Derby je jen jedno!

V poslední době se nám tu rozmohl takový nešvar. Každé třetí utkání je označováno jako derby a kdejaký provinční klub velkohubě označuje svůj zápas jako zápas roku. Jenže v našich luzích a hájích je derby jen jedno a to pražských „S“.

Slovník spisovného jazyka českého k tomuto významu slova derby říká: utkání tradičních soupeřů, často místních. Derby dostihové a fotbalové spojuje tradičnost a významnost. Tak to jen aby bylo jasno.

Derby v zahraničí

Vůbec nejstarší datované fotbalové derby, je to ze Skotska mezi celky Celticu a Glasgow Rangers. Říká se mu také „Old Firm“ (stará firma) a ve Skotsku se hraje už od roku 1888. Od té doby se týmy potkaly celkem ve 414 zápasech. Utkání má i velmi silný náboženský podtext, ale to si do detailu probereme zase v příštím článku.

Image result for old firm

zdroj: Steve Welsh

Asi nejtřaskavější souboje jsou k vidění v Srbsku a Turecku. Po druhé světové válce v tehdejší Jugoslávii vznikly dva týmy z jednoho města. FK Partizan byl armádním klubem a Rudá Hvězda jeho civilním protivníkem. Dodnes patří toto utkání jako jedno z nejnebezpečnějších k navštívení.

Image result for partizan red star belgrad
Zdroj: Trollfotball.me

Hned v závěsu je souboj z Turecka mezi Galatasaray a Fenerbahçe Istanbul. Tradiční rivalové se potkávají od roku 1909. Místní rivalita je podpořena sociálními rozdíly mezi kluby a jejich fanoušky. Galatasaray je klub „aristokratů“, zatímco Fenerbahçe je „lidový klub“.

Image result for galatasaray fenerbahce

zdroj: FourFourTwo

I další derby by si zasloužily větší rozbor, ale nejsou meritem tohoto článku. Budeme se jim věnovat zase jindy.

Derby pražských S

Zápas, které nás samozřejmě zajímá vůbec nejvíc je to pražské. Mimochodem co se týká historických čísel, tak si rozhodně nic nezadá ani s duely z Glasgow. První se totiž uskutečnilo už v roce 1896! Toto utkání se však nedohrálo, neboť Sparta vsítila branku a Slávia s ní nesouhlasila (tehdy musela být branka odsouhlasená oběma týmy). Proto utkání skončilo 0:0 a právě tehdy také pravděpodobně začala velká rivalita a nenávist.

Image result for prvni derby cisarska louka sparta

Foto z prvního utkání pražských „S“ z Císařské Louky (1896), zdroj: Česká Televize

Od té doby už dva nejslavnější české kluby odehrály 289 utkání. Sparta má výrazně pozitivnější bilanci (133 výher, 68 remíz a 88 porážek), ale znáte to. Tento zápas nemá favorita. Tak v neděli!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments