Další obrat a Kanga bez nervů

Spartě se povedl skvělý start do jarní části ligového ročníku, když v úvodních pěti zápasech získala plný počet bodů a nejzářivější výhrou byla ta poslední, kdy na Letné smetla obhájce titulu Viktorii Plzeň 4:0.

V neděli sparťané přivítali Sigmu Olomouc, přičemž také soupeř dorazil se zajímavou sérií čtyř výher v řadě. Po dvou vyprodaných domácích zápasech v řadě tentokrát přišlo podpořit 11 307 fanoušků, vyjma tedy malého hloučku v hostujícím sektoru.

Před utkáním sparťanské příznivce nepříjemně překvapilo chybějící jméno Bořka Dočkala v základní sestavě. Kapitána trápí zraněné lýtko a do dnešního zápasu nemohl zasáhnout, do zahajovací jedenáctky se tak vrátil David Moberg Karlsson, což byla jediná změna oproti zápasu s Plzní.

Začátek dobrý, ale bez branky

Od úvodního hvizdu měla Sparta mírnou územní převahu, větší příležitosti se ale v prvním poločase objevovaly jen zřídka. Před olomouckou brankou nejvíce zahrozili Martin Frýdek s Benjaminem Tettehem střelami zpoza pokutového území, první jmenovaný s kapitánskou páskou na paži těsně přestřelil a přízemní střelu ghanského útočníka vyrazil brankář Buchta.

Hosté z Hané čekali na svoji první střelu do prostoru mezi třemi tyčemi takřka celý poločas, avšak hned z té první udeřili! Ve 45. minutě na Faltovu přízemní ránu k tyči Florin Nita nedosáhl a Sigma se těsně před přestávkou ujala nečekaného vedení.

Po změně stran se sparťanskou hru povedlo rozhýbat až Martinem Haškem, jenž na sklonku úvodní hodiny hry nahradil na trávníku Michala Sáčka a krátce poté Guélor Kanga připravil výbornou palebnou pozici pro Davida Moberga Karlssona, ten ale levačkou nasměroval tyč za vzdálenější tyč olomoucké branky, o dvě minuty později chyběla přesnost také Haškově střele.

Spartě se nakonec podařilo vyrovnat až v 72. minutě, vedla k tomu ale velmi dramatická situace. Střelu Alexandra Chipcia bránící Beneš srazil viditelně rukou, rozhodčí Ardeleanu však nechal ve hře pokračovat a až později po zhlédnutí videozáznamu nařídil pokutový kop pro Spartu. V tu chvíli se hosté chystali zahrávat rohový kop a celé dění se tak přesouvalo od jedné branky k druhé.

Kanga: muž bez nervů!

Pokutového kopu se tradičně ujal Guélor Kanga a gabonský středopolař s přehledem nasměroval míč k tyči Buchtovy branky. Ze zápasu uběhly další čtyři minuty a k radosti obecenstva hlavní arbitr nařídil druhou penaltu pro Spartu! To když Václav Jemelka v pokutovém území neobratně podrazil Benjamina Tetteha a tentokrát už Ardeleanu k nařízení penalty nepotřeboval ani video. Guélor Kanga pak volil prudkou střelu do horního rohu a bezpečně poslal Spartu do vedení.

Druhé penaltě ještě předcházela menší potyčka před olomouckou branku, za niž byli žlutě potrestáni Lukáš Štetina s Martinem Nešporem a to mělo důležitý vliv pro další průběh zápasu, neboť po pár minutách olomoucký útočník před rohovým kopem svého týmu srazil k zemi Martina Frýdka a po druhé žluté a následně červené kartě pro něj utkání skončilo.

Sigma se v závěru pokusila o hru vabank, trenér Jílek i v oslabení poslal do hry tři útočníky. Byla to ale Sparta, která mohla udeřit do otevřené obrany. Po průniku Matěje Hanouska se zády k brance ujal míče Adam Hložek a šestnáctiletý objev se pokusil o drzou patičkou, brankář Buchta ale byl na zemi včas a dokázal nečekanou Hložkovu střelu vyrazit.

Sparta už si těsné vedení pohlídala, zapsala šestou výhru v řadě a po další bodové ztrátě Jablonce už má na třetím místě náskok devíti bodů, naopak k druhé Plzni se po prohře Viktorie v Teplicích přiblížila už jen na manko pět bodů.

Po reprezentační přestávce Sparta v poslední březnovou sobotu zamíří do Mladé Boleslavi, v dalším domácím utkání pak v pondělí 8. dubna přivítá fotbalisty Zlína.

Branky: 71. a  77. Kanga (obě z pen.) – 45. Falta
ŽK: Frýdek, Costa, Štetina, Kanga – Houska, Sladký, Beneš, Nešpor, Plšek
ČK: 81. Nešpor (Olomouc)

AC Sparta Praha: Nita – Chipciu, Štetina, Costa, Hanousek – M. Frýdek, Sáček (59. Hašek) – Hložek, Kanga, Karlsson (81. Zahustel) – Tetteh (87. Pulkrab).

SK Sigma Olomouc: M. Buchta – Sladký (85. Yunis), Jemelka, Beneš, Vepřek – Kalvach – Zahradníček, Plšek (85. Dvořák), Houska, Falta (87. Lalkovič) – Nešpor.