Baník odevzdal tři body

Po nepříjemném týdnu, kdy Sparta třetí sezónu v řadě ukončila svoji pohárovou pouť hned v prvním dvojzápase kvalifikace o Evropskou ligu a prohře 3:4 v Mladé Boleslavi se Letenští chystali na tradičního rivala, Baník Ostrava.

Značně překvapivá byla základní sestava Sparty, kde došlo ke čtyřem změnám oproti odvetnému utkání v Trabzonsporu. K dispozici nebyl zraněný Costa a jen na lavičce náhradníků rozehráli zápas Benjamin Tetteh, Ladislav Krejčí… a Guélor Kanga. Záložník z Gabonu v úvodních sedmi soutěžních zápasech vstřelil pět branek a na čtyři přihrál, dnes ale zůstal jen na lavičce.

Při Costově absenci se do základní sestavy vrátil Matěj Hanousek a Dávid Hancko se posunul na post stopera po bok Uroše Radakoviće, v šestém kole tak trenér Jílek představil pátou různou stoperskou dvojici. Ve středové formaci pak zaujalo jméno Georgese Mandjecka, jenž ještě nedávno žaloval Spartu k FIFA a zdálo se nepravděpodobné, že by jeho kombinace se Spartou mohla mít ještě nějakou budoucnost, kamerunský záložník ale dostal zajímavou šanci. V základní sestavě Sparty se Mandjeck objevil poprvé od října 2017. Na hrotu dal Jílek příležitost Liboru Kozákovi.

Opět výborná návštěva

Návrat do sestavy hlásil i dvanáctý hráč, fanoušci Sparty. Ti museli vynechat domácí utkání s Trabzonsporem a utkání s Baníkem se už hrálo zase za skvělé fotbalové kulisy, na Letné se sešlo přes čtrnáct tisíc diváků a ti o sobě dávali pořádně slyšet.

A ti mohli oslavovat už v desáté minutě! Sparta rozjela kombinační souhru, v jejímž finále Adam Hložek posunul míč do běhu Martinu Haškovi, na jehož přízemní ránu k tyči brankář Budínský nedosáhl. V závěru první půlhodiny hry se pak na hřišti strhla řada ostrých soubojů, z nichž se vymykal úder Kuzmanoviće do obličeje Mandjecka, který ale ušel pozornosti rozhodčích i videorozhodčího.

O pět minut později byl Baník blízko vyrovnání, když Procházkova technická střela skončila na břevně Nitovy branky a odstartovala velmi rušné minuty. Během další pětiminutovky totiž nejdříve v nebezpečné pozici hlavičkoval Hrubý, Nita však jeho pokus lapil, na druhé straně pak po Haškově lobované kolmici Libor Kozák běžel zcela osamocen na Budínského, ovšem mířil mimo branku a pak před brankou Sparty křižnou střelou netrefil zařízení ani Nemanja Kuzmanović.

Tuto pasáž hry zakončila v 39. minutě druhá branka Sparty. Uroš Radaković nakopl míč ze středu hřiště do pokutového území, kde chyboval brankář Budínský, jenž vyběhl příliš pozdě a Martin Hašek jej hlavou překonal, čímž zaznamenal svoji druhou branku v zápase!

Po změně stran Sparta měla dlouho poměrně výraznou územní převahu, z niž ale vyplynuly jen rohové kopy. Výsledkem tak bylo, že první jakýkoliv střelecký pokus ve druhém poločase byl k vidění až v 71. minutě, Plavšićovi ale nevyšla střela z volného kopu.

Náhradním kapitánem Michal Sáček

Libora Kozáka pak nahradil Benjamin Tetteh, jenž měl v rychlém sledu tři dobré šance ke zvýšení skóre, ovšem ve všech případech prohrál svůj minisouboj s brankářem Budínským, v té poslední příležitosti pak Budínský zlikvidoval i Trávníkovu dorážku. Ke střídání Kozáka je ještě zajímavé dodat, že vysoký útočník nějakou dobu hledal, komu by vlastně předal kapitánskou pásku, nakonec se ji ujal Michal Sáček.

Pokud se někdo obával o možný nápor Baníku, tak tyto obavy byly liché. Ostravané předvedli tristní výkon, v němž jedinou příležitostí za celý poločas byla nepřesná střela Diopa z 81. minuty a cestu za třemi body Spartě už nijak nezkomplikovali.

Klíčovým hráčem byl střelec obou branek Martin Hašek, ovšem velmi dobře si vedli i Michal Sáček nebo Georges Mandjeck, naopak Libor Kozák opět zklamal v koncovce a na Adamu Hložkovi byla vidět únava po nedávné nemoci a těžkém zápase v Turecku. Velkou jistotou v brance znovu oplýval Florin Nita a rumunský brankář se začíná stávat oblíbencem sparťanských fanoušků, což dokázalo i časté skandování jeho jména.

Sparta získala důležité tři body do tabulky, o ty další se pokusí zabojovat v neděli od 19 hodin v Liberci, tak ji pojeďme podpořit!

Branky: 10. a 39. Hašek

ŽK: Kozák – Procházka, Smola, Fillo, de Azevedo

AC Sparta Praha: Nita – Sáček, Radaković, Hancko, Hanousek – Mandjeck (77. Krejčí), Trávník, Hašek – Hložek, Kozák (72. Tetteh), Plavšić (88. Graiciar).

FC Baník Ostrava: Budinský – Fillo, Šindelář, Procházka, Fleišman – Reiter (73. Baroš), Jánoš, Hrubý (66. Jirásek), de Azevedo – Kuzmanović, Smola (59. Diop).

Rozhodčí: Ginzel – Flimmel, Hájek