan)

Rozhodčí: Munuera Montero – López De Cerain, Baena Espejo (vš. Španělsko)